Środa, 08 grudnia 2021, Imieniny: Marii, Wirginii, Zenona
Nowy Targ i okolice
Clouds
-6°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-6°
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-5°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-7°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-6°
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 92 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
21.10.2021, 09:31 | czytano: 2651

30-lecie samorządu gminy Lipnica Wielka. Uroczystości na Orawie (zdjęcia)

Gmina Lipnica Wielka na Orawie świętowała jubileusz 30-lecia istnienia samorządu. Uroczystości rozpoczęto wspólną Mszą świętą, której przewodniczył ks. bp. Robert Chrząszcz.

Po Mszy świętej, w uroczystym pochodzie prowadzonym przez poczty sztandarowe, orkiestrę dętą i muzykę lipnicką uczestnicy uroczystości udali się pod Dom Ludowy. Tu wójt Mateusz Lichosyt wraz przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Karkoszką i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Edytą Mikłusiak złożyli wiązankę kwiatów i zapalone znicze pod tablicę Józefiny i Emila Mików. Odśpiewano Hymn Polski.

Dalej świętowano w Sali Domu Ludowego. Tę część uroczystości prowadził sekretarz gminy Jan Kuliga. Na spotkanie przybyło wielu gości: Franciszek Adamczyk – pierwszy wójt gminy Lipnica Wielka, późniejszy poseł na Sejm RP, Konsul Generalny RP w Chicago, Senator RP, Bogusław Waksmundzki – wicestarosta Powiatu Nowotarskiego, Antoni Karlak – wójt gminy Jabłonka wraz z sekretarzem Arturem Górką, Jacek Migacz – wójt gminy Grybów, Jan Gluc – przewodniczący Rady Miasta Zakopane, Konrad Gonciarczyk – zastępca dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego, Dominika Wachałowicz-Kiersztyn – dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, podkom. Marcin Mikołajczyk – komendant Komisariatu Policji w Jabłonce, Karol Mastela – prezes Wspólnoty Leśnej Urbarialnej, były radny i Franciszek Sojka – wicedyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej, przewodniczący Gminnej Rady Seniorów.

Wśród gości nie zabrakło także byłych radnych, dyrektorów szkół, emerytowanych pracowników urzędu gminy, strażaków, przedstawicieli organizacji non profit. Gospodarzy reprezentowali w szczególności: wójt Mateusz Lichosyt, zastępca wójta Jakub Dyrcz, przewodniczący Rady Gminy Andrzej Karkoszka, a także kierownicy jednostek organizacyjnych i referatów oraz część pracowników urzędu i jednostek.

W programie uroczystości, po powitaniu gości i słowie wprowadzającym wygłoszonym przez wójta gminy, wysłuchano zwięzłej informacji popartej prezentacją, a prowadzonej przez wójta i zastępcę na temat zrealizowanych inwestycji na przestrzeni 30 lat, a także planów na kolejne lata. Następnie przed zebranymi wystąpił chór Eduardo – pod przewodnictwem dyrygenta Edwarda Siepaka z pieśniami chóralnymi z melodramatu Emila Miki pt. „Sen Bacy”.

W kolejnej części wręczono wyróżnienia: Medal Świętego Łukasza – Zasłużony dla Gminy Wielkolipnickiej. W tym roku, to zaszczytne – najwyższe wyróżnienie samorządowe gminy Lipnica Wielka przypadło: Mariuszowi Murzyniakowi – byłemu wójtowi gminy Lipnica Wielka, Danucie Paplaczyk – byłej sekretarz gminy Lipnica Wielka, Franciszkowi Gawełda – byłemu radnemu pięciu kadencji i przewodniczącemu Rady Gminy; Helenie Omylak – byłej dyrektor Szkoły Podstawowej w Kiczorach i wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących; Janinie Karkoszce – byłej wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących, radnej i przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu; Danucie Pastorczyk – byłej wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1, byłej radnej Rady Gminy; p. Bożenie Lichosyt – byłej radnej i sołtys sołectwa Skoczyki w latach 1995-2019.

Dalej wręczono wyróżnienie „Społecznik Roku 2020” dla Stanisława Wojtusiaka – prezesa Klubu Sportowego Babia Góra, sponsora dla przedsięwzięć tego klubu i innych lokalnych inicjatyw.

W kolejnej części wręczono podziękowania dla osób, które wniosły swój osobisty wkład w rozwój i kształtowanie się samorządu na przestrzeni 30 lat. W szczególności dziękowano byłym Wójtom Gminy: Franciszkowi Adamczykowi, Mariuszowi Murzyniakowi, Bogusławowi Jazowskiemu, a także zastępcom wójta: Ignacemu Mikłusiakowi, Władysławowi Pilchowi i Jakubowi Dyrczowi. Dalej podziękowania skierowano do radnych byłych i obecnej kadencji, byłych dyrektorów szkół i kierowników jednostek organizacyjnych, prezesów OSP i sołtysów, dyrektorów szkół. W końcowej części dziękowano wybranym samorządom, instytucjom i organizacjom, zarówno działającym na terenie naszej gminy, jak również z nią współpracujących.

W ostatniej części głos zabrali goście: nie zabrakło wspomnień i historii z tworzenia i początków działalności samorządu, a także życzeń na kolejne lata jego działania i funkcjonowania. Najważniejsze listy gratulacyjne, w tym przekazane przez gości honorowych, podziękowania i życzenia zamieszczamy poniżej w formie skanów.

To była wyjątkowa uroczystość, która uświadomiła ona wszystkim zebranym, jak wiele zmieniło się w Lipnicy Wielkiej i Kiczorach w ciągu ostatnich 30 lat. Wyraźnie wybrzmiały także wypowiedzi, że wspólny wysiłek i zgoda są budujące i prowadzą do dobrych efektów i sukcesów.

Źródło: Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, oprac. r/ foto: Grzegorz Rzepiszczak Orawa.tv
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
fred05:17, 22 października 2021
Do Fredziunia;Kanalizacja zrobiona ale wiesz jaka ze z tej kanalizacij odpływy są do do rzeki Lipnicanki .Nie wiesz to sprawdz kazdą przepopownię która jest zrobiona koło rzeki i popatrz jak to tam wygląda i jaki smród.
Fredziunio20:39, 21 października 2021
Oj Fredek ty ślepy nieźle jesteś :D

Dobrze ze kanalizacje masz bo jeszcze by Cię dobrodziejstwo z tyłka topiło
fred18:15, 21 października 2021
Co ten samorząd zrobi za te 30 lat?Scalenie w miejscu stoich drogi nie przejezdne MASAKRA.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas