Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa
Rabka Zdrój
Clouds
-6°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 79 %
Snow
-5°
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 87 %
Snow
-4°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
-8°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
257
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
181
76
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
1633
866
Wykonanych testów
542
225
28.11.2021, 09:20 | czytano: 5105

Oczekiwania wobec strefy płatnego parkowania

NOWY TARG. Poszerzoną 1 listopada strefę płatnego parkowania próbują "oswoić" i mieszkańcy, i przedsiębiorcy. Do Urzędu Miasta wpływają wnioski dotyczące zarówno udostępnienia istniejących miejsc, jak i poszerzenia strefy o kolejne obszary. Najdalej poszli celnicy, proponując że przejmą cały odcinek spp przy Al. Tysiąclecia. Na przywileje liczą też radni.

Strefa płatnego parkowania przy. Al. Tysiąclecia/zdj. Podhale24
- Wpłynęło pismo od szefostwa i pracowników Izby Celnej - Urzędu Skarbowego o udostępnienie im 40 miejsc postojowych na Al. Tysiąclecia, czyli tyle ile tam jest. Kolejne wnioski są od mieszkańców Topolowego, czy bloków przy Alejach - zainteresowanych abonamentami w tym miejscu. Jest sporo wniosków od przedsiębiorców prowadzących działalność w obrębie strefy, dotyczące możliwości wykupienia abonamentów. Chodzi o strefę B, gdzie można abonament kupić, ale jest też wniosek od osoby ze strefy A. Jest wniosek mieszkańców ul. Kolejowej o poszerzenie strefy na odcinku od ul. Krzywej do Rynku. Przedtem parkowali przy ul. Sokoła, a teraz muszą ponosić opłaty i nie mają gdzie parkować. Kolejny wniosek wpłynął z Centrum Medycyny Rodzinnej, żeby umożliwić im parkowanie w strefie płatnego parkowania na zasadach uprzywilejowanych, w związku z charakterem prowadzonej przez nich działalność - wymienia Marcin Dziadkowiec z Referatu ds. Drogownictwa i Transportu.


Abonamenty dla mieszkańców

Jak mówi przygotowany został wstępny projekt uchwały dla Rady Miasta, ale jak podkreśla - z uwzględnieniem wniosków możliwych do spełnienia.

Jednym z nich jest wydłużenie spp przy ul. Kolejowej na odcinku od budynku PZU do Rynku z możliwością wykupienia abonamentów przez mieszkańców Kolejowej.

- Powstał też problem dotyczący mieszkańców budynków rogowych, np. przy ul. Kościelnej i Sokoła (teren częściowo objęty spp - przyp. red.) oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w obszarze strefy. Trzeba się zastanowić nad kwotą opłaty abonamentowej i jak to wpłynie na rotację samochodów - dodaje kierownik referatu.

Sprawa omawiana będzie podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta, ale wstępna dyskusja odbyła się na posiedzeniu Komisji Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Paweł Liszka przestrzegał, by miejsca dla przedsiębiorców udostępniać sprawiedliwie, czyli wszystkim, a nie wyrywkowo. - Jeden abonament na działalność gospodarczą, lub jeden abonament dla mieszkańca - zaproponował radny. - Poza tym wszystkich mieszkańców musimy traktować tak samo, nie tylko - jak tutaj - mieszkańców ul. Kolejowej. Ale i Ogrodowej, Długiej. Rozwiązania muszą być dla wszystkich mieszkańców strefy takie same - dodał Paweł Liszka.

Stefania Drąg - Iłęda ubolewała nad kwotą abonamentu. Jak mówiła - "300 zł to za dużo". Zdaniem Pawła Liszki - cena jest właściwa.


Zaklepane miejsca postojowe

Przez chwilę zastanawiano się nad koncepcją oddania nowego odcinka spp przy Al. Tysiąclecia - pracownikom Izby Celnej, którzy wyrazili chęć wykupienia abonamentów na całość tego terenu. - Po to wprowadziliśmy strefę, żeby była rotacja pojazdów - zauważył Marek Mozdyniewicz. - Jak zgodzimy na tę propozycję, to przez co najmniej 8 godzin te same samochody będą tam stać. Jestem temu przeciwny - oświadczył przewodniczący komisji.

Marcin Dziadkowiec tłumaczył, że celnicy argumentują swoją propozycję tym, że "w dzień i tak ta strefa jest pusta".

- Nie minął jeszcze miesiąc od utworzenia tam strefy. Ciężko więc na razie mówić o skutkach tej decyzji. Były to miejsca darmowe, teraz trzeba zapłacić, ludzie na razie się oswajają z tym. Moim zdaniem nie możemy się zgodzić, oni (celnicy - przy. red.) mają swoje miejsce z tyłu na placu - stwierdził Szymon Fatla. Wtórował mu Krzysztof Sroka przypominając, że mieszkańcy znajdujących się vis a vis bloków też nie mają gdzie parkować.

Radni z komisji odrzucili tym samym wniosek urzędu celno-skarbowego.

Jeden adres - kilka firm

Innym wątkiem dyskusji była kwestia abonamentu dla przedsiębiorców. - W Krakowie abonament open, czyli otwarty dla wszystkich kosztuje 500 zł, a nasza propozycja to 150 zł. I - jeden abonament na jedną działalność, uważam, że to dobry pomysł - powiedział Marek Mozdyniewicz.

- Trzeba to przeanalizować, policzyć ilu jest tam chętnych i ile sklepów, żeby się nie okazało, że abonamentem objęte będzie wszystko - zastrzegł Szymon Fatla.

- Koło mnie jest dom z siedmioma firmami. Jak wszyscy wykupią abonament, to mieszkańcy nie będą mieli gdzie postawić samochodu - oponował Włodzimierz Zapiórkowski.

Radny Mozdyniewicz zgodził się, że "temat wymaga szerszej analizy".

- Czy my, jako radni możemy sobie wykupić abonament obok Urzędu - zapytała Bożena Groń. - Radny może wrzucić pieniądze do parkomatu - mitygował radną prowadzący obrady Mozdyniewicz. Ta broniła swoich racji mówiąc, iż "radni nie wiedzą jak długo potrwa posiedzenie komisji, czy sesja, a w trakcie obrad, czy głosowania nie da się wyskoczyć, żeby dopłacić". - Dojeżdżam z Kowańca, ale pytam nie tylko w swoim imieniu - broniła się radna Groń. Usłyszała, że będzie parking przy ul. Kościuszki, gdzie można będzie zostawić auto i przejść ten niewielki odcinek do budynku Urzędu Miasta.

not. SPalka
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
komentarze
Pinki19:40, 3 grudnia 2021
Adam 66. Tak radni rozwiązują problemy mieszkańców. Np mój. Chcąc odwieźć do szkoły wnuczkę nie miałbym gdzie stanąć, bo na ul. Kościelnej stał prze cały dzień sznur aut "biedaków", których nie stać na abonament na parkingu w parku, albo na któryś z rozlicznych parkingów w okolicy Rynku (przypominam: ul. Harcerska- 2 parkingi, Sobieskiego, Ogrodowa, darmowy na Berekach. Jak was stać na samochody i to niekiedy po 100 i więcej tysięcy, to nie stać was nawet na 10 zł za miejsce na parkingu? To sprzedajcie wasze drogie auto i kupcie sobie kląkra za 15.000,00 i już będziecie mieć na parking. A poza tym ruch to zdrowie i nie musicie ze Skotnicy do Rynku jechać autem. I żeby nie było nieporozumień i domysłów. Obecnego burmistrza, jego zastępców i jego większość w Radzie Miasta,(na czele z jednym wiceprzewodniczącym) uważam za największe nieszczęście jakie spotkało moje Miasto od czasu pożaru który strawił w całości obecną ul. Krasińskiego i częściowo kościół Św. Katarzyny.
zielony09:44, 3 grudnia 2021
Brawo , teraz przynajmniej nie trzeba szukać miejsca przez pół godziny .
Pik15:42, 1 grudnia 2021
A dwór i ich giermkowie się bawią.
Qqq13:13, 1 grudnia 2021
I bardzo dobrze, gdyby nie strefa to wszystko zawalony jednymi i tymi samymi autami. Chcąc coś załatwić i zaparkować na 30min to było niewykonalne!
...21:53, 29 listopada 2021
al, tobie się sufit na łeb nie spadł?
al15:08, 29 listopada 2021
Mam nadzieję że strefa spp będzie systematycznie rozszerzana .
Arkadiusz11:58, 29 listopada 2021
Pani radna Bożena Groń - można skorzystać z płatności mobilnych w aplikacji na telefon mPay lub SkyCash. Wtedy Pani sama na telefonie wybiera sobie START i KONIEC parkowania, a opłata jest ściągana z konta bankowego.
Jasiek08:25, 29 listopada 2021
Mieszkańcy są wdzięczni radnym za to, że teraz mogą zapłacić za parkowanie przed swoim domem... Proponuję jeszcze powrót do pańszczyzny - każdy nowotarżanin dwa dni w miesiącu darmowej pracy w Urzędzie Miasta.
Optymista21:33, 28 listopada 2021
Czy teren przy Alejach to jest miasta, czy krajówki ????
rynkowy19:03, 28 listopada 2021
może radni jednak znajda jedno miejsce na mój pojazd inwalidzki w rejonie Rynku. Ją od 30lat mam zakład dorabiania kluczy na rynku 15 i po przez kolejne strefy parkowania jestem karany mandatami ,byłbym bardzo wdzięczny... Jerzy Brzezicki
Qwerty17:40, 28 listopada 2021
Rola spp to wymuszenie rotacji samochodów .
ff15:42, 28 listopada 2021
Żadnym urzędom nie dawać abonamentu. Jak zajmą powiedzmy wszystkie 40 miejsc i poparkują tam pracownicy, to gdzie ma zaparkować interesant?
Zakłopotany14:40, 28 listopada 2021
To ja proponuje wprowadzić riksze, będzie ok ;)
Adam_6614:10, 28 listopada 2021
Mam jeszcze jedno pytanie dlaczego parking pod Urzędem Miejskim jest płatny 'od razu' a nie np. po pół godzinie. Czyżby urzędnicy tym sposobem chcieli pozbywać się petentów?
Adam_6614:08, 28 listopada 2021
Dyskusje, dyskusje i raz jeszcze dyskusje... a problem jak był tak jest nadal.
Mam pytanie kto z mieszkańców czy też przedsiębiorców chce płatnych stref? Opowieści, że są to prośby mieszkańców jest kłamliwe. Chcą tego radni, miasto ale nie ludzie, nie zwyczajni mieszkańcy.
Pan Liszka podaje kwotę 300 zł opłaty abonamentowej- mam nadzieję, że rocznie bo jak miesięcznie to chyba tylko dla radnych.
Zadaje sobie i moim znajomym pytanie po co nam radni, władze miejskie? Czy nie po to, żeby rozwiązywać nasze problemy, powtarzam NASZE, nie radnych i poszczególnych frakcji Rady Miejskiej.
Jeżeli podjęło się decyzję o utworzeniu np. płatnej strefy parkowania, trzeba się liczyć z tym, że taka decyzja dotknie mieszkańców i nie tylko pozytywnie.
Gdy raz jeszcze radni i nie tylko pomyślą o jakimś zakazie niech zastanowią się czy gdyby nie byli radnymi - podobałaby się im taka decyzja a dodatkowo niech pomyślą o alternatywie dla danego zakazu.
Ja już wiem na kogo w radzie nie zagłosuje (w przyszłych wyborach) i będę namawiał na taki sam krok swoich znajomych a kilku ich mam...
On12:45, 28 listopada 2021
Strefa miejska czyli dla ogolnego uzytku wszystkich mieszkańców.
lb12:40, 28 listopada 2021
najpierw krzyczo o strefy, potem chca zabookowac sobie miejsca w tych strefach. w sumie zabawny ten burdel połączony z pi...ikiem po góralsku.

ja mam pomysl zatem taki - wprowadzic strefy, takie jak w KRK. nie parkingowe - strefy do poruszania sie. centrum - strefa A - i tam nie moze nikt wjezdzac oprocz autobusow i sluzb, strefa B itd. i wtedy problem parikngow sam zniknie, a przy okazji czesc Januszy i Grazyn przestanie sie b... tymi parkingami :)
spostrzegawczy12:15, 28 listopada 2021
Pani Groń, czy Pani jest aż tak uboga, że nie stać Panią na wrzucenie paru groszy do parkomatu? Zdziwienie moje jest ogromne!
STAŚ11:40, 28 listopada 2021
Dojazd z Kowańca ?!
A gościu, radny z Kowańca, jeżdzi na sesję rowerem, można?, można !
Darek10:46, 28 listopada 2021
Nie narzekajcie ta radna przecież reprezentuje kierowców. Jej jedyne zainteresowania to montaż luster i progów zwalniających. Tylko o tym mówi na sesjach. Może Dziadkowiec ją zatrudni w swoim wydziale będzie taniej niż płacić jej za bycie radną. To specjalistka przecież hehe. Ludzie kogo wyście wybrali do tej rady.....
Obserwator10:46, 28 listopada 2021
Pani radna Gron byla aktywna w obwodzie tylko przed wyborami chodzac i proszac o glosy no i teraz we wsnym interesie a czy wogole ma prawo jazdy moze skorzysta z komunikacji miejskiej przejdzie po miescie i zobaczy problemy obwodu ktory reprezentuje jak i rzeczywistosc dlaczego jako radna chce byc uprzywilejowana bedziemy pamietac przy wyborach bo ta pani marnie reprezentuje swoj obwod
Baca10:14, 28 listopada 2021
Cóż. Kolejny przykład na to że Watycha najpierw robi potem myśli. U niego wszystko na odwrót. Dać mu podwyżkę
(bez)radna10:11, 28 listopada 2021
radno Groń !!!---- czy MZK nie ma na Kowańcu????
Radykalny10:09, 28 listopada 2021
Abonament dla radnych obok urzędu - serio? Kto wybrał ludzi pokroju tej Groń. Kim ona tak w ogóle jest - pierwszy raz o niej słyszę. Kolejna maszynka do głosowania?
nowotarzanka09:54, 28 listopada 2021
Pani Stefanio za duzo prosze sie rozliczyc ze Spoldzielni
Han09:50, 28 listopada 2021
Podoba mi się podejście do tematu - SPP ma wymusić rotację pojazdów, lub nawet w pewnym stopniu ograniczyć niepotrzebny ruch samochodowy, zatem słusznie wniosek celników został odrzucony. Riposta w stronę radnej Groń również bardzo celna.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas