Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Zakopane
Snow
-0°
Wiatr: 17.28 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 18.828 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
Wiatr: 17.532 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 20.7 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-0°
Wiatr: 16.092 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Koronawirus
115
Zakażonych
2
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
77
38
Zgonów
2
0
Na kwarantannie
1239
508
Wykonanych testów
340
170
03.12.2021, 15:39 | czytano: 1507

Tkactwo, projektowanie i fotografia nowymi kierunkami w powiększonej szkole Kenara

ZAKOPANE. Więcej o 100 uczniów i trzy nowe kierunki nauczania, to plan Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara na zagospodarowanie nowego budynku po dawnym gimnazjum nr 2 przy ul. Sienkiewicza.

zdj. Marcin Szkodziński
W budynku Zespołu Szkół Plastycznych od dłuższego czasu trwa remont, przez co uczniowie oraz nauczyciele musieli się przenieść do innej placówki. Początkowo po uwagę był brany budynek przy ul. Nowotarskiej, jednak uczniowie trafili do większego budynku przy ul. Sienkiewicza, gdzie mieściło się gimnazjum nr 2.

Okazuje się, że uczniowie Kenara w budynku mogą zagościć na znacznie dłużej, bowiem Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa narodowego i Sportu, które jest organem prowadzącym zakopiańską szkołę plastyczną - podjęło decyzję o zakupie placówki, a Rada Miasta przychyliła się do pomysłu odsprzedania nieruchomości.

- Na dzień dzisiejszy mamy 200 uczniów i ok. 50 osób obsługi. Chcemy to powiększyć do 300 uczniów - mówi o planach na rozbudowę szkoły Marek Król-Józaga, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Dzięki nowym pomieszczeniom powiększona zostanie nie tylko ilość uczniów, ale także specjalności, których młodzież będzie mogła się uczyć. - Z ubolewaniem przed kilkoma laty patrzyliśmy jak upadła szkoła tkacka. Chcemy ją może nie reaktywować, a przywrócić tkaninę w Zakopanem. Mamy plan stworzenia nowej specjalności, tkaniny artystycznej. Jest to trudny temat. Chcemy również poszerzyć specjalności o projektowanie mody, a także o kolejną specjalność jaką jest fotografia artystyczna - zapowiada Król-Józaga.

Dzięki nowym pomieszczeniom szkoła stanie się otwarta dla innych uczniów, ale także dla mieszkańców Zakopanego. - W szkole mamy ok. 2 tys. archiwalnych prac. Powstanie specjalne archiwum, żeby służyło ludziom, żeby każdy mógł wejść oglądać, a każda praca, żeby była opisana - zaznacza dyrektor. I dodaje: - Chcemy zainwestować w bazę noclegową. Nie żeby zarabiać, bo szkoła nie może, ale możemy prowadzić wymianę uczniów. Chcemy zrobić Tatrzańskie Plenerowe Centrum wszystkich szkół plastycznych i muzycznych w Polsce. Myślimy też o małej sali kinowej. Są to bardzo ambitne plany

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
karaluch19:03, 3 grudnia 2021
Zamiast fotografii dałbym Multimedia. Fotografia i filmowanie to teraz dobry grosz
student18:52, 3 grudnia 2021
brawo! Pan Król-Jazaga to bardzo energiczny człowiek z wizją i mam nadzieję, że uda mu się tę plany zrealizować!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas