- Jak będzie wyglądać muzeum w Palace?
- "Palace" w rękach miasta
- W Zakopanem powstaną muzeum męczeństwa oraz muzeum gór i wybitnych osób z nimi związanych
- Stanowisko Społecznego Komitetu 14 czerwca odnośnie prezentacji koncepcji funkcjonalno-użytkowej Muzeum Palace
Pawie 9 mln zł na zakup budynku przeznaczyła ówczesna Premier Beata Szydło, a całkowita cena zakupu wyniosła 11,5 mln zł. - Cieszymy się bardzo, że udało się zakupić ten budynek. Dziś możemy Państwu pokazać, jak wygląda wewnątrz i zapewnić, że powstanie tu muzeum upamiętniające męczeństwo ofiar Gestapo, ale także pokazujące historię Zakopanego. Będziemy ciężko pracować nad jego realizacją, przy wsparciu wielu osób, które mają odpowiednią wiedzę i pomysły. Mam nadzieję, że po kilku latach wytężonej pracy spotkamy się na otwarciu muzeum i będziemy z niego dumni. Teraz twórzmy dobry klimat wokół tego miejsca i wspierajmy ze wszystkich sił tę inicjatywę - mowił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Władze miasta w porozumieniu z ministerstwem kultury zdecydowały o przekazaniu obiektu Muzeum Tatrzańskiemu. - Doszliśmy do porozumienia z ministrem Glińskim, że tworzone w Palace muzeum będzie prowadzone przez Muzeum Tatrzańskie, które stało się Muzeum Narodowym. W związku z tym podjęliśmy uchwałę przekazującą udział miasta w tym budynku na rzecz muzeum - wyjaśnia burmistrz w rozmowie z PAP.
Willa będzie formalnie oddziałem Muzeum Tatrzańskiego, w którym powstanie muzeum poświęcone II wojnie światowej na Podtatrzu. Od ubiegłego roku muzeum pracuje nad dokumentacją remontu konserwatorskiego, scenariuszem wystawy, opracowywaniem materiałów archiwalnych oraz pozyskiwaniu pamiątek i świadectw. Prace budowlane mają ruszyć już na początku przyszłego roku.
W marcu 2020 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy województwem małopolskim, gminą Zakopane i Muzeum Tatrzańskim w sprawie utworzenia Muzeum Palace.
s/