Jubileuszowe Berdowe Muzykowaniy (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 30 kwietnia
Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Zakopane
Clear
14°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 78 %
Clear
14°
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 60 %
Clear
14°
Wiatr: 7.272 km/h Wilgotność: 82 %
Clear
15°
Wiatr: 7.632 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
12°
Wiatr: 10.98 km/h Wilgotność: 79 %
Clear
10°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 73 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
40 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
12.12.2021, 16:39 | czytano: 2362

Jubileuszowe Berdowe Muzykowaniy (zdjęcia)

PORONIN. Przegląd Solistów i Kapel im. Tadeusza Szostaka Berdy "Berdowe Muzykowaniy" w tym roku obchodzi jubileusz, jest to bowiem 10. edycja konkursu.

W świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w niedzielę zorganizowano przesłuchanie kapel, solistów i multiinstrumentalistów, którzy prezentują tradycyjną formę góralskich nut.

Patron konkursu - Tadeusz Szostak Berda pochodził z Poronina z Kośnych Hamrów. Urodził się w październiku 1928 roku, zmarł w 2006. Skrzypek, gawędziarz i lutnik, laureat Nagrody Kolberga w 2006 r.. Należał do najlepszych muzyków Skalnego Podhala. Jego ojciec grał na basach, matka była cenioną śpiewaczką, muzykowali również jego bracia. W domu rodzinnym, w którym spotykali się muzykanci z Poronina, często rozbrzmiewała muzyka. Tadeusz Szostak zaczął grać na skrzypcach jako dwunastoletni chłopiec. Wzorował się na technice uznanych miejscowych muzykantów: gajowego Józefa Futro, jego brata oraz Jana Nędzy. Najczęściej przysłuchiwał się ich muzyce wieczorami, po wypasie owiec na Polenicy.

Od osiemnastego roku życia Tadeusz Szostak muzykował już na weselach. Grywał w różnych kapelach, ale najdłużej, bo od 1984 roku, związany był z trójką swoich kilkunastoletnich krewnych, których zaczął uczyć góralskiej muzyki. Z nimi zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie "Basztę" na Ogólnopolskim Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych w Kazimierzu. Współpracował również z wieloma zespołami regionalnymi z Podhala, a ponieważ uznawany był za mistrza muzyki podhalańskiej, występował na prestiżowych festiwalach i przeglądach folklorystyczny jako prymista (m.in. z Zespołem "Holny" z Zakopanego zdobył "Złotą Ciupagę" na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem).

Był laureatem wielu indywidualnych nagród i zdobywcą pierwszych miejsc w regionalnych i ogólnopolskich konkursach kapel, m.in. trzykrotnie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, dwukrotnie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, kilkakrotnie wyróżniony został w Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Bukowinie Tatrzańskiej. Jego twórczość muzyczna udokumentowana została w postaci nagrań zgromadzonych w archiwum Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

Tadeusz Szostak był nie tylko bardzo dobry muzykiem, ale również cenionym lutnikiem (wykonawcą "złóbcoków"), znakomitym gawędziarzem, a nade wszystko niezmiennie zaangażowanym i okazującym wiele serca wychowawcą młodzieży. Uczył młodszych regionalnej muzyki, prowadził zespoły muzyczne, m.in. w Bukowinie Tatrzańskiej i przy Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie, przekazywał kolejnym pokoleniom regionalną tradycję muzyczną. (Życiorys Tadeusza Berdy Szostaka za www.nagrodakolberg.pl)

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas