Nowe dotacje na wymianę „kopciuchów” w Mieście - podhale24.pl
Sobota, 13 kwietnia
Imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
10°
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
28 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
28.01.2022, 15:31 | czytano: 4628

Nowe dotacje na wymianę „kopciuchów” w Mieście

NOWY TARG. Burmistrz Miasta uruchomił nowy program dofinansowań do wymiany niskowydajnych i nieekologicznych palenisk i kotłów opalanych paliwami stałymi, na nowoczesne i proekologiczne urządzenia grzewcze do c.o. na: pellet, energię elektryczną lub pompy ciepła.

zdj. Podhale24
zdj. Podhale24
Urząd Miasta Nowy Targ zachęca właścicieli budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta, zainteresowanych wymianą źródeł ogrzewania w ramach dotacji, do składania stosownej dokumentacji.

- Uruchomienie nowego programu dofinansowań rozszerza wachlarz możliwości uzyskania dotacji o kolejne rodzaje źródeł ogrzewania. Jest to szczególnie istotne w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi o problemach z uzyskaniem nowych przyłączy do sieci gazowej, a także z wyznaczonymi przez uchwały antysmogowe ostatecznymi terminami wymiany urządzeń grzewczych - mówi Grzegorz Watycha.

W bieżącym roku właściciele budynków mieszkalnych w Nowym Targu mogą otrzymać dotację ze środków budżetu Miasta (w kwocie maksymalnej do 5 000 zł) na: ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., kotły na gaz z sieci, kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym, kotły na energię elektryczną, pompy ciepła.

Dotacja pochodzić może także ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (w kwocie maksymalnej do 14 000 zł) na: ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., kotły na gaz z sieci, kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w pokoju nr 205 na II piętrze (tel. 18 26 11 291). Informacje dostępne są także na stronie UM.

Ponadto w Urzędzie Miasta Nowy Targ funkcjonuje punkt obsługi Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Kontakt z doradcą pod nr tel. 18 26 11 286 lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu pok. 210 (II piętro).

Dotacje udzielane przez Gminę Miasto Nowy Targ można łączyć z Programem Rządowym „Czyste Powietrze”.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
usek15:57, 29 stycznia 2022
W Nowym Jorku władze przyjęły surowe przepisy dotyczące emisyjności nowych budynków. W praktyce limit emisji CO2 wyklucza nawet ogrzewanie gazowe. Dlatego projektanci i inwestorzy muszą nastawić się na elektryfikację i korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych.
Nowe przepisy wejdą w życie od 2024 r. dla budynków o wysokości poniżej 7 pięter i od 2027 r. w przypadku pozostałych, w tym nawet nowo powstających drapaczy chmur.
Francja wprowadziła zakaz stosowania gazu i oleju w nowych domach od tego roku, a w budynkach wielorodzinnych od 2024 r. Dania zakazała instalacji kotłów gazowych w nowych budynkach od 2013 r., a Holandia w 2018 r. KE zaproponowała zmianę standardów dla nowych budynków. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki miałyby być zeroemisyjne. W przypadku budynków publicznych zaproponowano 2027 r.
Jeżeli jednak nie należy przesadzać z gazem z powodów ekonomicznych, środowiskowych, a także bezpieczeństwa, to co zostanie Polakom do wyboru w ogrzewnictwie? Co popadnie. Będą mieli do wyboru coraz droższe gaz i węgiel albo drogie inwestycje w pompy ciepła, które nie wszędzie się sprawdzą. Być może zatem wybiorą portfelem i postawią na węgiel niskiej jakości oraz palenie czym popadnie w kominkach, bo Polska nie jest Nowym Jorkiem, który bez kryzysu energetycznego może przyspieszać transformację energetyczną. Na to w Polsce będą mogli sobie pozwolić tylko ci z odpowiednio zasobnym portfelem pozwalającym na inwestycje w najbardziej innowacyjne źródła ciepła. Reszta stoczy się w ubóstwo energetyczne.
Hijo01:29, 29 stycznia 2022
Nie trzeba wymieniać pieców tylko wejść na stronę internetową jak się pali w piecu od gry i nie będzie dymu w nowym targu
mirek20:47, 28 stycznia 2022
na waciki w sam raz starczy
ski17:32, 28 stycznia 2022
narazie wymieniono w mieście kotły gazowe na mpc smog taki sam jak 5 lat temu
totalna masakra -lepiej się zamrozić16:29, 28 stycznia 2022
ja wymieniłem na V klasy ecodesign na ekogroszek. To ściema, te pompy itp . niska kaloria , a gaz i węgiel podrożały ze wnet pójdziemy z torbami...na trawę i pod most kocować . takie czyste ze szkoda gadać pchanie dudków w kieszeń za montaż
Oszukana15:48, 28 stycznia 2022
Tegoroczna zima jest już trzecią, kiedy powinnam mieć dom ogrzewany siecią ciepłowniczą MPEC. Cała ulica czekała na obiecany przyłącz, że na pewno, że końcowy i ostateczny termin to zima 19/20, a jak się uda to może nawet wcześniej. Mam nawet na to pismo. Mąż chodził i osobiście mu objecywali, że na pewno będzie, bo dużo chętnych na ulicy. I wiecie co? Już nie czekam. Zmieniłam piec. Sąsiedzi jedni na gaz, drudzy na coś tam jeszcze innego. Teraz mówią że nie podłączą naszej ulicy do MPEC bo pandemia... Tak! Pandemia uniemożliwia podłączenie do MPEC. Jak? W czym jedno przeszkadza drugiemu? Nie wiem! Ale ekologia jest taka, że wszystkie budynki publiczne które nie truły bo były podłączone do gazu, są teraz w MPEC, a zwykły obywatel niech się buja...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas