Urząd Miasta Nowy Targ zachęca właścicieli budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta, zainteresowanych wymianą źródeł ogrzewania w ramach dotacji, do składania stosownej dokumentacji.
- Uruchomienie nowego programu dofinansowań rozszerza wachlarz możliwości uzyskania dotacji o kolejne rodzaje źródeł ogrzewania. Jest to szczególnie istotne w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi o problemach z uzyskaniem nowych przyłączy do sieci gazowej, a także z wyznaczonymi przez uchwały antysmogowe ostatecznymi terminami wymiany urządzeń grzewczych - mówi Grzegorz Watycha.
W bieżącym roku właściciele budynków mieszkalnych w Nowym Targu mogą otrzymać dotację ze środków budżetu Miasta (w kwocie maksymalnej do 5 000 zł) na: ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., kotły na gaz z sieci, kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym, kotły na energię elektryczną, pompy ciepła.
Dotacja pochodzić może także ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (w kwocie maksymalnej do 14 000 zł) na: ogrzewanie z sieci ciepłowniczej MPEC Nowy Targ Sp. z o.o., kotły na gaz z sieci, kotły pelletowe z certyfikatem EcoDesign o podwyższonym standardzie emisyjnym.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w pokoju nr 205 na II piętrze (tel. 18 26 11 291). Informacje dostępne są także na stronie UM.
Ponadto w Urzędzie Miasta Nowy Targ funkcjonuje punkt obsługi Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”. Kontakt z doradcą pod nr tel. 18 26 11 286 lub bezpośrednio w siedzibie Urzędu pok. 210 (II piętro).
Dotacje udzielane przez Gminę Miasto Nowy Targ można łączyć z Programem Rządowym „Czyste Powietrze”.
opr.s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas
Nowe przepisy wejdą w życie od 2024 r. dla budynków o wysokości poniżej 7 pięter i od 2027 r. w przypadku pozostałych, w tym nawet nowo powstających drapaczy chmur.
Francja wprowadziła zakaz stosowania gazu i oleju w nowych domach od tego roku, a w budynkach wielorodzinnych od 2024 r. Dania zakazała instalacji kotłów gazowych w nowych budynkach od 2013 r., a Holandia w 2018 r. KE zaproponowała zmianę standardów dla nowych budynków. Od 2030 r. wszystkie nowe budynki miałyby być zeroemisyjne. W przypadku budynków publicznych zaproponowano 2027 r.
Jeżeli jednak nie należy przesadzać z gazem z powodów ekonomicznych, środowiskowych, a także bezpieczeństwa, to co zostanie Polakom do wyboru w ogrzewnictwie? Co popadnie. Będą mieli do wyboru coraz droższe gaz i węgiel albo drogie inwestycje w pompy ciepła, które nie wszędzie się sprawdzą. Być może zatem wybiorą portfelem i postawią na węgiel niskiej jakości oraz palenie czym popadnie w kominkach, bo Polska nie jest Nowym Jorkiem, który bez kryzysu energetycznego może przyspieszać transformację energetyczną. Na to w Polsce będą mogli sobie pozwolić tylko ci z odpowiednio zasobnym portfelem pozwalającym na inwestycje w najbardziej innowacyjne źródła ciepła. Reszta stoczy się w ubóstwo energetyczne.