Miasto upamiętniło postać Mariana Głuta - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Nowy Targ
Clouds
12°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
12°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
Wiatr: 9.396 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
09.03.2022, 14:48 | czytano: 2133

Miasto upamiętniło postać Mariana Głuta

NOWY TARG. Na odsłoniętej dziś tablicy umieszczonej przy głównym wejściu do Urzędu Miasta czytamy wspomnienie o ostatnim przedwojennym staroście nowotarskim, zaangażowanym w rozwój spółdzielczości na Podhalu, majorze Wojska Polskiego, prawniku, uczestniku wojny polsko - bolszewickiej, działaczu niepodległościowym. - Jesteśmy jako rodzina bardzo dumni i dziękujemy za to uhonorowanie - mówi wnuk bohatera, Piotr Głut.

Tablica pamiątkowa Mariana Głuta w nowotarskim Urzędzie Miasta
Tablica pamiątkowa Mariana Głuta w nowotarskim Urzędzie Miasta
Marian Głut żył w latach 1895-1959. W międzywojniu pełnił funkcję starosty nowotarskiego, po czym powrócił do służby wojskowej w Armii Krajowej, a następnie uczestniczył w II Konspiracji jako komendant okręgu krakowskiego organizacji "Nie".

Jego postać przybliżono podczas dzisiejszego posiedzenia miejskiej Komisji Oświaty i kultury. Gośćmi spotkania byli członkowie rodziny Mariana Głuta - z Nowego Targu i Krakowa, wśród nich wnuk - Piotr.

Tablicę wykonała nowotarżanka, rzeźbiarka - Joanna Borowicz.


Życiorys

Urodzony w Krakowie, uczył się w Tarnowie, jeszcze przed maturą zaangażował się w działalność Związku Strzeleckiego - ps. Ciemny.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, ranny w bitwie pod Nowym Korczynem we wrześnio 1914 r. Po wyjściu ze szpitala przydzielony do Intendentury I Brygady Legionów, potem jako podoficer ratunkowy służył w Komendzie Legionów. Internowany w obozie w Szaldobos, potem wcielony do wojska austriackiego, służył na froncie włoskim, we wrześniu 1918 r. odbył kurs oficerów rezerwy w Opawie.


W listopadzie 1918 roku wstąpił do WP, służył jako dowódca plutonu, brał udział w odsieczy Lwowa. Był m.in. dowódcą kompanii przy Grupie Operacyjnej gen. Władysława Jędrzejewskiego., potem dowódca 3. kompanii. Jednocześnie podjął studia na Wydziale Prawa UJ.

W 1932 roku był dowódcą kompanii szkolnej korpusu Ochrony Pogranicza w Święcianach. Wtedy zdecydował się na zmianę kariery zawodowej. Po odbyciu praktyki administracyjnej w Wileńskim Urzędzie Wojewódzkim - mianowany został w lutym 1935 roku radcą w Zarządzie Centralnym MSW, a potem starostą nowotarskim. Stanowisko starosty pełnił do wybuchu II wojny światowej. Był zaangażowany w rozwój spółdzielczości na Podhalu oraz "zachowanie dziewiczego charakteru Tatr". Sprzeciwiał się dzikim schroniskom dla turystów, był przeciwnikiem budowy kolejki na Kasprowy Wierch, miał pośredniczyć w polsko-słowackich rozmowach na ten temat. Był rok 1938. Decyzja co do spornych obszarów Spisza i Orawy, a także konflikt z wiceministrem komunikacji Aleksandrem Bobkowskich - miały być przyczyną złożenia przez Głuta wniosku o dymisję.


Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez NKWD, po trzech tygodniach został zwolniony i przedostał się do Lwowa, gdzie włączył się w działania Organizacji Orła Białego - ps. Buk i Roch. wobec groźby aresztowania uciekł do Krakowa, gdzie pod nazwiskiem Gut - kontynuował działalność z SZP, a potem ZWZ-AK. Kierował Organizacją Bezpieczeństwa Wydziału Wojskowego Delegatury Rządu na Kraj. Nie zaprzestał działalności konspiracyjnej do maja 1944 roku - mimo formalnego odejścia ze tych struktur. Nadal udostępniał swoje mieszkanie dla kurierów organizacji.

Podejrzewany o przynależność do WiN został w grudniu 1952 roku aresztowany. Zwolniono go z więzienia we wrześniu 1953 roku. Zmarł 6 lat później w Krakowie. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

Odznaczony m.in. Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych - czterokrotnie, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Wojnę 1918-21, Medalem za Długoletnia Służbę - brązowym i srebrnym.


Archiwalne zdjęcia oraz życiorys opracowany został na podstawie dokumentów udostępnionych przez Wydział Promocji nowotarskiego Urzędu Miasta.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
abc17:26, 20 marca 2022
I na dodatek prześladował Słowaków na Spiszu, a niektórzy w 1938 roku musieli uciekać z Polski...
wstążki&kolesiostwo09:21, 10 marca 2022
Kolejny dowód nieświadomości historycznej Watychy i jego otoczenia. Jest wielu innych ważnych dla miasta burmistrzów i starostów godnych upamiętnienia. No ale wstążkowa ekipa od przypadku do przypadku.
wiwaldi15:06, 9 marca 2022
Czy burmistrz Waldemar sprawdził mocowanie tablicy?, ma gościu wprawę przy deskach to i z tablicą sobie poradzi.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas