„Zakopane w zasadzie nigdy nie było stricte regionalne”. Promocja książki Zbigniewa Moździerza (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Szczawnica
Clear
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
Wiatr: 3.132 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 87 %
Clear
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 86 %
Clear
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
88 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 44 | 88 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
18.03.2022, 21:18 | czytano: 2301

„Zakopane w zasadzie nigdy nie było stricte regionalne”. Promocja książki Zbigniewa Moździerza (zdjęcia)

ZAKOPANE. Promocja książki „Architektura i rozwój przestrzenny Zakopanego 1600-2021” przyciągnęła do Willi Oksza w piątkowy wieczór kilkadziesiąt osób. Temat zabudowy Zakopanego od lat budzi spore emocje zarówno wśród mieszkańców, jak i osób, które pokochały to miejsce. Dr Zbigniew Moździerz przedstawił jak wyglądał rozwój budownictwa pod Tatrami na przełomie kilku wieków.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Autor książki „Architektura i rozwój przestrzenny Zakopanego 1600-2021” dr hab. Zbigniew Moździerz przedstawił jak wyglądało budownictwo pod Tatrami na przestrzeni ponad 400 lat. - Można powiedzieć, że równocześnie powstawała zabudowa obca ludowej tradycji, czyli np. przemysłowe Kuźnice - zaznacza Zbigniew Moździerz.

- Początkowo w XVII wieku, bo taki jest pierwszy dokument z 1605 roku, to docierało tu głównie pasterstwo. Były to chałupy i szałasy na Równi Krupowej. Znacznie więcej zabudowań było w Tatrach bo już od XIV docierało pasterstwo. Budownictwo ludowe kształtowało się na przełomie XVIII i XIX wieku. Można powiedzieć, że równocześnie powstawała zabudowa obca ludowej tradycji, czyli np. przemysłowe Kuźnice. Zakopane w zasadzie nigdy nie było stricte regionalne. Budownictwo ludowe było na wsiach, ale już w tym samym czasie w Zakopanem powstawały budynki obce ludowej tradycji jak przemysłowe kuźnice, chałupy hamerników itd. - zaznacza dr hab. Zbigniew Moździerz, główny specjalista ds. ochrony zabytków w Muzeum Tatrzańskim.

Budownictwo rozwijało się przy pasterstwie i wzdłuż pasterskiego szlaku, czyli obecnych Krupówek. Od samego początku budownictwo w tym miejscu było zróżnicowane.

- Krupówki od samego początku były eklektyczne. Obok chałup ludowych powstawały wille najpierw w Stylu Szwajcarskim, potem w Stylu Zakopiańskim. Następnie zaczęły pojawiać się budynki umiarkowanego modernizmu, czyli np. Bazar Polski i pierwsze budynki eklektyczne, czyli Morskie Oko - wymienia dr Moździerz. - Stopniowo pojawiały się też inne bardziej nowoczesne budynki. Jeżeli ktoś narzeka, że w Zakopanem zanikło budownictwo regionalne, to trzeba sobie uświadomić, że od początku rozwoju Zakopanego tak było. Być może właśnie ta rozmaitość architektoniczna powinna być traktowana raczej jako zaleta niż wada - dodaje autor książki.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas