Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Czarny Dunajec
Clouds
15°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
19°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 77 %
Clear
17°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
01.04.2022, 11:51 | czytano: 2338

Zmieniają się zasady dotyczące wykonywania testów na koronawirusa

W związku ze zniesieniem obostrzeń covidowych i zmianami w testowaniu na koronawirusa, NFZ przypomina najważniejsze zasady, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Żadna z placówek medycznych nie może żądać od pacjenta okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Dotyczy to zarówno szpitali, jak i uzdrowisk.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Dziś zmieniają się zasady zlecania oraz wykonywania testów na koronawirusa. Teraz lekarz będzie decydował o zleceniu testu. Od 28 marca nie obowiązuje już wymóg wykonywania testu przed wyjazdem do sanatorium albo przed przyjęciem do szpitala. W przypadku, gdy wynik testu będzie pozytywny, to lekarz zaleca samoizolację do czasu ustąpienia objawów. Mimo iż od 1 kwietnia zmieniają się zasady dotyczące finansowania testów w kierunku SARS-CoV-2, testy te pozostaną bezpłatne dla pacjentów

O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa decyduje lekarz na podstawie oceny stanu zdrowia i objawów. W przypadku skierowania pacjenta na test będzie to szybki test antygenowy – wynik jest wówczas znany nawet po kilku minutach. Nie ma zatem potrzeby masowego testowania pacjentów przed wizytą w POZ.

"Test PCR będzie mógł zostać zlecony przed przyjęciem do szpitala, jeśli lekarz uzna to za koniecznie. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem" - informuje NFZ.

Od 1 kwietnia br. nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych. Jeśli wynik testu na koronawirusa okaże się pozytywny, lekarz zaleci samoizolację (zwolnienie lekarskie) do czasu ustąpienia objawów, czyli podobnie, jak przy każdej chorobie zakaźnej. Długość L4 zależeć będzie od lekarza (minimum 7 dni), w zależności od stanu pacjenta i czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

NFZ, s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
normal08:51, 3 kwietnia 2022
I tak powinno być od początku pandemii a nie jakieś lockdowny, zamykanie lasów, zdalne nauki.. Ale NIE, ci , którzy o tym mówili to = foliarze. Wychodzi na to, że foliarze mieli rację...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas