Środa, 28 września
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 17.1 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
13°
Wiatr: 18.612 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
14°
Wiatr: 17.028 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
14°
Wiatr: 16.632 km/h Wilgotność: 55 %
Clear
13°
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 53 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Koronawirus
2
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
2
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
11
18
25.04.2022, 18:00 | czytano: 2879

NFOŚ dokapitalizuje nowotarski MPEC kwotą 18 mln złotych

NOWY TARG. Radni zgodzili się na podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie udziałów Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym samym NFOŚ stanie się mniejszościowym udziałowcem miejskiej spółki.

zdj. Podhale24
Zarząd NFOŚiGW w Warszawie podjął decyzję o dokonaniu inwestycji w miejską spółkę, w formie objęcia nowo-utworzonych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Mowa o 36 tys. udziałów po 500 zł każdy i pokrycie ich wkładem pieniężnym. Pozyskane w ten sposób 18 mln zł - MPEC przeznaczy na realizację proekologicznych inwestycji w obszarze ciepłownictwa. Dziś radni wyrazili zgodę na taką operację. Nastąpi więc podwyższenie kapitału zakładowego MPEC z 27 mln 113 tys. zł do 45 mln 113 tys. zł.

Zgodnie z przedstawionym dwa lata temu planem - NFOŚiGW stanie się mniejszościowym udziałowcem miejskiej spółki ciepłowniczej na okres 10 lat. W tym czasie MPEC będzie sukcesywnie odkupywał udziały od NFOŚ i umarzał je. Potem spółka ma znów stać się w 100% własnością miasta.

Przy okazji omawiania tego tematu na komisjach miejskich, padło pytanie dlaczego nie dano mieszkańcom możliwości kupienia udziałów w miejskiej spółce. Zdaniem Grzegorza Rattera pomysł wcale nie jest taki zły.

- Negocjacje z NFOŚ trwają od 3 lat. Cała konstrukcja wejścia kapitałowego opiera się na elementach, które pozyskało MPEC. Pod koniec ubiegłego roku podpisaliśmy dwie umowy funduszem, jedną na dotację, jedną na pożyczkę - w sumie na kwotę 23 mln. To wejście kapitałowe wpisuje się w biznesplan, który został opracowany i zaakceptowany przez Narodowy Fundusz. My jak najbardziej możemy podwyższać w dalszym ciągu kapitał spółki - emitując nowe udziały. Myślę, że burmistrz nie miałby nic przeciwko temu, żeby spółka w dalszym ciągu się rozrastała dla dobra mieszkańców - mówi prezes spółki Grzegorz Ratter.

- Pomysł akcjonariatu obywatelskiego jest ciekawym pomysłem. Nigdy tego nie praktykowaliśmy. Rodzi się pytanie, czy mieszkańcy kupiliby taki symboliczny udział - bo to nie są akcje, tylko udziały, bo to spółka z o.o. Czy kupiliby to na zasadzie, że chce je mieć, czy na zasadzie inwestycji. Jeśli ktoś chce zainwestować, to się pyta - jaka będzie stopa zwrotu, czy będzie dywidenda, czy nie. Raczej jednak w spółkach komunalnych nie praktykuje się takiej mieszanej formy własności - nazwijmy ją: prywatno-komunalnej - mówi Grzegorz Watycha.

- My do negocjacji zaprosiliśmy Narodowy Fundusz, który jest inwestorem branżowym, inwestuje w dziedzinie ochrony środowiska znaczne środki państwowe i daje nam gwarancje wsparcia przy realizacji kolejnych projektów. Przed nami duże wyzwanie budowy magistrali geotermalnej i podłączenie wody geotermalnej z odwiertu w Bańskiej do Nowego Targu. Mając takiego udziałowca jak NFOŚiGW na pewno jesteśmy mocniejsi. Ta umowa, to optymalna forma pozyskania kapitału dla rozwoju MPEC - podsumowuje burmistrz Nowego Targu.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Miś nowotarski09:04, 26 kwietnia 2022
Po polsku rzecz rozumując miasto wyprzedało swoje udziały w miejskiej spółce energetycznej EMPEC? Czyli pozbyło się części sieci miejskiej i wpływu na działalność spółki? Pewnie za jakiś czas obudzimy się z ręką w nocniku. U Watychy wszystko jest na odwrót. Dokapitalizowanie=odsprzedanie majątku miejskiego i pozbycie się realnego wpływu na działalność spółki. Nie wierzę w dobrego wujka, który lekką ręką rozdaje miliony nic nie oczekując w zamian. Takie rzeczy tylko w bajkach i Barejowskim Nowym Targu
junkers08:26, 26 kwietnia 2022
Świetne gospodarowanie watahy na każdym odcinku miasta. Jakaś paranoja i to legalizowana przez Radę, która sankcjonuje utratę kontroli samorządu nad polityką energetyczną miasta. Wcześniej roztrwonili majątek MPEC w imię propagandowych fajerwerków, inwestycji w szemrany interes pod nazwą Geotermia Podhalańska, póżniej przekopania miasta (Krzywą nawet trzy razy) a teraz w akcie desperacji i wypracowanej zapaści ekonomicznej wyprzedają udziały. No świetnie. Za chwile Nowotarżanie w nowej części miasta obudzą się z ręką w nocniku i wiszącymi gruszkami na wierzbach, o ile Watycha tych wierzb wcześniej nie zetnie. Jedno jest pewne. Ciepła z tego nie będzie, ale drożyzna, bo jakoś ten "nowy" kapitał trzeba będzie zbilansować, zajrzy do tysięcy domowych budżetów.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas