Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Nowy Targ
Clouds
14°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
14°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
15°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
25.04.2022, 20:36 | czytano: 6730

Górale ze sztandarem (zdjęcia)

W Klikuszowej odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru miejscowego oddziału Związku Podhalan.

Fot. Szymon Pyzowski
W uroczystościach wzięli udział członkowie wielu oddziałów związku z pocztami sztandarowymi, obecni byli także obecni przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Podhalan. Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Władysław Zązel. Przybyli też inni kapelani ZP: ks. Jan Gacek, ks. Mieczysław Łukaszczyk, ks. Stanisław Kowalik oraz ks. Stefan Misiniec. Wśród gości była także poseł Anna Paluch.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowała Kapela Góralska i parafialny chór z Klikuszowej. Po zakończonej mszy uczestnicy uroczystości udali się w orszaku do remizy OSP w Klikuszowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, połączona z podziękowaniami i gratulacjami.

Klikuszowski oddział jest najmłodszy w góralskiej organizacji. Liczy 47 członków. Jego prezesem jest Maria Kaczmarczyk. Swoje pierwsze kroki klikuszowscy górale stawiali w czasie pandemii, ale pomimo trudności udało się im zorganizować majówkę, opłatek i kulig.

- Jako odział staramy się brać wzór z naszego patrona, świętego Marcina i nieść pomoc tam, gdzie jej potrzeba – podkreśla prezes Maria Kaczmarczyk. - Pragniemy by nasza tradycja, taniec i śpiew był dalej przekazywany młodszemu pokoleniu. Dzięki uprzejmości wójta gminy Jana Smarducha oraz Małgorzaty Klag, dyrektor szkoły, oddział ma swoją siedzibę.

- Z całego serca dziękujemy tym, którzy byli z nami w tym bardzo szczególnym dla nas dniu – mówi prezes. - Dziękujemy dobroczyńcom i kołu nr 53 Parafii Klikuszowej w USA za ich otwarte serce i pomoc dla nas. Naszemu wspaniałemu chórowi, który tak pięknie oprawił Mszę świętą swoim śpiewem, kapeli góralskiej i wszystkim. Ja, jako prezes dziękuję moim członkom w oddziale, gdyż bez ich pomocy i starań nie udałoby się to wszystko. Ten dzień pozostanie w naszych sercach i pamięci na zawsze - dodaje.oprac. r/
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Nie było mnie tam19:17, 27 kwietnia 2022
Jakie to wszystko jest dwulicowe... Nie mówię o tym sztandardzie i nie jestem zazdrosny o niego zal mi d... nie ściska :D (nawet nie wiem do konca po co on jest, ale nie ważne) tylko o tych świętych owieczkach.. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego worka tak jak to ktoś wcześniej wspomniał, ale większość z nich faktycznie jest "paradna" tylko w kościele i na procesji a szkoda.
kudlon15:35, 27 kwietnia 2022
Jeszcze jest na rozbiegu a już go politycy obłapiają...to ma być dalsza część przybudówki politycznej....nie taka była geneza powstania związku..nie te cele...
Oddział Parafii Św. Marcina w Klikuszowej10:33, 27 kwietnia 2022
Nie można wszystkich górali wkładać do jednego worka ze jak jeden taki to reszta taka sama. Posiadanie sztandaru jest zaszczytem i nie każdy go ma a że go mamy to jesteśmy ucieszeni i dumni z tego, i nie jest on wręczany przez kogoś tylko sami się o niego staraliśmy sztandar to duma i honor. Jesteśmy młodym oddziałem pozwólcie nam działać i obserwujcie nasze efekty bo pisać komentarze nie podpisując się może każdy ale nie każdy jest tak odważny by tego się podjął. Staramy się nieść pomóc gdzie ją potrzeba chociaż sami zbyt niewiele nie mamy ale mamy siebie nawzajem i jeżeli będziemy się z góry oceniać to nic nie da... Nie ma nikogo bez skazy..
Tys gorol23:04, 26 kwietnia 2022
Fajnie, że ludzie robią takie rzeczy. Ubierają się po góralsku, podtrzymują tradycje itd, ale szkoda że w życiu codziennym wygląda to inaczej.
Górale są bardzo wierzący na pokaz, w kościele. Obserwuję to od kilkudziesięciu lat.
Wolałbym mieć za sąsiadkę czy sąsiada ateistę niż takiego chrześcijanina, który po wyjściu z kościoła już nie jest taki potulny i dobry
Paradnie! I co z tego...
Do @epo22:13, 26 kwietnia 2022
w większości nie znajduje, bo pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość i gniew do bliźniego ich eliminuje z kręgu ludzi zacnych
epo20:08, 26 kwietnia 2022
Dobrze kultywować tradycje, górali przybywa , ale czy ICH najważniejsze zasady jak honor ,dobro znajduje zastosowanie w codziennym życiu ,ubrać się paradnie nie wielką sztuką , lecz żyć honornie o wiele trudniej ?
zp12:22, 26 kwietnia 2022
sztandar to nagroda a tu ledwie co powstał kolejny oddział a juz siecom sztandar , co tu sie ko,us pomyliło
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij