Na szczycie Kasprowego Wierchu modlili się o pokój na Ukrainie (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 03 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
92 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
160 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 80 | 160 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
08.05.2022, 16:52 | czytano: 8884

Na szczycie Kasprowego Wierchu modlili się o pokój na Ukrainie (zdjęcia)

TATRY. „Modlitwa o pokój. Bliżej Nieba” - to hasło tegorocznego spotkania przyjaciół na Kasprowym Wierchu organizowanego przez Rafała Sonika na zakończenie sezonu narciarskiego w Tatrach. - Po raz 14-ty msza na Kasprowym Wierchu, tym razem wyjątkowa polsko-ukraińska. Modlimy się przeciw ludobójstwu, modlimy się o pokój, modlimy się o dusze tych, którzy zostali zamordowani oraz o wyzdrowienie dla tych, którzy odnieśli rany – mówi Rafał Sonik, inicjator i organizator spotkań.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
W samo południe na szczycie Kasprowego Wierchu rozpoczęła się część artystyczna. Były wiersz, była muzyka i śpiew, a wszystko w barwach polsko-ukraińskich. Także konferansjerzy, którzy prowadzili to wydarzenie mówili w dwóch językach.

Po raz pierwszy w historii spotkań na Kasprowym Wierchu nabożeństwo zostało poprowadzone w dwóch obrządkach rzymskokatolickim i grekokatolickim.

- Modlimy się, abyśmy umieli zbudować wspólne polsko-ukraińskie społeczeństwo w naszym kraju,. Żebyśmy mogli i umieli okazać solidarność, jaką 40 lat temu okazał nam świat. Obaliliśmy wtedy komunizm, a dzisiaj musimy znowu walczyć o wolność naszą i ich. Naszym zadaniem w Polsce jest to, żeby żony, matki i dzieci żołnierzy, którzy walczą na Ukrainie czuli, że są zaopiekowane, żeby czuli, że tu mają swój drugi dom równie przyjazny jak ten, co został zbombardowany - zaznacza Rafał Sonik.

Organizatorzy otrzymali od prezydenta Andrzeja Dudy oraz Jego żony list z podziękowaniami za dotychczasową działalność. Osobiście na Kasprowy Wierch przybyli były prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną.

- Jesteśmy w miejscu wyjątkowym. Z Kasprowego Wierchu zawsze, albo prawie zawsze lepiej widać świat. Jest się bliżej Boga i widać lepiej innych ludzi. Ta inicjatywa Mszy polsko-ukraińskiej cieszy i jest absolutnie czymś właściwym. Jest to okazja, żeby pomodlić się w intencji pokoju na Ukrainie, ale też uratowania przez Ukraińców swojej państwowości, niepodległości i doprowadzenia do tego, żeby jak najdłużej nikt nie próbował iść tą samą drogą agresji wobec sąsiada, którą poszła Rosja - mówi prezydent Bronisław Komorowski.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
stary goral03:22, 11 maja 2022
Ten co z kolesiami z PO sprzedal kolejke na Kasprowy wyjechal nia sie modlic Wstyt i hanba !!!!
Jaga00:36, 11 maja 2022
Artykuł o mszy św.O pojednaniu,zrozumieniu nieszczęścia innego narodu,artykuł o modlitwie, wspólnej, bo tylko taka może jednoczyć, uczyć wybaczania. A w komentarzach jad, nienawiść,ogrom złości. Nawet modlitwa Wam przeszkadza.Trzy pokolenia już nas dzielą od smutnych i trudnych spraw naszej i ukraińskiej historii.A nienawiść jeszcze trwa. I po co? Komu to potrzebne. Obecne pokolenia nawet dokładnie tych faktów nie znają i znać nie chcą bo nie lubią historii. Owszem pamiętać trzeba ale nie nienawidzić ciągle. Nienawiść jest grzechem -chrześcijański narodzie. Warto też i o tym pamiętać.A już dawać wyraz nienawiści w odniesieniu do modlitwy to trąci zwykłą podłością.
mądry i skromny14:51, 10 maja 2022
I tą karę wymierzają im Rosjanie gdzie wykonuje się jeszcze więcej zabiegów przerywania ciąży- gratuluję logiki.
J2321:41, 9 maja 2022
Ta Msza Św.to przebłaganie za aborcje na Ukrainie rocznie mordowali
2,000000 miliony dzieci nie pozwolili się narodzić to mają i tak łagodną karę. Ale to nie koniec.
ta ruda20:37, 9 maja 2022
Ludzie niby wierzący, a takie szopki robią, widać że z Pismem Św słabo obeznani...
Zbooj03:21, 9 maja 2022
Na terenie parku obowiązuje zakaz hałasowania a Ci sobie robią "dyskotekę" na samym szczycie. Jeszcze trzeba było kramy postawić i odpust zrobić. ?Modlitwa o pokój. Bliżej Nieba? - no na pewno bliżej nieba, bo karabin czy rakieta ma większą siłę niż modlitwa. Cały kościół na czele z ich prezesem Franciszkiem już pokazali w czasie Covidu a teraz wojny, że nie warto na nich polegać.
szogun22:17, 8 maja 2022
Panie Bronku już Panu g...iarz, ukraiński nacjonalista, przykleił kiedyś jajo do marynarki, pamięta Pan? Gdyby miał granat z pewnością wsadziłby go Panu do kieszeni. Jeszcze Panu mało? Jemu zapewne Pan miłościwie wybaczył.
Niestety nie miał tego szczęścia rodzimy Pana wielbiciel któremu przysłał Pan o świcie pod jego drzwi załogę "dżi"
Xy21:58, 8 maja 2022
Żal was czytać.Żenada.Brawo Panie Sonik, jak zwykle Pan szlachetny i wspaniały.Pozdrawiam gorąco.
czarna stonka21:23, 8 maja 2022
Już nawet Kasprowym chcą zawładnąć?
Baca.21:10, 8 maja 2022
Farbowane lisy!!!!!!!!!!
Mychajło D.20:55, 8 maja 2022
Tak. To raczej tragikomedia a nie msza św. (no cóż, są też kościoły w których na mszy św. śpiewa się "Czerwoną kalinę"- hymn UPA).

To w końcu o co modlili, o pokój na Ukrainie czy o "wspólne polsko-ukraińskie społeczeństwo w naszym kraju"? Ta choroba staje się coraz cięższa. Myśmy już z nimi mieli wspólne społeczeństwo. Tam gdzie było nas mniej niż 50% wyrzynali nas wszystkich. Precz z takimi pomysłami! No i do tego jeszcze ten "pan", kolejny "wzorowy" katolik. Na niego nawet patrzeć to jest "bul"!
Smutne to19:43, 8 maja 2022
Msza św. ?????
Osiol18:24, 8 maja 2022
Ci którzy z U wyjechali to ludzie którzy sobie zdają sprawę że to wojna ameryki z R do ostatniego ukra
Zakończy się ona jak ten kraj zechce... bez jego zgody nikt pokoju czy rozejmu nie podpisze
Podlegająca amerykanom UE w NATO nie ma żadnej siły by to zakończyć UE słucha i wykonuje polecenia jak sługa
Realia są takie jak powiedział F 1 z watykanu
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij