Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Nowy Targ
Clouds
14°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
15°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
15°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 80 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
20.05.2022, 13:32 | czytano: 1893

Drzewa pod okiem dendrologa

ZAKOPANE. "W ramach bieżącego utrzymywania zadrzewienia gminnego będą prowadzone prace polegające na wykonaniu pielęgnacji w obrębie koron 23 drzew gminnych, w tym pielęgnacji drzew w ramach skrajni drogowej i usunięciu drzew oraz frezowaniu 29 pni po wcześniej usuniętych drzewach" - wylicza Wydział Ochrony Środowiska.

zdj. UM Zakopane
Prace związane z usuwaniem drzew zagrażających bezpieczeństwu - gmina planuje wykonać do końca czerwca br., a prace pielęgnacyjne do końca lipca br.


Zgodnie z wynikami ekspertyz dendrologicznych z czerwca i listopada ub. roku, opracowanych przez specjalistyczną firmę oraz na podstawie przeprowadzonych wizji terenowych - "drzewa przeznaczone do usunięcia w większości są obumarłe i/lub w złym stanie fitosanitarnym i tym samym stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia. Zaniechanie działań związanych z usunięciem drzew zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu będzie skutkowało poniesieniem przez gminę zarówno kosztów finansowych, jak i odpowiedzialności karnej."


Z uwagi na trwający od 1 marca do 15 października okres lęgowy ptaków prace w obrębie zadrzewienia będą prowadzone pod nadzorem pracowników Wydziału Ochrony Środowiska. W przypadku stwierdzenia naruszenia zakazów w stosunku do dziko występujących ptaków prace zostaną wstrzymane i przesunięte na okres od 16 października do końca br. Na drzewa przeznaczone do usunięcia ze względów bezpieczeństwa i sanitarnych, na których przed rozpoczęciem prac zostaną stwierdzone gniazda z gatunkami chronionymi, zostaną uzyskane stosowne zezwolenia na odstępstwa od zakazów wydawane przez w RDOŚ w Krakowie.

WOŚ zapowiada, że w ramach kompensacji przyrodniczej za usunięte drzewa - do końca listopada br. zostaną wykonane nasadzenia zastępcze w liczbie 146 szt. drzew w większości rodzimych gatunków i w odmianach zalecanych do miast. Będzie to m. in. lipa drobnolistna Rancho, buk pospolity Fastigiata, jarząb mączny Magnifica’ wiśnia osobliwa Umbraculifera, brzoza brodawkowata Youngii, klon jawor, jarząb pospolity i grab pospolity.


opr. s/ zdj. UM Zakopane
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
+serce się kraje07:15, 21 maja 2022
/.../
Co za głupota. Gdzie są ci dendrolodzy gdy drzewa zaczynają być mordowane w stanie pełnego rozwoju. Co za d... zezwolił
- okamienować - to drzewo do samego pnia? Dlaczego nikt nie reaguje na bezmyślne obcinanie konarów, na pozostawianie sęków odstających od pnia? Takiego obcięcia konaru drzewo nigdy nie zabliźni.

I rzecz najważniejsza, którą widzę wszędzie!
Zupełnie nie stosuje się zabezpieczenia miejsc po odciętych gałęziach!
Jest do tego specjalna substancja i ona musi być stosowana inaczej drzewo zacznie zamierać. Odcięcie konaru o średnicy 30 % średnicy pnia i jego nie zabezpieczenie doprowadzi do jego uschnięcia, przez taką powierzchnię wyparuje woda którą drzewo pobiera z ziemi by żyć. A przy obetonowaniu do samego pnia nie ma żadnych szans. W warunkach domowych sprawdza się chociażby gęsta biała farba emulsyjna, daje szansę dla drzewa. Dlaczego te całe "dyrekcje środowiska" nie reagują, za co ci ludzie biorą pieniądze? Za udawanie?!
Stop głupocie!
Obcinanie konarów winni wykonywać ludzie przeszkoleni z całym arsenałem koniecznych do tego "medykamentów". Obudźcie się wreszcie za....ni dendrolodzy.
Pomijając wiedzę nawet trochę wyobraźni by wystarczyło by to pojąć!!!
Zbooj14:33, 20 maja 2022
Obskurne kikuty. Miasto chce się ludźmi zajmować a z drzewami nie umie sobie poradzić.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij