Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Nowy Targ
Clear
11°
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
15°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 93 %
Clear
13°
Wiatr: 1.692 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
22.05.2022, 09:21 | czytano: 4534

Miejska Biblioteka Publiczna świętuje jubileusz 75-lecia (zdjęcia)

NOWY TARG. Gala połączona z koncertem rozpoczęła dwudniowe obchody 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej.

zdj. Maciej Gębacz
W Miejskim Centrum Kultury spotkali się przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, dyrektory bibliotek z regionu, którym przewodził dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie Jerzy Woźniakiewicz.

Dyrektor MBP Danuta Wojdyła podkreślała hasło jubileuszu, które brzmi: "Biblioteka w mieście, miasto w bibliotece", które ma przypominać znaczenie tej placówki dla rozwoju mieszkańców. Rozwój czeka też samą instytucję - w kontekście przygotowań do budowy nowej siedziby. I właśnie motyw inwestycyjny najczęściej przewijał się w składanych na ręce dyrektor - życzeniach.

Burmistrz Grzegorz Watycha nie zapomniał o pracownikach i poprzednich dyrektorach placówki, zaznaczając ich pracę na rzecz promowania czytelnictwa i szerzenia kultury. Zaś zarówno pracownikom jak i czytelnikom życzył by jubileusz 80-lecia mógł się już odbyć w nowym, nowoczesnym budynku biblioteki, który "będzie chętnie odwiedzany przez czytelników z Nowego Targu i powiatu nowotarskiego". W podobnym tonie mówili: poseł Jagna Marczułajtis-Walczak, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i pozostali goście.

Nie zabrakło także przedstawicieli sąsiednich gmin, a reprezentujący powiat Karol Skrzypiec i Tadeusz Rafacz przekazali na ręce dyrektor MBP Medal Pamiątkowy Podhala, przyznany placówce uchwałą Rady Powiatu Nowotarskiego.

Sobotnią galę zakończył koncert Big Bandu pod dyrekcją Marty Łapczyńskiej. Dziś drugi dzień jubileuszu. W filii MBP przy ul. Kopernika zaplanowano spotkanie z Wiesławem Drabikiem oraz urodzinowe niespodzianki dla młodych i najmłodszych czytelników.

s/ zdj. Maciej Gębacz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Sara13:13, 23 maja 2022
Ciekawe ile etatowy przeczytał książek
seba10:24, 23 maja 2022
@Rob a ty sobie dalej noś różowe okularki i wstążki przy uszach
Adam09:58, 23 maja 2022
Świętowanie jubileuszu w momencie zniszczenia i wyrzucenia biblioteki z MOKu jest zwykłym nieporozumieniem. No ale u Watychy wszystko jest na odwrót.
Babia Góra09:10, 23 maja 2022
A bibliotekarze w tak bogatym ( bale, rauty, jubileusze, imprezki małe i duże) mieście nadal zarabiają najniższą krajową.
Krzysztof08:53, 23 maja 2022
Kpina po raz kolejny..
Rob08:08, 23 maja 2022
Ten hejcik poniżej to dlatego, że komuś coś wychodzi? Odzywają się ludzie, którzy nic o życiu naszej biblioteki nie wiedzą, ludzi nie znają. Żeby tylko uderzyć w burmistrza. Ludzie wiosna idzie. Książkę sobie wypożyczcie i na trawkę, to wam może mniej żółci będzie się wylewać...
wyborca07:51, 23 maja 2022
Na zdjęciu głównym zdjęcie grabarzy biblioteki. Jak można było ją wyrzucić z MCK, który stoi praktycznie pusty? Nic się tam nie dzieje poza imprezami organizowanymi przez firmy zewnętrzne za pieniądze. Nie wspominając już o wieży wodnej, dworcu, który dworcem nie jest, muzeum drukarstwa, które nie jest muzeum i muzeum podhalańskim, które chyba już przestało cokolwiek organizować. Masakra kulturalna. Jeden wielki chaos w stylu p. Joanny, która tylko wstążki i disco polo
Pik23:23, 22 maja 2022
Pili kawusie w kawiarni? Ale impreza. Obciach dekady. Pozbyli się biblioteki kosztem pustej knajpy, pustych sal tanecznych i sali komputerowej bez komputerów. Teraz znów obiecują. Takie rocznice powinny gromadzić byłych pracowników ale tu oczywiście brak szacunku dla poprzedników. Ten cały MCK to pustka ze dyrektorem który nie lubi ludzi. /.../
Renata 20:38, 22 maja 2022
Byłam, słuchałam tych wystąpień i czułam obrzydzenie. Ni słowem się nie zająknięto o osobach, które tworzyły Bibliotekę w Nowym Targu. Zachowanie pani Wojdyły było ohydne ,a niezaproszenie poprzednich dyrektorów - małostkowe. Już wiem dlaczego z biblioteki odchodzą pracownicy. Mam nadzieję, że za trzy lata, kolejny dyrektor będzie właściwą osobą na tym stanowisku - pracowitą, odważną i umiejącą dbać o powierzoną sobie placówkę. Obecna dyrektor na razie ją ciągnie w dół. Oby się nie kazało, że biblioteka w Nowym Targu nie będzie za 25 lat świętować stulecia - bo jej nie będzie. Obym nie okazała się prorokiem.
ps. Dziwię się , że kierownik filii na Kopernika nie wystartowała w konkursie. Ma klasę, wiedzę, podejście do ludzi i nie boi się ciężkiej pracy.
Osiol19:56, 22 maja 2022
I czego sobie gratulujecie 75 lat komuniści wam to założyli (im wdzięczność jak i za wiele innych rzeczy udajecie że to wy.... ) a obecni z powodu przerostu zatrudnienia w urzedzie nie mają za co nowych ciekawych publikacji.... Ale żeście dorzadzili odejdziecie w chwale
podatnik17:45, 22 maja 2022
Wyrzucenie biblioteki przez Watychę kosztuje już podatnika ponad ćwierć miliona złotych. Stać nas na takiego burmistrza?
Wierna czytelniczka17:26, 22 maja 2022
Instytucję budują ludzie. Od pracowników MBP zależy to, jaki ma ona wizerunek. Czytelnik nie jest obsługiwany przez dyrektora, tylko przez pracownika biblioteki. Kto dokonuje zakupu książek? Bibliotekarze. Kto tak naprawdę zorganizował imprezę? Kto dopinał szczegóły? Bibliotekarze. Czyje to było święto? Bibliotekarzy. A kto spijał śmietankę? Obecna dyrektor, która nawet nie wymieniła z imienia i nazwiska swoich pracowników. Bardzo to smutne. Dyrektorzy tej placówki zmieniali się częściej od pracowników, a jednak żadna z ex dyrektorek nie stawiła się na gali. Dlaczego? Może ktoś zapyta o to, jak i o statystyki czytelnicze, obecnej szefowej... Wyjątek stanowi pani Pilarska, która jako ex dyrektor była na gali, ale już tylko z racji, że jest zwykłym pracownikiem, który Danucie w zaciszu gabinetu, poddaje i podpowiada rytm pracy bibliotecznej :-)
gg16:32, 22 maja 2022
a dzieciom korzystającym z biblioteki zafundowano gumowa pizze... ręce opadają.
DK15:20, 22 maja 2022
mwm masz rację: niewiele należy do kompetencji obecnej pani dyrektor. Może miała słowo decydujące o smaku tortu dla wybrańców. Ciekawe czy należało do jej kompetencji zaproszenie na jubileusz pani Dzikowskiej, albo Giełczyńskiej? Szczególnie wspaniałej byłej dyrektor Giełczyńskiej, której wieloletnia praca sprawiła, że biblioteka miała znaczenie i ludzie tam pracowali wspaniali i z pasją, no może oprócz jednej pani co uciekła na Kokoszków, a potem z tego Kokoszkowa czmychnęła.
mwm15:00, 22 maja 2022
Jacy jesteście beznadziejni z tymi waszymi krytykami. Miejska Biblioteka Publiczna obchodzi 75 lat istnienia, jest to kawał czasu i bardzo dobrze, że Pani Dyrektor wraz z załogą zadbała o to by przypomnieć mieszkańcom Nowego Targu ten fakt.Sama jestem aktywną czytelniczką oraz członkowie mojej rodziny i korzystamy z zasobów MBP.
Zawsze i wszędzie przyjęte jest, że zaprasza się na taką imprezę gości bardziej czy mniej związanych z jubilatem, ale mających udział w życiu społecznym danej miejscowości.Co do budowy i położenia biblioteki nie należy to do kompetencji Pani Dyrektor.
Arni13:03, 22 maja 2022
Królowej kiczu nie było. Głównej sprawczyni wyrzucenia biblioteki z MOKu bo musi być kawiarnia i kawusia
nowotarzanka12:39, 22 maja 2022
Nawet jest etatowy Jasiek
blokówka12:02, 22 maja 2022
A gdyby tak Miasto wykupiło od prywatnego właściciela plac przy ul. Szaflarskiej, na którym często gości cyrk? Miejsce niemałe, w środku blokowisk, a tam przecież ilościowo mieszka znaczna część NT. Parkingi wokół są, przystanek blisko. A do malkontentów i narzekaczy: Pani Danka przyjmowała gratulacje, bo jest Dyrektorem, gratulowano dorobku Bibliotece, a nie dyrektorowi (kto by nim nie był), a plany zagospodarowania miasta nie są sprawą dyrektora i jako taki, nie ma wiele do powiedzenia w temacie umiejscawiania jednostki podległej Miastu.
A P. Dankę pozdrawiam, odnalazła swoją drogę....
Arkadiusz W.11:43, 22 maja 2022
Wciąż czekam na informacje o liczbie osób korzystających z tej biblioteki. I nie mówię tu o dzieciach, bo dla wielu biblioteka stała się małym przedszkolem. W bibliotece korzysta się z książek, albo się je czyta, albo wypożycza. To jest jej zadanie.
Czy ta pani dyrektor, poda w końcu ilu jest tych czytelników? Takich co wypożycza książki?
Danka11:18, 22 maja 2022
Pinokio - dobrze sobie wybrałeś podpis. Kłamiesz. To nie burmistrz zorganizował imprezkę, tylko tak zwana "pani dyrektor", co to własnego zdania na temat biblioteki i jej siedziby nie umie z siebie wydusić.
Aż mi wstyd, że mam to samo imię...11:16, 22 maja 2022
Nie rozumiem czemu te kwiaty i gratulacje tak ochoczo przyjmuje pani Wojdyła. Co ona zrobiła jako nowy dyrektor? Acha zorganizowała imprezę dla oficjeli, którzy nawet nie są "klientami" a tym najważniejszym, czyli dzieciom, które są przyszłością tej placówki zaoferowała pizze. Wstydu kobieta nie ma. I czemu przyjmuje życzenia co do nowej siedziby jak nawet słowa w tej sprawie publicznie nie umie powiedzieć. Spotkała się z mieszkańcami zaniepokojonymi okrojeniem skweru na Kopernika? Nie. Wydała jakieś bezpieczne oświadczenie? Nie. Odpowiada na zadawane pytania? Nie. To ma być dyrektor? Wiem z kogo bierze wzór: tylko imprezki, zero odpowiedzialności i merytoryczności.
Pinokio11:00, 22 maja 2022
U Watychy wszystko jest na odwrót. Najpierw wyrzuca bibliotekę z MOKu, skazuje ją na wygnanie a potem organizuje jubileusz. Jest co świętować
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas