Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala
Zakopane
Clouds
33°
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
24°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
33°
Wiatr: 1.404 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
26°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
34°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
32°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 42 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
42 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
22.06.2022, 19:00 | czytano: 2413

Kto ma uszy, niechaj słucha - 76 audycji prof. Anny Mlekodaj. A będzie więcej

NOWY TARG. Wydarzenia, postaci związane z kulturą i historią Podhala i tę kulturę i historię tworzące, ich dzieła, ich postawy, ich życia, ich wybory - kto o tym wszystkim może wiedzieć więcej, niż prof. Anna Mlekodaj? Właśnie jej audycjom, kiedyś w radio Alex, dziś na stronie internetowej tegoż radia www.wierchy.info, poświęcone było wtorkowe spotkanie w nowotarskiej szkole muzycznej.

Fot. Piotr Dobosz
Cykl na radiowej antenie rozpoczął się w październiku 2020 roku. Od tamtej pory powstało już 76 audycji, zachowywanych potem na stronie internetowej radia, a pani profesor co tydzień dodaje kolejne. To setki opowieści o setkach ludzi, refleksji o podhalańskim dziedzictwie, opartych choćby o „Wskazania dla synów Podhala” Orkana czy „Litanii Podhalańskiej” Gutowskiego. To sylwetki miejscowych i przyjezdnych, których losy związały się z tą ziemią, tworzyły ją, kształtowały. Bo - jak mówi autorka - Podhale to ul, do którego różne pszczoły znoszą urobek. I to, że mamy na Podhalu tyle miodu, to zasługa bardzo wielu pszczół.To znane i nieznane historie o Tetmajerze, Orkanie, ks. Kmietowiczu, Goszczyńskim, Polu, Asnyku, Chałubińskim, o Zofii Gracy, o Antoninie Zacharze-Wnękowej i setkach innych, ale też o szkolnictwie, stosunku miasta do wsi w XIX wieku, o pierwszych wykształconych góralach, o żołnierzach I Wojny Światowej. Taki testament, w którym też mowa o wolności, walce, wyborach, postawach, ideach.

Któż o tym wszystkim opowiedzieć może lepiej niż osoba, która od lat bada literaturę i kulturę Podtatrza, jest autorką monografii poświęconej gwarowej poezji Podhala i znaczących antologii poezji i prozy podhalańskiej, czyli Anna Mlekodaj, nazwana przez prowadzącego wtorkowe spotkanie Marcina Kudasika „siewcą dobrego słowa”.
Opowieści pani profesor przemieszały się we wtorkowy, promujący jej audycje wieczór - z muzyką. Wykonanie - najwyższa półka: Mirosława Sojka-Topór - sopranistka, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, która później umiejętności śpiewacze kształciła na uniwersytecie Roosevelta w Chicago. Współpracująca z Paderewski Symphony Orchestra oraz Celebrity Symphony Orchestra, koncertująca w Stanach Zjednoczonych - m.in. w słynnej chicagowskiej Orchestra Hall, a także w Polsce i Kanadzie, obecnie dyrektor muzyczny w parafii pw. Św. Cyryla i Metodego w Lemont. W Nowym Targu wystąpiła z pieśniami Geigera i Karłowicza, a przy fortepianie akompaniował jej Jarosław Olszewski.

Oprócz sopranistki - góralska muzyka Śwarnych, którzy wraz ze Szkołą Muzyczną, Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Anną i Marcinem Ozorowskimi byli organizatorami wtorkowej promocji, a na koniec - kapela z nutami ze skalnego Podhala. W jej składzie - Andrzej Krzeptowski Bohac, który wraz z żoną Marią specjalnie na promocję przyjechał z USA.Na zakończenie spotkania ph. „Kto ma uszy, niechaj słucha”, każdy z obecnych dostał w prezencie książkę. „Listy Margośki” Anny Mlekodaj to pozycja poświęcona Małgorzacie Jachymiak - wójtowi utworzonej w 1935 roku w Odrowążu tzw. gminy zbiorowej. Wielkiej społeczniczce, kobiecie z niezłomnym charakterem i o niezwykłej osobowości, odważnej i pełnej inicjatyw, świetnie zarządzającej gminą. Mija właśnie 80 lat od śmierci „Margośki” w Oświęcimiu, z tej właśnie okazji powstały „Listy…”, napisane przez Annę Mlekodaj niejako w imieniu bohaterki, a będące opartą na źródłach opowieścią o jej życiu.Piotr Dobosz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Mefisto20:44, 23 czerwca 2022
@Mariola, hahhahhaa, jeżeli pani profesor jest okropną i zimną kobietą to oznacza tylko jedno. No może nawet dwie rzeczy. Jedną jest natychmiastowa Twoja wizyta u specjalisty od głowy, a drugą metafora, że właśnie w Nowym Targu zamarzło wokół Ciebie piekło nikczemników.
Podhalanie12:00, 23 czerwca 2022
Do Mariola - Społeczność podhalańska zna inną Annę Mlekodaj - ciepłą, skromną, mądrą i pracowitą. Jeśli już "świeci" jakimś światłem to tylko i wyłącznie włsnym.
Kysz11:48, 23 czerwca 2022
Mariolu odbiło ?
Mariola07:14, 23 czerwca 2022
okropna, zimna kobieta. Świeci światłem odbitym
Małgorzata21:40, 22 czerwca 2022
Pani Profesor Mlekodaj - na rektora PPUZ !
To jest dorobek , charyzma i poważanie w środowisku podhalańskim a nie jakieś habilitacje słowackie (Ambroży- dlaczego nie szukać szczęścia w AWF w Krakowie? )
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas