Sobota, 02 lipca
Imieniny: Jagody, Urbana, Martyniana
Rabka Zdrój
Rain
21°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
14°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
22°
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
17°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
20°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
23.06.2022, 18:21 | czytano: 4926

Tymczasowy dworzec PKP w Zakopanem oficjalnie otwarty (zdjęcia)

Na Spyrkówce tuż przy ul. Chyców Potok przez najbliższy rok zatrzymywać się będą pociągi przyjeżdżające pod Tatry. Planowana jest komunikacja zastępcza, która przewiezie turystów z tymczasowej stacji do centrum Zakopanego. Przeniesienie dworca umożliwi przeprowadzenie prac w centrum komunikacyjnym, które obecnie jest przebudowywane.

Fot. Marcin Szkodziński
Trwają ostatnie prace przy budowie tymczasowego dworca w Zakopanem, na Spyrkówce. Już w najbliższy weekend pod Tatry mają przyjechać pierwsze po przerwie pociągi z turystami.

- Każdy pociąg, który przyjedzie tu, na Spyrkówkę, to mniej aut na zakopiance - zaznacza Tomasz Filar wiceburmistrz Zakopanego dziękując za inwestycję, która była oczekiwana od kilkunastu lat.

Nowy dworzec, który powstanie w centrum Zakopanego ma być nie tylko większy i bardziej komfortowy dla podróżujących, ale także dla osób obsługujących połączenia kolejowe.

- Będzie sześć krawędzi peronowych zamiast dotychczasowych czterech. Będą one też znacznie dłuższe, aby przyjmować dłuższe składy. Będą nowe urządzenia sterujące. Teraz jest tak, że dyżurny chodzi i przerzuca te kule. To wszystko trwa. Mają tu być urządzenia elektroniczne, łatwiejsze i znacznie bezpieczniejsze. Sama stacja urośnie, ale też będzie szybsza obsługa. To pozwoli wykorzystać pełną przepustowość linii - zaznacza Piotr Jędrzejczyk, dyrektor projektu PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przebudowane mają zostać perony, tak aby osoby, które mają problemy z poruszaniem się mogły łatwiej wchodzić i opuszczać wagony. To ma zapewnić ponad dwukrotnie większe podniesienie peronów w stosunku do poziomu torów. Ciągłym zmianom i przebudowie ulegają także fragmenty torowisk na linii Kraków - Zakopanego. Zmiany mają sprawić, że pociągi tą trasę będą pokonywać w 2 godz. i 10 min.

- Jest to jedna z największych inwestycji realizowanych w województwie małopolskim. Projekt przekracza wartość 1 mld 300 mln zł netto. Realizowany jest także ze środków unijnych. Zakładane jest zmodernizowanie 115 km torów, gdzie już zmodernizowanych zostało ok. 90 km. Wymiana sieci trakcyjnej prawie 100 km. Jest to wymiana ponad 100 rozjazdów i 36 peronów. Przebudowa obejmuje ponad 350 obiektów inżynieryjnych - mówi o skali przedsięwzięcia Dorota Szalacha z PLK.

Samo podniesienie wiaduktu na Ustupie w Zakopanem sprawiło, że z centrum miasta częściowo znikną autokary oraz duże ciężarówki. Wszystko przez to, że zwiększył się prześwit pod konstrukcją z 3,5 m do 4 m.

Na tymczasowym dworcu PKP w Zakopanem znaleźć będzie można dwie kasy biletowe, poczekalnię oraz ubikacje, które znajdują się w tymczasowym budynku z kontenerów. Przygotowywana jest także komunikacja mająca zapewnić bezpieczne dotarcie do centrum.

- Część turystów wybierze drogą na piechotę. Będzie też przystanek przesiadkowy, z którego będą wyjeżdżały regularne busy dostosowane do kursowania pociągów. Przygotowywane są także miejsca dla taksówek - zaznacza Tomasz Filar.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Shara119:03, 26 czerwca 2022
Przyjechałam w sobotę do Zakopca, zero komunikacji zastępczej ani jakiejkolwiek informacji. Jeden taksiarz nagabuje ludzi. Nie wiadomo gdzie iść. Masakra!
Roni00:35, 25 czerwca 2022
"Tymczasowy"...w Polsce to już chyba ulubione słowo naszych włodarzy. Może ktoś przypomni ile działały "tymczasowe" światła w Białym Dunajcu...?
Ja09:44, 24 czerwca 2022
Ale ktoś sprawdził jak wygląda droga którą będą dojeżdżać autobusy na dworzec tymczasowy PKP?? Szeroka ... wygodna... i bezkolizyjna.... brawo hipokryci ......
komedia trgifarsa horror02:09, 24 czerwca 2022
Bareja wiecznie żywy :-)
abc21:25, 23 czerwca 2022
Było ponad rok czasu na jego budowę jak remontowano szlak kolejowy. To totalna kpina. Ale czego można się spodziewać po tej władzy!
wg20:58, 23 czerwca 2022
Już nawet coś tymczasowego otwiera się UROCZYŚCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!
karaluch20:14, 23 czerwca 2022
Coś mi się wydaje, że właśnie powstaje Bandżaj
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas