Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji
Czarny Dunajec
Clouds
14°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
14°
Wiatr: 0.54 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
15°
Wiatr: 0.576 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 74 %
Clouds
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
24.06.2022, 10:21 | czytano: 2388

"Nowy Targ Miasto Sów" - film przyrodnika-amatora zachwycił widzów (zdjęcia)

NOWY TARG. Efekt pięcioletniej pracy w postaci obserwacji, tropienia, upewniania się do wniosków odnośnie zwyczajów nocnych ptaków - dało efekt w postaci filmu "Nowy Targ Miasto Sów". Premiera filmowej opowieści autorstwa Daniela Urbaniaka połączona była z wręczenie nagród w konkursie plastyczno-fotograficznym.

zdj. Szymon Pyzowski
Pasja, z jaką Daniel Urbaniak podchodzi do kwestii przyrodniczych okazała się zaraźliwa. Już kilka lat temu porwał sporą grupę nowotarżan (ale nie tylko) i zaszczepił w nich swoją ciekawość i fascynację sowami. Były w tym czasie i wycieczki przyrodnicze (ze znakomitą frekwencją), i wyprawy w kameralnym gronie, mające na celu żmudne obserwacje zwyczajów mieszkańców lasów, i zajęcia dla dzieci, i podpowiedzi dla nauczycieli szkół jak powinny wyglądać budowane przez dzieci z mozołem domki dla ptaków, i pokazy sokolników.

Zaowocowało to między innymi ustanowieniem "sowiego szlaku", jak i poświęceniem jednej z edycji "'Prezentacji nowotarskich", czyli największej wystawy artystów plastyków w Galerii Sztuki Jaki - właśnie sowom. Działalność Daniela Urbaniaka na rzecz promocji Nowego Targu - została doceniona w ub. roku poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Ambasadora Nowego Targu.

Siła tej pasji nie ustaje. Świadczyć może o tym popularność tegorocznego konkursu dla dzieci z nowotarskich szkół. Na ogłoszony przez UM konkurs wpłynęło kilkaset prac. Premiera filmu była okazją do wręczenia nagród i wyróżnień, ale także do podziękowań autora filmu dla osób, które pomogły mu w realizacji filmu.

Sam film to półgodzinna przyrodnicza opowieść o uszatkach zamieszkujących Nowy Targ. Zycie ptaków pokazane zostało w cyklu rocznym. Podczas spotkania w MCK, autor opowiadał zarówno o kulisach powstawania obrazu, jak i - tradycyjnie - dzielił się swoja wiedzą z zakresu " ptaków neognatycznych".

Kolejne spotkanie z Danielem Urbaniakiem odbędzie się we wtorek 30 sierpnia, o godz.18.00 pokaz filmu „Nowy Targ, Miasto sów”, a w środę 31 sierpnia - sowie warsztaty (godz.10.00-12.00).

s/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Anna14:28, 24 czerwca 2022
Gratuluję!
Słucham audycji Pana Daniela w Radio Kraków w soboty ,
wspaniale opowiada , ma niesamowitą wiedzę i HUMOR oraz OPTYMIZM!
Zawsze wywołuje uśmiech na twarzy,
dzięki i wszystkiego dobrego!
linoskoczek13:24, 24 czerwca 2022
Gratulacje i powodzenia Danielu, ciesz się chwilą i korzystaj z fali i z tego, że urzędnicy z magistratu Cię dostrzegają. Inni nie maja takiego szczęścia
Kama10:44, 24 czerwca 2022
Czy ten film będzie gdzieś dostępny? Byłoby wspaniale..
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas