Sobota, 01 października
Imieniny: Danuty, Remigiusza, Romana
Szczawnica
Clouds
12°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 36 %
Clouds
12°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
13°
Wiatr: 1.368 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
58 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 29 | 58 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
11
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
7
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
26
23
01.07.2022, 09:59 | czytano: 867

Rusza akcja Czyste Tatry. Wolontariusze będą sprzątać tatrzańskie szlaki

Dziś rozpoczyna się 11. edycja akcji Czyste Tatry. Przez dwa dni w miasteczku edukacyjno-ekologicznym na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem będzie można wziąć udział w warsztatach i konkursach ekologicznych, porozmawiać z ambasadorami akcji i twórcami internetowymi, a dzieci będą mogły uczestniczyć w kreatywnych animacjach. O godzinie 18.00 sceną zawładnie Marcin Daniec, a o 20.00 zagra zespół Zakopower.

zdj. mat. prasowy
W sobotę od rana, zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji Czystych Tatr „Zostaw #DobryŚlad” - wolontariusze wyruszą na wielkie sprzątanie tatrzańskich szlaków. O godzinie 15.00 w miasteczku na Górnej Równi Krupowej rozpocznie się Eko MeetUp, czyli spotkanie ze znanymi influencerami.

– Kilkanaście lat temu zabrałem w Tatry przyjaciół z Anglii i gdy wędrowaliśmy szlakiem było mi… wstyd. Widoki były jak zawsze piękne, ale ilość śmieci przerażająca. Poczułem, że muszę coś z tym zrobić i razem z Albinem Marciniakiem i Klubem Podróżników Śródziemie w 2012 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję Czystych Tatr. Potem powstało Stowarzyszenie Czysta Polska, które organizuje kolejne edycje akcji. Z dumą muszę powiedzieć, że śmieci w górach jest teraz wyraźnie mniej niż dekadę temu – przyznaje Rafał Sonik.

Największą wartością Czystych Tatr jest właśnie walor edukacyjny, a organizatorzy zadbali, by pokazać, że dbałość o środowisko naturalne to w obecnych czasach najważniejsza misja. W miasteczku akcji na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem w przystępny sposób przez dwa dni przekazywana jest potężna dawka wiedzy ekologicznej. Dostępna będzie też słynna już, edukacyjna śmieciarka „Miecia”. Dzięki niej można poznać zasady segregacji oraz dowiedzieć się i na własne oczy zobaczyć, jak wygląda proces recyklingu odpadów. W akcję Czyste Tatry zaangażowało się wielu ambasadorów.

Sprzątać tatrzańskie szlaki przyjadą m.in. Joanna Jabłczyńska, Ada Palka, Przemek Saleta, Mateusz Ligocki, czy Rafał Sonik. Pojawi się też ponad 30 twórców internetowych, youtuberów i tiktokerów.

– Oczywiście, ani jednorazowe sprzątanie na początku wakacji, ani regularne sprzątanie szlaków przez pracowników i wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie rozwiązują problemu. Najważniejsza jest edukacja ekologiczna całego społeczeństwa i zmiana nawyków ludzi. I to robimy – zaczęliśmy od ambasadorów i zaangażowania mediów, co pozwoliło nam na szerokie dotarcie z pozytywnym przesłaniem. Dzięki współpracy z czołowym youtuberem Remigiuszem „reZim” Wierzgoniem i z GetHero, które jest organizatorem największego w Polsce MeetUpu, stworzyliśmy pod Tatrami Eko MeetUp i poprzez twórców internetowych udało się też dotrzeć z ekologicznym przekazem do młodego pokolenia – dodaje Maciej Marculanis, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska.

Rejestracja uczestników online już się zakończyła, ale wolontariusze, którzy chcą jeszcze dołączyć do akcji, będą mogli zarejestrować się w dniu sprzątania, czyli w sobotę 2 lipca, w punktach mobilnych rozstawionych przy wejściach na największe szlaki turystyczne polskich Tatr: Morskie Oko, PKL Kuźnice (kolejka na Kasprowy Wierch), PKL Gubałówka, Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska i Dolina Strążyska.

mat. pras., s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Osiol12:22, 1 lipca 2022
A urzędnicy pobierający opłaty za wstęp.... Dołącza w jakiś sposób do sprzątających czy tylko będą ich wspierać duchowo i dalej mamonę liczyc
Dyrektorzy kierownicy itd pomagający w sprzątaniu to by był budujący przykład dla społeczeństwa no panowie i panie z,, parku''zapraszamy serdecznie dbajcie o swoje......
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas