Kto ma płacić za głupotę? - podhale24.pl
Niedziela, 19 maja
Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna
Jabłonka
Clouds
11°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 72 %
Clear
11°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
12°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
11°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
11.08.2007, 13:28 | czytano: 655

Kto ma płacić za głupotę?

KRAKÓW. Krakowscy lekarze uznali za sukces, że udało się zoperować mężczyznę, który odciął sobie penisa. Tymczasem mieszkańcy miasta stawiają pytanie: czy jeśli ktoś sam sobie szkodzi, to ma prawo do bezpłatnej pomocy? – pisze „Gazeta wyborcza”.


Mężczyzna operowany w ostatnich dniach w szpitalu im. Rydygiera to już drugi w tym roku przypadek, w którym młody człowiek postępuje w tak drastyczny sposób. Operacja zakończyła się sukcesem. Wydawać by się mogło, że to powód do radości, bo to pierwszy taki zabieg w Krakowie od 30 lat. Okazało się, że nie dla wszystkich. "Ile nas kosztowała ta operacja? Ludzie naprawdę potrzebujący pomocy nie otrzymują jej, bo nie ma kasy, a na taki zabieg wydają tysiące! Wcale nie podnosi mnie to na duchu" - pisze na forum "Gazety" data 123. Podobnych opinii pojawiło się bardzo dużo.

NFZ za ten zabieg zapłaci szpitalowi Rydygiera 5500 zł. Marek Wyczółkowski, ordynator urologii w Rydygierze, jest przekonany, że operację należało wykonać: - Skoro jest ubezpieczony, to ma prawo do świadczenia. Tym bardziej, że cierpi na przykrą i ciężką chorobę. To naprawdę nieszczęśliwy człowiek.

Zdaniem Wyczółkowskiego, takie same pytanie należałoby stawiać wszystkim, którzy wspinają się zimą na Rysy i trzeba potem ich ratować. To też kosztuje. - Zanim wszedłem na Mont Blanc, musiałem wykupić osobne ubezpieczenie, żeby żaden Francuz za mnie nie płacił. A jak jest w Polsce? - pyta ordynator.

No właśnie tak, że jedni czekają w kolejkach na operacje, choć dbali o siebie i swoje zdrowie, a leczeni są ci, którzy postępowali nierozsądnie. - W wielu krajach obywatele, jeśli chcą korzystać z leczenia w ramach ubezpieczenia, mają obowiązek dbać o siebie - przyznaje Paweł Trzciński, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. - I tak np. w Australii kobiety, które nie robią badań cytologicznych, mają potem problem z leczeniem chorób onkologicznych. Myślę, że przed nami wszystkimi jest wielka dyskusja o tym, czy jeśli ktoś sam sobie szkodzi, to czy wszyscy powinniśmy składać się na jego leczenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas