Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój zbadają możliwość czerpania ciepła z wnętrza ziemi - podhale24.pl
Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Edwarda, Telesfora
Zakopane
Clouds
-10°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-7°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-10°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-10°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-9°
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
-9°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
318 %
Nowy Targ
62 %
Zakopane
104 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 159 | 318 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
25.07.2022, 20:59 | czytano: 2944

Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój zbadają możliwość czerpania ciepła z wnętrza ziemi

Umożliwi to pilotaż w ramach nowej części programu „Polska Geotermia Plus”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże do 6 mln zł Krynicy-Zdrój i Rabce-Zdrój na podjęcie w obu tych uzdrowiskowych miejscowościach działań w kierunku wykorzystywania w celach grzewczych ciepła Ziemi.

Fot. NFOŚ
Fot. NFOŚ
Spotkanie w tej sprawie odbyło się dziś w Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju.

Dotychczas na terenach uzdrowiskowych w Polsce nie wykorzystywano w celach ciepłowniczych i energetycznych geotermii, która stanowi jedno z najstabilniejszych i najwydajniejszych odnawialnych źródeł energii (OZE). Tę sytuację diametralnie może zmienić program pod nazwą „Wdrożenie geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych – pilotaż na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój”, będący rozszerzeniem i kontynuacją popularnego i zastosowanego już w wielu polskich samorządach programu „Polska Geotermia Plus”. Nowy projekt ma na celu rozpoznanie i wykorzystanie warunków termicznych górotworu na potrzeby energetyczne w obszarach ochrony uzdrowiskowej. Innymi słowy, chodzi o geologiczne zbadanie, czy w Krynicy-Zdroju i Rabce-Zdroju możliwe będzie, bez przeszkód technicznych i zagrożeń środowiskowych, pozyskiwanie ciepła z wnętrza ziemi do ogrzewania domów i budynków użyteczności publicznej.

– Jesteśmy zainteresowani stałym rozwojem w różnych częściach naszego kraju geotermii, będącej czystym, ekologicznym i perspektywicznym źródłem energii odnawialnej – podkreśla Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa. – Tym bardziej, że przyjęta przez rząd „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii w ciepłownictwie systemowym. Przeprowadzenie pilotażu na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój pozwoli ukazać geotermię jako bezpieczne źródło pozyskiwania ciepła, odbywającego się bez szkody dla środowiska i bez zanieczyszczania podziemnych wód mineralnych w uzdrowiskach. Trzeba przy tym pamiętać, że zasoby geotermalne to nie tylko energia cieplna, lecz także wody mineralne, których wykorzystywanie w celach rekreacyjnych i zdrowotnych ma szczególne znaczenie właśnie w uzdrowiskach i miejscowościach turystycznych – dodaje wiceszef MKiŚ.

Główny Geolog Kraju wspomniał również, że geotermia niskotemperaturowa to nowoczesna technologia, która wykorzystuje ciepło zgromadzone w skałach w powierzchniowej części Ziemi na głębokości na ogół nie przekraczającej 300 m. Opiera się ona na działaniu gruntowych pomp ciepła, zapewniając energię dostępną przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku – jako stabilne źródło ciepła (i chłodu). Płytka geotermia jest łatwo dostępna, niskoemisyjna i świetnie nadająca się do ogrzewania (lub chłodzenia) rozmaitych obiektów. Z uwagi na krótki czas zwrotu inwestycji oraz sprawdzone i przetestowane komponenty technologii, jest atrakcyjna ekonomicznie i nieobarczona dużym ryzykiem finansowym. Dodatkową zaletą tego rodzaju geotermii jest także to, że można ją łączyć z innymi ekologicznymi źródłami energii (np. ogniwami fotowoltaicznymi czy turbinami wiatrowymi) oraz, że umożliwia magazynowania energii w gruncie. Wszystko te zalety sprawiają, że płytka geotermia niskotemperaturowa może być z powodzeniem rozwijana na szczególnie ochranianych terenach uzdrowiskowych.

Źródło: NFOŚ, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Anulka16:52, 27 lipca 2022
Najlepiej jakby se tabliczke sama woziła, bedzie taniej.
0
p10:38, 26 lipca 2022
a dla tej paniusi to już tabliczki z nazwiskiem zabrakło ? przecież ona jest tutaj częstym gościem i tabliczkę powinna mieć bankowo ...
0
księgowy09:21, 26 lipca 2022
6 milionów do podziału na Rabkę i Krynicę....?!?

a rydzyk dostał:

- 26 490 000 złotych ? na wypłatę takiej kwoty Fundusz przystał w ramach ugody podpisanej w 2016 roku z Lux Veritatis ? za cofnięcie za rządów PO-PSL dotacji przyznanej w 2007 roku na ?Prace geologiczne dla poszukiwania i wstępnego ustalenia zasobów eksploatacyjnych wód termalnych z utworów wapienia muszlowego lub liasu w Toruniu (?) ? otwór TG1?.

- 34 309 640 złotych dotacji na ?budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2?, z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (poddziałanie: ?Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł?). Umowa została podpisana 7 listopada 2017 roku.

- 8 417 786 złotych pożyczki na sfinansowanie wkładu własnego Geotermii Toruń w ?budowę ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2?. Umowa została podpisana 27 lutego 2018 roku.

- 4 065 125 złotych dotacji na ?Budowę sieci ciepłowniczej zasilającej budynki mieszkalne i placówki systemu oświaty miasta Torunia?, z środków UE ? w ramach działania 1.5 POIiŚ 2014-2020 (nabór pozakonkursowy).
0
ekologicznie08:10, 26 lipca 2022
ale Paluchową wsadzili między nich na siłę..haha
0
piotrek07:08, 26 lipca 2022
jak widzę tego gościa od zbierania chrustu , to zbiera mi się na śmiech ...
0
może tryśnie06:08, 26 lipca 2022
Na co czekacie? łopaty i kopać.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas