Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Rabka Zdrój
Clouds
13°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
13°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
31.07.2022, 21:04 | czytano: 2081

Nowotarskie obchody 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

Nowotarska Grupa Mieszkańców „PAMIĘĆ”, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „BŁYSKAWICA” I Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Danuty Siedzikówny „INKI” Hufca Podhalańskiego ZHP zaprasza mieszkańców Miasta i Podhala na uroczyste obchody 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.

zdj. Joachim Joachimczyk /Muzeum Powstania Warszawskiego
Dla Polaków Powstanie Warszawskie to symbol, którego w żaden sposób nie można bezcześcić, a obszar miasta Warszawy to miejsce , które praktycznie na każdym kroku zostało uświęcone krwią. To autentyczne świadectwo umiłowania wolności przez nasz naród. Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w historii Polski.

"Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać" - napisał Delegat Rządu na Kraj i wicepremier polskiego rządu Jan Stanisław Jankowski "Soból".

Chociaż Polska od początku światowego konfliktu przeciwstawiała się agresji dwóch totalitarnych mocarstw, trwała w obozie państw koalicji antyhitlerowskiej i była najwierniejszym sojusznikiem Anglii, za chęć samostanowienia o swojej przyszłości musiała zapłacić ogromną cenę.

Warszawa wykrwawiła się, a cały świat, mimo współczucia i wyrazów solidarności, patrzył biernie na jej powolne konanie. A potem i tak nie ominęły nas dziesięciolecia komunistycznej niewoli.

Lata płyną, a dyskusja nad celowością Powstania Warszawskiego ciągle trwa. Dziś łatwo rzucać negatywne osądy, znając finał walki Polaków, ówczesne uwarunkowania polityczne i zmienną sytuację na froncie pod Warszawą. Ale wiemy to dopiero teraz. Cóż mogli wiedzieć na temat finału swojej walki Polacy, szykując w lipcu 1944 r. powstanie w Warszawie?

Zapraszając mieszkańców Miasta i Podhala na uroczystości 78 ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO pod Krzyż Katyński mamy nadzieję, że zgromadzi nas tam, pamięć, szacunek, wdzięczność, miłość do walczących o wolność naszej Ojczyzny

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
godz. 16,40 - koncert pieśni powstańczych w wykonaniu chóru "ECHO GORCZAŃSKIE",
17,00 - Godz. "W"
17,20 - rekonstrukcja historyczna w wykonaniu rekonstruktorów z PGRH "BŁYSKAWICA" oraz harcerzy z I WIELOPOZIOMOWEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ im. DANUTY SIEDZIKÓWNY "INKI" HUFCA PODHALAŃSKIEGO ZHP pt. "PAŁACYK MICHLA..."
18,00 - uroczysta MSZA ŚWIĘTA w intencji BOHATERSKICH POWSTAŃCÓ WARSZAWSKICH.

Rekonstrukcja przedstawia obronę Pałacyku Michla przez BATALION "PARASOL"

"Dzieje tej słynnej harcerskiej jednostki konspiracyjnej i powstańczej rozpoczęły się wiosną 1943 r. Wtedy to cichociemny kpt. Adam Borys ps. Pług otrzymał rozkaz zorganizowania elitarnego oddziału dywersyjnego w Warszawie. Dostał pod swoją komendę 75 harcerzy.

Można się zastanawiać, dlaczego za najwłaściwsze źródło zaspokojenia potrzeb kadrowych nowo tworzonego oddziału uznano akurat konspiracyjny Związek Harcerstwa Polskiego, działający od września 1939 r. pod kryptonimem „Szare Szeregi”, ale wybór nie był przypadkowy. Cechy wyrabiane w harcerskich szeregach stanowiły bowiem cenny kapitał niezbędny u przyszłych żołnierzy elitarnej jednostki.

Początki: „Agat” i „Pegaz”

Dość szybko jak na warunki konspiracji skompletowana została kadra instruktorska złożona z oficerów i podchorążych, co ciekawe, w większości spoza kręgów harcerstwa. Członkowie tej kadry posiadali już dłuższy staż konspiracyjny i sprawdzony zasób wiedzy wojskowej. Dowódca mógł więc z nimi rozmawiać językiem czysto wojskowym, co w znacznej mierze uprościło i skróciło proces szkolenia prowadzonego w ramach tzw. II turnusu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” (lipiec 1942 - styczeń 1943), Szkoły Niższych Dowódców „Belweder”, kursu „Wielkiej Dywersji” oraz kursu dowódców kompanii, szkolenia spadochronowego.

Orędownikiem powstania elitarnej jednostki był płk Stefan Rowecki „Grot”, teoretyk z zakresu walki w mieście, specjalności dość rzadkiej w ówczesnej konspiracji. Jeszcze przed wojną opublikował obszerną pracę na omawiany temat, sięgając głównie do doświadczeń teatru działań rewolucyjnych w ZSRR i Niemczech.

Historycy przyjmują, że za ostateczną datę powstania jednostki można przyjąć 1 sierpnia 1943 r. W wyniku reorganizacji Grup Szturmowych Szarych Szeregów oddział przejął zadania Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych, czyli przede wszystkim wykonywanie wyroków śmierci wydanych przez Polskie Państwo Podziemne na zbrodniarzy hitlerowskich. Pierwotnie oddział nosił kryptonim „Agat” (od anty-Gestapo), a po 2 stycznia 1944 r., kiedy to został aresztowany Tadeusz Kostrzewski „Niemira” (uczestnik większości akcji „Agatu”), zmieniono kryptonim oddziału na „Pegaz”, co było z kolei skrótem słów „przeciw Gestapo”. W wyniku kolejnej reorganizacji i aresztowania łączniczki w maju 1944 r. przyjęto nazwę „Parasol”. Wtedy też Adam Borys awansowany został do stopnia majora. Symbol parasola miał nawiązywać do czaszy spadochronu, na którym skoczył do Polski."

Nowotarska Grupa Mieszkańców „PAMIĘĆ”
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kresy17:47, 3 sierpnia 2022
Możemy liczyć na naszych przywódców. Wciąż realizują cele polityczne zamówione przez "sojuszników". Myślę że jeszcze wielu młodych Polaków zginie w obronie obcych interesów. A później okrzykną ich bohaterami.
ech10:34, 2 sierpnia 2022
Starzy dowódcy wykorzystali młodzieńczy zapał. Szkoda, że kosztem ich życia i życia niewinnych mieszkańców i doszczętnie zrujnowanego miasta.
Pora już oprzytomnieć12:25, 1 sierpnia 2022
@ zwz
Dzisiaj wiadomo do czego doprowadziły "nastroje". Realizm był gdzieś na horyzoncie, za lekceważenie rzeczywistości odpowiedzialni są ludzie którzy wbrew niej wykorzystali nastroje mieszkańców Warszawy i wywołali powstanie. Sami zresztą wyszli z niego cało.

Nie pleć, że kogokolwiek obrażam. Nie jest winą tych co zginęli, że spotkała ich śmierć. Winę ponoszą ci, którzy ich na nią posłali.

I koniec dyskusji.
mądry i skromny10:45, 1 sierpnia 2022
Do- zwz- zejdź na ziemię, powstanie było polityczną katastrofą, wojskową kompromitacją naszych rządzących w Londynie i ich przedstawicieli w kraju- i nie mieszaj tego z odwagą i poświęceniem powstańców. Nawiasem mówiąc w Powstaniu wzięło udział ok 45 tysięcy czyli co 20 warszawiak co wiele mówi o poparciu dla tego zrywu.
zwz05:30, 1 sierpnia 2022
Pora już oprzytomnieć - zmień leki lub lekarza.
Jakim prawem oceniasz nastroje wśród mieszkańców Warszawy przed, podczas i w trakcie Powstania? Kto dał ci do tego moralne prawo? Kim jesteś, że możesz obrażać 1000 ludzkich istień?
Pora już oprzytomnieć21:58, 31 lipca 2022
To powstanie było naprawdę szaleństwem. Było wymuszonym przez agenta sowieckiego "Niedźwiadka" zbiorowym samobójstwem młodych Polaków, którzy powinni żyć dla Polski.
Osiol21:14, 31 lipca 2022
I ani słowa o oddziałach U (kilku) które na niemieckim żołdzie walczyły z piwstancami
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas