Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Czarny Dunajec
Clouds
13°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.084 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
05.08.2022, 10:49 | czytano: 3266

Dyrektorzy szpitali i samorządowcy: "Szpitale nie mogą funkcjonować w systemie ciągłych targów o każdą złotówkę przeznaczoną na opiekę zdrowotną"

W Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie odbyło się spotkanie dyrektorów małopolskich szpitali oraz samorządów, będących organami założycielskimi szpitali. Tematem rozmów były sposoby ustalania najniższego wynagrodzenia dla pracowników, a także szacowania kosztów funkcjonowania placówek. Nie obyło się bez krytyki pod adresem Narodowego Funduszu Zdrowia.

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
Wzięli w nim udział zarówno dyrektorzy szpitali w Zakopane i Nowym Targu - Regina Tokarz i Marek Wierzba, jak i przedstawiciele powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego - Władysław Filar i Krzysztof Faber.

Pokłosiem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska. Oto ono:

"Zebrani wyrażają głęboki sprzeciw wobec braku zabezpieczenia środków na podwyżki wynagrodzeń wynikających ze zmiany od 1 lipca tego roku - przepisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Propozycje finansowania świadczeń medycznych przedstawione przez kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia są dla szpitali nie do przyjęcia i zaakceptowania. Zaproponowany wzrost finansowania nie rekompensuje nawet podwyżek płac wprowadzonych ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie mówiąc już o rekompensacie wzrostu innych kosztów funkcjonowania szpitali.

Zgodnie z przedstawioną propozycją finansowania w większości szpitali pracujących w systemie całodobowej gotowości, zabraknie w skali miesiąca po kilkaset tysięcy zł na finansowanie kosztów wprowadzonych podwyżek płac. Zaproponowany wzrost środków w żaden sposób nie zrekompensuje skutków podwyżek cen towarów i usług, które dla szpitali wzrosły o ponad 30%.

Kierownictwo Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia zdaje się nie dostrzegać coraz większych dysproporcji powstałych pomiędzy poziomem finansowania, a kosztami funkcjonowania szpitali. Przedstawione przez nas wyliczenia, które udowadniają niedobory finansowania są całkowicie ignorowane.

Jako osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie szpitali, na których spoczywa obowiązek zapewnienia opieki zdrowotnej dla milionów Polaków - nie godzimy się z lekceważącym podejściem do potrzeb finansowych kierowanych przez nas placówek. Szanse na zbilansowanie się mają w tej chwili wyłącznie nieliczne placówki.

Oczekujemy od władz państwowych poważnego potraktowania potrzeb ochrony zdrowia natychmiastowego dokonania rzetelnych wyliczeń potrzeb finansowych ochrony zdrowia, a zwłaszcza szpitali, i pełnego pokrycia wzrostu kosztów do bez do ich funkcjonowania. Oczekujemy także zaprzestania kłamliwej retoryki dotyczącej kosztów funkcjonowania szpitali i prób zrzucania odpowiedzialności za niedobory finansowe na ich kierownictwo. Taki stan rzeczy nie jest do zaakceptowania i nie może dłużej trwać. Jeżeli Narodowy Fundusz zdrowia mógł poczynić oszczędności rzędu 10 miliardów złotych w roku ubiegłym, świadczy to o braku kompetencji kierownictwa funduszu i ministerstwa zdrowia bowiem środki te powinny już dawno zostać przeznaczone na leczenie pacjentów.

Szpitale nie mogą funkcjonować w systemie ciągłych targów o każdą złotówkę przeznaczoną na opiekę zdrowotną. Mamy prawo oczekiwać odpowiedzialnego podejścia do potrzeb finansowych ochrony".

Stanowisko podpisało 46 sygnatariuszy - dyrektorów szpitali, placówek medycznych oraz małopolskich powiatów.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
wieśniak20:28, 7 sierpnia 2022
Tę sporą liczbę dyrektorów ja odebrałem inaczej. Dla mnie to nie był przejaw braku odwagi (raczej wręcz przeciwnie, wszak pod wspólnym oświadczeniem widnieją ich podpisy jak mniemam), tylko próba zademonstrowania że to jest problem powszechny. Ważne żebyśmy my sami chcieli się kierować w stronę tej prawdy; wówczas cenzura nic nam nie zaszkodzi (w tym konkretnym wypadku jednak mam zgrzyt o tyle, że istnieje również stara zasada: nie krytykuj tego czego zmienić się nie da).
Osiol14:58, 6 sierpnia 2022
Do wiesniak
Aż wody w Dunajcu przybylo...
A ostatnie zdanie twojego postu wskazuję na brak odwagi cywilnej typu przecież jeśli podpisze ok 50 osób to wszystkich nas nie wyrzuca a to pobożne życzenie poczekam pokibicuje by zdyscyplinować przed wyborami połowę.... A druga połowa napisze samokrytykę...
Wasze szczęście że komuna padła jedna partia jak kiedyś nie trzyma wszystkiego za mordę a w wiadomościach teraz jest sama prawda hi hi hi hi
wieśniak14:01, 6 sierpnia 2022
Nie może być tak, że np. chirurg ma pacjenta z nagłym przypadkiem, potrzebna natychmiastowa operacja, ale nie nie, najpierw chirurg musi zadzwonić do dyrekcji i spytać się czy są na tę operację pieniądze w budżecie szpitala.
miescon: to nie pisowski dyrektor, tylko instytucja o nazwie 'szpital' artykułuje poważny problem natury finansowej względem instytucji o nazwie "ministerstwo zdrowia' oraz 'wojewoda', partyjne etykietki nie dotyczą sfery profesjonalnego zarządzania w państwie należącym do OECD. To tylko w krajach trzeciego świata osoby obejmujące kierownicze stanowiska nie zdejmują partyjnego kapelusza przed wejściem do swojego nowego gabinetu. Po ewentualnej zmianie władzy w Polsce ktoś z innej partii obejmie to samo stanowisko i będzie podejmował albo takie same, albo bardzo podobne decyzje, w oparciu o istniejące prawo. Najlepszy dowód na to że decyzje te nie zależą od konkretnej osoby na stanowisku jest taki, że apel podpisało aż 46 dyrektorów. Partyjny kapelusz nie odgrywa tu żadnej roli.
Zorientowany05:36, 6 sierpnia 2022
Nej przecież Wasi rzondzom.....
A za chwilę gruchnie kolejny news i pomysł rzondzoncych....próbujom zrobić po cichutku coś w powiecie nowotarskim a władze milcom
Magda15:21, 5 sierpnia 2022
Marek ile premii dostaniesz? Na plus wyszedłeś pomimo niezapłaconych zobowiązań? Czy to program naprawczy zadziałał?
dramat15:12, 5 sierpnia 2022
A tak nawiasem. Starostwa i NFZ do likwidacji! Powstały jakieś twory, które pożerają ogromne pieniądze, bez większych efektów.
avivat15:09, 5 sierpnia 2022
Regina Tokarz i Marek Wierzba. Tandem idealny.
Osiol13:51, 5 sierpnia 2022
A 50mld na leczenie U już poszło? Jak w gąbkę?
To trzeba ciąć zatrudnienie w powiatach i łączyć powiaty
I jak się jest z nadania tego rządu to nie używać słów,,rzetelnych wyliczen'' czy, kłamliwej retoryki''bo jesteście częścią systemu i z nadania tego systemu tylko dla was w samolocie,,ucieczkowym''nie ma miejsca i zaczynacie się bać gdzie ta pewność siebie sprzed siedmiu lat mieliście odbudować kraj bo polska była w ruinie...

To jak po tej odbudowie z ruin do specjalisty kolejka 7dni??

Elita społeczna czyli U ma ustawowo 14 a reszta???
miescon11:21, 5 sierpnia 2022
Pisowscy dyrektorzy narzekają na pisowskich decydentów.
SKAWA M.11:03, 5 sierpnia 2022
Wpisujcie COVIDA -wyjdziecie na swoje
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas