Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.06 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
06.08.2022, 09:27 | czytano: 1704

Gmina przypomina wybitną postać. Prof. Łukaszczyk przechowywał w Poroninie promieniotwórczy rad od Marii Skłodowskiej-Curie

Rok 2022 w gminie Poronin został ustanowiony Rokiem Profesora Franciszka Łukaszczyka. Z tej okazji odbędzie się konferencja popularnonaukowa poświęcona ojcu polskiej onkologii.

Franciszek Łukaszczyk (1897-1956) pochodził ze znanych góralskich rodów, mieszkał w Poroninie. Długa jest lista jego zasług. Był lekarzem, a wykształcenie zdobywał w Polsce i za granicą. Przyczynił się do rozwoju onkologii. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny przechowywał w domu rodzinnym w Poroninie promieniotwórczy pierwiastek rad, który przekazała mu Maria Skłodowska-Curie. Potajemnie wywiózł go z Warszawy. Wykazał się ogromną odwagą i determinacją. Dzięki temu, że ukrył pierwiastek, możliwe było szybkie wznowienie leczenia pacjentów onkologicznych po wojnie.

Był pionierem radiolecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. W 1932 r. we współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy, którego został pierwszym dyrektorem.
           
Profesor Łukaszczyk unowocześnił postępowanie radioterapeutyczne i dowiódł, że poszczególne typy komórek różnie reagują na proces naświetlania.

Gmina Poronin chce przypomnieć o jego wielkich dokonaniach, przybliżyć postać wybitnego mieszkańca, wielkiego patrioty, który swoimi działaniami zapisał piękną kartę historii.

W najbliższy poniedziałek 8 sierpnia w Sądelskim Dworze w Murzasichlu odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Franciszek Łukaszczyk - syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”, poświęcona osobie profesora.

Podczas konferencji prelekcje wygłoszą: Anna Kozak z Muzeum Tatrzańskiego, dr hab. Anna Mlekodaj, mgr Bronisław Chowaniec-Lejczyk, lek. med. Lucyna Jurecka, dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. dr hab. med. Ryszard Gryglewski, Janusz Meder i mgr Anita Żegleń.

W pierwszej części wykładów dowiemy się, jak wyglądało życie na Podhalu w czasach dzieciństwa profesora. Prelegenci opowiedzą między innymi o tym, ile poświęcenia i samozaparcia wymagało zdobycie wykształcenia w tamtych czasach. Usłyszymy też historię góralskich rodów, z których wywodził się profesor. Druga część konferencji poświęcona będzie biografii profesora i jego osiągnięciom medycznym, dziedzictwie, które po sobie zostawił.

Po wykładach przeniesiemy się do Poronina. Na cmentarzu złożymy kwiaty na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów - Macieja i Jacka.

Zwieńczeniem konferencji będzie Muzyczne Spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury Wańkówce - recital fortepianowy. Wystąpią: Maciej Kiełpiński, Monika Radecka - sopran oraz prof. Katarzyna Makowska - akompaniament.

Program:
Konferencja popularnonaukowa
„Franciszek Łukaszczyk - syn podhalańskiej ziemi, ojciec polskiej onkologii”

8 sierpnia 2022, Sądelski Dwór ul. Budzowa 40 Murzasichle

godz. 10.00 Rozpoczęcie konferencji
godz. 10.30 Anna Kozak: Dzieciństwo na Podhalu na przełomie wieków
godz. 11.00 dr hab. Anna Mlekodaj, prof. PPUZ: Sprzedajmy woły, niech idzie do szkoły. O tych, którzy przecierali szlak z Podhala ku wiedzy
godz. 11.30 mgr Bronisław Chowaniec-Lejczyk: Pochodzenie rodów Łukaszczyków i Galiców. Słynne postacie z tych rodzin
godz. 12.00 lek. med. Lucyna Jurecka: Franciszek Łukaszczyk i Wincenty Galica
godz. 12.30 Przerwa kawowa
godz. 13.00 dr hab. n. med. Hubert Wolski, prof. PPUZ: Profesor Franciszek Łukaszczyk - z tatrzańskich szczytów na szczyty onkologii polskiej
godz. 13.30 prof. dr hab. med. Ryszard Gryglewski: Promienie życia, czyli u źródeł współczesnej radioterapii
godz. 14.00 dr Janusz Meder: Historia Instytutu Radowego w Warszawie
godz. 14.30 prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski: Kontynuacja pionierskich działań prof. Łukaszczyka w bydgoskim Centrum Onkologii
godz. 15.00 mgr Anita Żegleń: Życie prof. Franciszka Łukaszczyka jako inspiracja do edukacji aksjologicznej
godz. 15.30 Zakończenie konferencji
godz. 15.45 Obiad

Wydarzenia towarzyszące:

Godz. 17.45 Złożenie kwiatów na grobach prof. Franciszka Łukaszczyka i jego synów - Macieja i Jacka Cmentarz Parafialny, ul. Tatrzańska, Poronin
godz. 18.00 Muzyczne Spotkanie w Wańkówce
* Recital fortepianowy: Maciej Kiełpiński.
* Polskie pieśni i arie operowe: Monika Radecka - sopran, prof. Katarzyna Makowska - akompaniament.
Gminny Ośrodek Kultury, ul. Piłsudskiego 2, Poronin

Materiały prasowe, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
oli14:29, 7 sierpnia 2022
Czyli nie tylko dudki interesują górali,bo wielu z nich dążyło do wiedzy.Lepiej aby pokazywać kawały z bacą,czy tych co swą wiedzą,mądrością,ciężką pracą i samozaparciem pokazywali światu,to co najlepsze i byli dumną wizytówką Podhala.Wielu takich na Podhalu żyło i żyje i trzeba ich wyszukiwać bo sami są skromni aby się pochwalić.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij