Zanim cała uwaga poświęcona została wydarzeniom, które przez najbliższe osiem dni rozgrywać się będą na Dolnej Równi Krupowej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w towarzystwie burmistrza Leszka Doruli oraz wiceburmistrz Agnieszki Nowak-Gąsienicy, dyrektor Artystycznej Festiwalu - Hanki Rybki oraz Małgorzaty Wonuczki-Wnuk i Marii Kukuc-Frączystej, spotkał się z Zofią Fortecką i Magdaleną Fortecką - twórczyniami dzieł, które podziwiać można na wystawie "Forteckich Pieśni nad Pieśniami". Wcześniej uczestniczył także w Mistrzostwach Podhala w Powożeniu.
W konferencji otwierającej oficjalnie 53. edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wzięli udział - wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, burmistrz Leszek Dorula, zastępca Agnieszka Nowak-Gąsienica oraz Dyrektor Artystyczna Festiwalu Hanka Rybka. Wśród zgromadzonej publiczności nie zabrakło zaś przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, patronów i partnerów wydarzenia, jury Festiwalu i Rady Artystycznej, dyrektorów instytucji.
- Bardzo serdecznie witam Pana Premiera Piotra Glińskiego i bardzo dziękuję za wsparcie naszego wydarzenia (…). Cieszę się, że Festiwal może się dzięki temu rozwijać i rozkwitać. To dzięki pracy mnóstwa ludzi, które czuwają nad wydarzeniem od wielu lat oraz tych, którzy włączyli się w organizację w ostatnich latach, udało się odświeżyć i przeorganizować Festiwal. To sprawia, że młode pokolenie ma szanse w nim zaistnieć, a przecież właśnie na przekazywaniu kultury i tradycji nam zależy (…). Za pośrednictwem tegorocznego motywu przewodniego Festiwalu – macierzyństwa i kobiety w ognisku domowym, chcemy pokazać młodzieży, że rodzina to najważniejsza komórka wspólnoty - mówił Leszek Dorula.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podkreślił w swoim wystąpieniu ogromną rolę Festiwalu dla polskiej kultury oraz zapewnił o wsparciu Ministerstwa dla inicjatyw promujących regionalną tożsamość.
- Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to symbol polskiej kultury – nie tylko ludowej i góralskiej, ale kultury w ogóle. To impreza – instytucja, która się rozwija i która jest bardzo ciekawa przez swój międzynarodowy wymiar (…). Oczywiste jest więc, że takie wydarzenia muszą być wspierane ze szczebla centralnego, a więc przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz niedawno powstały Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (…). Zakopane to miejsce znane przede wszystkim dzięki kulturze – legendzie przyrody i kultury tatrzańskiej, która promuje miasto na arenie międzynarodowej (…). Festiwal wpisuje się w tę kulturę i serdecznie Państwa na niego zapraszam - dodał wicepremier Gliński.
Marszałek Witold Kozłowski nawiązał zaś do skali, w jakiej od wielu lat organizowany jest Festiwal oraz zadeklarował, że inicjatywy tego rodzaju są i nadal będą mocno wspierane przez Samorząd Województwa Małopolskiego: - Jestem pod ogromnym wydarzeniem Festiwalu, bo kiedy uświadomimy sobie, że przez pięćdziesiąt edycji było tutaj około sześćset zespołów zagranicznych i dwieście zespół z Polski, pokazuje to potęgę tego corocznego spotkania. Ośmiodniowe wydarzenie wymaga nieprawdopodobnie dobrej organizacji i niezbędnych środków finansowych, więc w ślad za tym, co powiedział Pan Burmistrz, jako jeden z reprezentantów tych instytucji, które wspierają finansowo to wydarzenie, dziękuję wszystkim tym, którzy wspólnie z nami je tworzą.
Tegoroczny Festiwal łączy tradycję z nowoczesnością i edukację z rozrywką. O bogatym w wydarzenia i różnorodnym programie Festiwalu opowiedziała Kierownik Biura Prasowego 53. MFFZG Anna Karpiel-Semberecka, która poprowadziła dzisiejszą konferencję prasową.
Podczas 53. edycji Festiwalu nie zabraknie wydarzeń, które zapadną zapewne na stałe w pamięć słuchaczy. Jednym z nich będą trzy wyjątkowe koncerty „Na Folkową Nutę”, na które zaprosiła Dyrektor Artystyczna Festiwalu Hanka Rybka.
Zastępca burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak Gąsienica przypomniała o motywie Festiwalu: - Tematem przewodnim Festiwalu jest w tym roku macierzyństwo i rola kobiety w ognisku domowym. Nie tylko jutrzejsza konferencja poświęcona będzie temu tematowi, ale wiele elementów z tym związanych będzie towarzyszyło nam podczas całego Festiwalu. Będziemy mówić o tym, jaka była rola kobiety dawniej oraz o tym, jak dzisiaj kobiety łączą funkcję bycia mamą, żoną i pracującą kobietą (…). Łączenie tych wszystkich obowiązków jest trudne, ale nie niemożliwe (…). Wraz z obecną tutaj dzisiaj Dyrektor TVP Kobieta oraz naszymi współpracowniczkami, wypracowywałyśmy wspólny pomysł cyklu, który będzie miał niebawem premierę właśnie w TVP Kobieta – cyklu „Kobiety Podhala”.
UM Zakopane, s/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas