Zamknięty pokaz filmu o Macieju Berbece (zwiastun) - podhale24.pl
Środa, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Szczawnica
Rain
16°
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 70 %
Rain
16°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.596 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 79 %
Rain
21°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
48 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
26.08.2022, 12:08 | czytano: 3410

Zamknięty pokaz filmu o Macieju Berbece (zwiastun)

ZAKOPANE. "Broad Peak" to opowieść o jednym z najsłynniejszych polskich himalaistów Macieju Berbece i jego wyprawach na ośmiotysięczniki, w tym tytułowy Broad Peak oraz K2. Premiera filmu z Ireneuszem Czopem w roli Macieja Berbeki odbędzie się 14 września na platformie Netflix, ale w Zakopanem film pokazany zostanie znacznie wcześniej.

Ireneusz Czop w roli Macieja Berbeki. Żonę himalaisty gra Maja Ostaszewska/ arch. Podhale24
Ireneusz Czop w roli Macieja Berbeki. Żonę himalaisty gra Maja Ostaszewska/ arch. Podhale24
Specjalny pokaz filmu "Broad Peak" odbędzie się 2 września w zakopiańskim kinie Sokół. Przyjadą tu twórcy filmu, m.in. reżyser Leszek Dawid oraz odtwórca głównej roli - Ireneusz Czop. Nie będzie to jednak otwarty pokaz. Film będą mogli obejrzeć tylko ci, którzy będą mieć specjalne zaproszenie od organizatorów.

Autorem scenariusza jest Łukasz Ludkowski, zdjęcia wykonał Łukasz Gutt, a powstawały one między innymi w Karakorum na wysokości 5600 m n.p.m. W roli głównej - Macieja Berbeki - wystąpił wspomniany już Ireneusz Czop. Ewę Dyakowską-Berbeką zagrała Maja Ostaszewska.

Film opowiada historię życia Berberki, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników. Dokonał pierwszych zimowych wejść na Manaslu, Czo Oju oraz Broad Peak (w marcu 2013 r.). Jako pierwszy zimą przekroczył 8000 m n.p.m. w Karakorum. Zdobył nową drogą - Annapurnę. Był kierownikiem wypraw zimowych na Manaslu i trzech na Nanga Parbat. W 1993 zdobył Mount Everest od strony chińskiej. (za Wikipedią)

W 1988 r. podjął próbę zdobycia drugiej najwyższej góry na świecie, którą jest K2. Po nieudanym ataku szczytowym - zdecydował się wejść na sąsiadujący ośmiotysięcznik, Broad Peak. Ta decyzja miała ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.

Maciej Berbeka zaginął 6 marca 2013 na stokach Broad Peak. Jego ciała nie odnaleziono. Wyprawę poszukiwawczą zorganizował brat Macieja - Jacek. Nie powiodła się.

W 2013 roku na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem postawiony został symboliczny grób Macieja Berbeki.

Znakomitego himalaistę upamiętnił m. in. Piotr Bies w spektaklu "Ulice Jerozolimy", w Zespole Szkół Plastycznych im. Kenara przyznawana jest nagroda im. Macieja Berbeki (był on bowiem także grafikiem, malarzem, scenografem i nauczycielem w tej szkole). Ponado w Zakopanem odbywa się co roku Festiwal Inspirowane Górami im. Macieja Berbeki.

Kilka lat temu zakręcono film dokumentalny o himalaiście "Dreamland". Pojawiło się także kilka książek - biografia Macieja Berbeki autorstwa Dariusza Korytko i Jerzego Porębskiego – Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku", czy "Jak wysoko sięga miłość? Życie po Broad Peak" - rozmowa Beaty Sabały-Zielińskiej z wdową - Ewą Dyakowską-Berbeką.

Platforma Netflix opublikowała zwiastun najnowszego filmu. Pierwotnie "Broad Peak" premierę miał mieć już dwa lata temu, ale pandemia pokrzyżowała plany twórców.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
ho, ho21:22, 26 sierpnia 2022
Objawienie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas