A myśmy szli niepokonani - nowotarskie obchody 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
Nowy Targ
Clouds
-2°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
-1°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
302 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
50 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 151 | 302 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
17.09.2022, 09:35 | czytano: 2634

A myśmy szli niepokonani - nowotarskie obchody 83. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę (zdjęcia)

- Pamiętajmy, aby przychodzić tu co roku, dając świadectwo historycznej prawdzie i oddając cześć pamięci bohaterów pomordowanych w 1939 roku w walce o ziemie wschodnie i tych przez wiele lat później rozstrzeliwanych, gnębionych, przesiedlanych, zamęczonych w łagrach. Spotykajmy się tu z wdzięczności dla wszystkich, którzy oddali swoje życie dla wolności, dla obrony świata przed chorymi ideologiami, byśmy mogli cieszyć się swoim życiem w niepodległej Ojczyźnie - mówił przy Grobie Katyńskim wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki.

Wicestarosta Bogusław Waksmundzki. Fot. Piotr Dobosz
Wicestarosta Bogusław Waksmundzki. Fot. Piotr Dobosz
Uroczystości związane z 83. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę i przypadającym w sobotę Światowym Dniem Sybiraka rozpoczęły się mszą w kościele św. Anny w intencji pomordowanych na wschodzie. Po niej delegacje samorządowców miejskich - z burmistrzem Grzegorzem Watychą i powiatowych - z wicestarostą Bogusławem Waksmundzkim na czele, kombatantów, służb, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i szkół przemaszerowały ze sztandarami pod Grób Katyński na nowotarskim cmentarzu. Zabrzmiał Hymn Polski, Hymn Sybiraków i Rota, prowadzący uroczystości Marcin Kudasik odczytał wzruszający Apel Poległych.

Przypomnijmy, 17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na całej długości naszej wschodniej granicy. W ten sposób Stalin zrealizował założenia tajnego paktu Ribbentrop - Mołotow, który przewidywał podział i likwidację polskiego państwa. Rozpoczęła się sowiecka okupacja, która wkrótce doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. W 2013 roku Sejm RP ustanowił dzień 17 września Dniem Sybiraka, upamiętniając w ten sposób tych wszystkich, którzy na skutek realizacji paktu Hitlera i Stalina zostali zesłani w głąb Związku Sowieckiego i z których wielu nigdy nie zobaczyło już ojczyzny.

- 1 września i 17 września to dramatyczne daty pośród świętowanych przez nasz naród obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, bo to daty, które przypominają bolesne dni, kiedy znowu utraciliśmy naszą ojczyznę, kiedy znowu Polska została rozdarta pomiędzy dwóch wielkich wrogów, pomiędzy dwa państwa o ustrojach totalitarnych: przez hitlerowskie Niemcy i Związek Radziecki, przez Hitlera i Stalina - mówił w swoim wystąpieniu wicestarosta Bogusław Waksmundzki. - Trzeba obie te daty przypominać, aby nie doszło do spłycenia pamięci historycznej.

W swoim wystąpieniu Waksmundzki mówił później o latach PRL-u, zniewoleniu i kłamstwach, którymi przez lata karmiono Polaków i o konieczności dbania o prawdę historyczną, przytoczył wreszcie słowa prezydenta Lecha Wałęsy, który w 1993 roku doprowadził do wyprowadzenia z Polski ostatnich jednostek wojsk radzieckich: „Dzień 17 września stał się w polskich dziejach datą bolesną i złowieszczą, otwierając drogę, która wiodła Polaków do więzień i łagrów, do Katynia, do męki, poniżenia i zniewolenia. Dzisiejszy dzień, właśnie 17 września 1993 roku, kończy pewną epokę w naszej wspólnej historii. Dopełnia się miara sprawiedliwości dziejowej. Na terytorium państwa polskiego nie ma już obcych wojsk. Suwerenność Rzeczypospolitej uzyskuje potwierdzenie ostateczne”.

- Jak ważne to było wydarzenie, to możemy ocenić dzisiaj, obserwując Mołdawię i stacjonujące tam wojska rosyjskie - kończył swoje wystąpienie Waksmundzki. - Dzisiejsze wydarzenia na Ukrainie uprzytomniły Polsce i światu zagrożenie, jakim jest wzbierająca fala nacjonalizmu rosyjskiego.

Uroczystości, zorganizowane przez Starostwo Nowotarskie wraz z Urzędem Miasta i Powiatowym Centrum Kultury zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów na Grobie Katyńskim.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
rezerwista20:33, 17 września 2022
Ja chciałbym zapytać, gdzie pan starosta był 1 września?
Te słowa, Panie starosto w tym dniu należało wypowiedzieć.

Od 1 do 17 września Wojsko Polskie toczyło najkrwawsze bitwy licząc na sojuszników. Stalin zwlekał z agresją choć Hitler go ponaglał. Po 17 września było jasne, że Polska jest sama i upadnie.

Przypomnę tu ostatni rozkaz Naczelnego Wodza, który brzmiał:
"z Sowietami nie walczyć"
"Aby nie doszło do spłycenia pamięci historycznej" - trzeba przypominać o zdradzie sojuszników tak w momencie wybuchu wojny jak i w chwili jej zakończenia - sojuszników tych samych co mamy dzisiaj.
jarek13:27, 17 września 2022
Na terytorium państwa polskiego nie ma już obcych wojsk. Suwerenność Rzeczypospolitej uzyskuje potwierdzenie ostateczne?. Kłamstwo nie zna granic. Kolonio Polska płaci za wojska USA z na wschodniej granicy stoją wojska Brytyjskie Nienieckie i inne. Prezydent Duda zezwolił na użycie broni obcym armią na terenie Polski. Zaczęło się od pobicia policjantki na służbie a jutro ????
Smok10:52, 17 września 2022
Dobrze, że nie napisaliście z rozpędu "Rosyjskiej".
Osiol10:24, 17 września 2022
Początek wystąpienia fajny pomija wątek oddziałów U u boku Rosjan a najnowszą część historii jak u nowego ministra
Wątpliwy jest
Brak obcych wojsk
Suwerennośc pod butem...sojusznika
Fala nacjonalizmu zabraniająca mówić po rosyjsku na U? To nie nacjonalizm
A obrona przed Wolyniem obywateli rosyjskojezycznych i ostrzeliwaniem z armat od 2014 to nacjonalizm rosyjski?
Ironią jest ze naród wymordowany na wolyniu pomaga w przewrotach i biernie przygląda się morderstwom po drugiej stronie U na rosyjskojezycznych a sam był mordowany za polskojezycznosc
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas