TPN poszukuje wykonawcy nowej stacji narciarskiej na Nosalu - podhale24.pl
Niedziela, 05 lutego
Imieniny: Agaty, Adelajdy, Justyniana
Nowy Targ
Snow
-8°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
-9°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 91 %
Snow
-8°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Snow
-7°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-5°
Wiatr: 10.476 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-9°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
07.10.2022, 15:43 | czytano: 2111

TPN poszukuje wykonawcy nowej stacji narciarskiej na Nosalu

ZAKOPANE. Tatrzański Park Narodowy ogłosił konsultacje rynkowe dla firm, które podejmą się budowy stacji narciarskiej na Nosalu. Budowa wyciągu ma być realizowana z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę. Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Inwestycja kosztować ma ok. 30 mln zł.

Nosal/ Inwestorem budowy stacji będzie TPN, aby zagwarantować ochronę przyrody w tym miejscu
Nosal/ Inwestorem budowy stacji będzie TPN, aby zagwarantować ochronę przyrody w tym miejscu
Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z budżetu państwa. Jako inwestora wskazano Tatrzański Park Narodowy. W planach jest budowa nowej kolei krzesełkowej, systemu śnieżenia i oświetlenia, a także wytyczenie nowej trasy treningowej.

Trasa na Nosalu, gdzie kiedyś rozgrywano m. in. Puchar Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim - straciła homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Stok jest nieczynny od 10 lat.

Rada naukowa TPN zaakceptowała projekt poszerzenia tras na Nosalu już pod koniec 2018 roku.

Jak przypominają parkowcy - "sytuacja prawna stoku jest skomplikowana, co przed laty doprowadziło do zamknięcia trasy. Dół stacji, położony poza granicami TPN, należy do rodziny Stramów, górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z kolei kolej krzesełkowa wybudowana została w latach 60. ubiegłego wieku przez Centralny Ośrodek Sportu. Żeby stok spełniał dzisiejsze wymagania, trzeba zmodernizować wyciąg i zamontować urządzenia do sztucznego śnieżenia."

5 lat temu zakopiańscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do zmiany planu zagospodarowania zboczy Nosala. Uchwała rady Zakopanego zobowiązywała burmistrza do przystąpienia do zmian w planie zagospodarowania stoku, które zagwarantują rozbudowę infrastruktury narciarskiej.

O przywrócenie Nosala narciarzom walczyli także działacze narciarscy, sportowcy, miłośnicy narciarstwa – ponad 150 osób podpisało list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prosili o wsparcie rozwoju narciarskiej bazy treningowej dla polskich alpejczyków m.in. na Nosalu.

Inwestorem będzie TPN, aby zagwarantować ochronę przyrody w tym miejscu. O tym, że na Nosalu powstaną dwie trasy, a stok zostanie poszerzony mówił w lutym br. podczas zwołanej konferencji prasowej - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- TPN nigdy nie wstrzymywał udostępnienia narciarzom Nosala, jesteśmy za wsparciem stworzenia bazy szkoleniowej dla polskich alpejczyków. Od dawna prowadziliśmy rozmowy z dyrekcją COS-u, Państwem Stramami, odpowiednie zapisy trafiły do projektu planu ochrony. Nosal położony jest w bliskim sąsiedztwie miasta, a nawet w samym mieście, więc tu ingerencja nie jest tak znacząca jak w przypadku Kasprowego Wierchu - mówił Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Wyborca z ustupu10:40, 9 października 2022
nie jest tak znacząca? a Mi się wydaje Panie Ziobrowski że gdyby Kasprowy należał do was, nie PKL-u to też by nie było problemu z moderną, śnieżeniem etc.
Hipokryci!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas