Jesienny redyk w Szczawnicy. Miasto pękało w szwach (zdjęcia, video) - podhale24.pl
Wtorek, 05 marca
Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
16.10.2022, 08:40 | czytano: 7968

Jesienny redyk w Szczawnicy. Miasto pękało w szwach (zdjęcia, video)

Szczawnica przeżyła oblężenie turystów. Do pienińskiego uzdrowiska przyjechało tysiące gości, aby uczestniczyć w tradycyjnym jesiennym redyku. Jeśli ktoś przyjechał bez wcześniejszej rezerwacji pokoju - miał małe szanse na znalezienie noclegu w Szczawnicy i okolicznych miejscowościach.

zdj. pieniny24
zdj. pieniny24
Trasa przemarszu owiec, jak co roku wiodła przez całą Szczawnicę: od Malinowa do przystani flisackiej „Na piaskach”. Pasterze przeprowadzili przez uzdrowisko blisko dwa tysiące owiec. Wzdłuż trasy stały tłumy ludzi - mieszkańców i przybyłych specjalnie na te okazję turystów. Największą frajdę miały dzieci.

Barwny korowód rozpoczynali ubrani po góralsku jeźdźcy na koniach i bryczki, potem szły kapele regionalne przygrywając przez całą drogę pasterzom, owcom i turystom. Dyscypliny w stadzie pilnowały pracowite owczarki podhalańskie, border collie i kilka kundelków.Uroczyste zakończenie redyku miało miejsce obok przystani flisackiej, gdzie owce zostały przekazane ich właścicielom. Na plenerowej scenie wystąpiły kapele regionalne, a gwiazdą imprezy był w tym roku zespół Brathanki.

Można było skosztować pieczonej baraniny, swojskiej kiełbasy, a przede wszystkim wyrobów z owczego mleka – oscypków i bundzu. Na zakończenie organizatorzy przygotowali dyskotekę na placu pod kolejką na Palenicę.

Jesienny redyk staje się jedną z najpopularniejszych imprez w regionie.

Redyk jest to uroczyste przejście baców i juhasów ze swoimi stadami owiec. Pierwszy w roku jest organizowany na wiosnę, kiedy stada przepędzane są na hale, natomiast drugi redyk – jesienny kiedy wracają z powrotem do właścicieli. Tradycja przepędzania owiec przez uzdrowisko zrodziła się zaraz po wojnie, w 1947 r, a została zapoczątkowana przez ówczesnego sołtysa Jaworek – Józefa Gąsienicę.

jd/ zdj. Anna Starosta, Joanna Dziubińska
Ankieta
Ankieta zakończona

Redyk w Szczawnicy

 • 33%
  pięknie!
 • 34%
  bardzo fajna tradycja
 • 8%
  super wydarzenie
 • 4%
  to nie dla mnie
 • 21%
  niepotrzebne korki i utrudnienia
Oddanych głosów: 149
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
nn18:07, 16 października 2022
@ mm
Pasuje takie "miysanie"bo to w polityce są "barany'
mm14:20, 16 października 2022
piękna sprawa przecież to nasza kultura kiedyś powszechna dziś wyjątek tak trzymać.
mm14:15, 16 października 2022
chociaż byś cię redyku nie mieszali z polityką no cóż chyba że jesteście barany.
brawo one12:28, 16 października 2022
Można się bawić? Ano można. Jest atrakcja? Przecież, że jest. A w przyszłym roku może się to zbiec z terminem wyborów (jak pisze "Osioł") więc prosto z nimi do urn, niech zagłosują na PiS, to ten już całkowicie je zlikwiduje. Z Polakami będzie podobnie.
Osiol10:06, 16 października 2022
Tłoczą się te owieczki jak wyborcy do urny
Piękny materiał dydaktyczny dla dzieci do szkół by miały ambicje być chociaż juchasem i zastanawiały się dokąd ten baca(rządzący) je prowadzi (oby nie na rzeź)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas