Nauka historii przez zabawę (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 01 maja
Imieniny: Józefa, Jeremiego, Lubomira
Szczawnica
Clouds
14°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.788 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
14°
Wiatr: 9.828 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
15°
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
14°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 72 %
Clouds
14°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
44 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
24.10.2022, 17:14 | czytano: 2522

Nauka historii przez zabawę (zdjęcia)

Sala gimnastyczna w Zębie zamieniła się dzisiaj w wielkie pole gier historycznych. Wszystko za sprawą Muzeum Armii Krajowej z Krakowa, która chciała przybliżyć wydarzenia z czasu II Wojny Światowej uczniom.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Dwie gry planszowe, każda o powierzchni 40 m kw. oparte na historii okupowanego Krakowa oraz słynnej akcji ”Burza” były tematem zajęć w szkole w Zębie. - Gry mają formę gry planszowej, czyli są zadania. Jedne są prostsze, inne trudniejsze. Czasami trzeba będzie podjąć drużynową decyzję, która nie jest łatwa. Decyzje mogą kosztować punkty lub mogą kosztować pola, o które młodzież się przesuwa – opisuje Joanna Mrowiec, zastępca Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

- Nie jest to typowe i standardowe nauczanie historii, ponieważ przywieźliśmy dwie wielkoformatowe gry. Każda z gier ma ok. 40 m kw. Rozkłada się je na ziemi i gra się pionkami, którymi kierują dzieci lub młodzież. Gry dotyczą dwóch tematów bardzo trudnych, niemniej bardzo ciekawych. Gray opowiadają o okupowanym Krakowie, a druga gra to sławna akcja „Burza”. Te dwie gry historię przekazują poprzez zabawę - zaznacza Joanna Mrowiec.

Nad całym przebiegiem gdy czuwają edukatorzy, którzy nie tylko pilnują prawidłowego przebiegu gry, ale także przybliżają historię. - Młodzież w zasadzie nie musi być bardzo przygotowana do takich gier, ponieważ w trakcie gry poznają wiele faktów i na bazie tych faktów będą musieli rozgrywać gry. Są one w pewnym sensie też strategiczne. Trzeba podejmować czasami trudne decyzje, które mogą wiele kosztować - mówi Joanna Mrowiec. - Trzeba odnaleźć w okupowany mieście pełnym Niemców odpowiednie punkty, gdzie można uzyskać informacje jako konspirator - zdradza jedno z zadań zastępca dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Nietypowe zajęcia historii przeprowadzone zostały nie tylko dla uczniów z Zębu, ale dla młodzieży z całej gminy. - Mamy rywalizację wszystkich sześciu szkół gminy Poronin. Są przedstawiciele wszystkich sześciu szkół gminy Poronin, czyli oprócz Zębu jest jeszcze Nowe Bystre, Suche, Stasikówka, Poronin i Murzasichle - informuje Piotr Malinowski, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie.

To nie pierwsze niestandardowe zajęcia w najwyżej położonej szkole w Polsce i także nie ostatnie. Przed młodymi mieszkańcami gminy Poronin jeszcze niezwykłe pokazy. - W ramach Festiwalu Nauki sporo atrakcji, m.in Centrum Nauki Kopernik do nas zawita z pokazami chemical world – zapowiada Piotr Malinowski.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN06:37, 25 października 2022
Wreszcie historia na Podhalu, ta z okresu wojennego i zaraz po, idzie w dobrym kierunku. Dużo to czasu minęło!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas