Sprzedając ubrania na Vinted straciły 8 tysięcy złotych - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 5.904 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
60 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
26.10.2022, 09:55 | czytano: 3910

Sprzedając ubrania na Vinted straciły 8 tysięcy złotych

JABŁONKA. Dwie mieszkanki powiatu nowotarskiego zostały oszukane sprzedając kurtkę i torebkę za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego Vinted.

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Aby otrzymać pieniądze „weszły” w link przesłany w wiadomości sms od „kupca”, wpisały dane do logowania w banku i straciły łącznie ponad 9 tysięcy złotych. Postrzegamy i przypominamy - sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych.

Do nowotarskiej komendy oraz Komisariatu Policji w Jabłonce zgłosiły się dwie kobiety, które zostały oszukane podczas sprzedaży na internetowej platformie handlowej Vinted. Jedna z kobiet wystawiła do sprzedaży kurtkę zimową. Bardzo szybko poprzez platformę Vinted skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. Pod pretekstem wykonania przelewu za kupiony towar, najpierw poprosiła sprzedającą o numer telefonu. Następnie w wiadomości sms przesłała link i przekonała kobietę, że aby otrzymać pieniądze na konto musi „wejść” w przesłany w wiadomości link i zalogować się na stronę „swojego” banku. Tu sprzedająca popełniła błąd. Kliknęła w przesłany w wiadomości link prowadzący do strony przypominającej stronę aukcyjną, wybrała z listy swój bank i niczego nie podejrzewając – na fałszywej stronie banku - wpisała login, hasło, numer pesel oraz numer karty kredytowej. Tymczasem oszust mając podgląd na jej hasła na tej fałszywej stronie, zalogował się na jej rzeczywiste konto bankowe i wypłacił z jej konta ponad tysiąc złotych.

W ten sam sposób została oszukana druga z kobiet, która na Vinted wystawiła do sprzedaży torebkę. Po wejściu w link przesłany w wiadomości sms od potencjalnego kupca i wpisaniu danych potrzebnych do logowania straciła 8 tysięcy złotych.

Pamiętaj!

Sprzedając w Internecie również możesz zostać oszukany. Nie klikaj w linki przesłane w wiadomościach otrzymanych od „kupców” kierujące do płatności. Czytaj uważnie SMS-y autoryzacyjne.

Nie wolno reagować na prośby o zalogowanie się do konta bankowego, podania hasła jednorazowego lub jakiegokolwiek identyfikatora, loginu do banku.

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie. Sprawdzaj dokładnie adresy stron, do których zostajesz przekierowany, ponieważ ważny jest każdy znak.

Nie zatwierdzaj odruchowo transakcji – zawsze dokładnie czytaj smsy i powiadomienia z banku dotyczące potwierdzenia przelewów z wychodzących Twojego konta.

Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna.

Jeżeli staniesz się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty bankomatowej.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
EdukacjaUpadła14:05, 26 października 2022
Wyedukowani idioci.
Ciekawa13:37, 26 października 2022
Rany Boskie! Ludzie myślcie proszę! Jeśli ktoś chce Ci za coś zapłacić po co wysyła Ci link, w którym musisz podać login i hasło do swojego banku?!?!?! Przecież to już śmierdzi oszustwem.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas