Nagrody za dbałość o zachowanie dziedzictwa regionalnego - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Rabka Zdrój
Snow
-1°
Wiatr: 23.04 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 25.776 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-0°
Wiatr: 24.516 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 26.208 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 13.68 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-2°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
18.11.2022, 14:12 | czytano: 1671

Nagrody za dbałość o zachowanie dziedzictwa regionalnego

W tarnowskim Centrum Sztuki Mościce wręczono nagrody Województwa Małopolskiego - Nagrodę im. Romana Reinfussa oraz Nagrodę im. Władysława Orkana. Wśród docenionych i uhonorowanych za działalności i osiągnięcia w dziedzinie zachowania dziedzictwa regionalnego jest Katarzyna Ceklarz oraz zespół Czadasz z Niedzicy.

zdj. Centrum Sztuki Mościce/ zdj. Michał Żurowski
zdj. Centrum Sztuki Mościce/ zdj. Michał Żurowski
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa jest przyznawana za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturalnej w Małopolsce. O tę nagrodę mogli ubiegać się Małopolanie aktywnie działający na rzecz wspierania i zachowania lokalnej tożsamości kulturowej zarówno w ramach działalności zawodowej, jak i pracy społecznej realizowanej w lokalnej społeczności w zakresie m.in.: ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, ochrony dóbr materialnej i niematerialnej kultury lokalnej i upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu dziedzictwa kulturowego.

Laureatem I Nagrody w wysokości 10 tys. zł w tej edycji konkursu została dr Katarzyna Ceklarz – etnolog, od dziesięciu lat wykładowca w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu na stanowisku starszego wykładowcy - kierunek: Turystyka i Rekreacja oraz na studiach podyplomowych Kultura i tradycja Podtatrza. Katarzyna Ceklarz prowadzi zajęcia kulturowe związane z regionami Małopolski, w ramach których przybliża i upowszechnia wiedzę o wartości i znaczeniu lokalnego dziedzictwa kulturowego. Jest autorką licznych książek i artykułów naukowych oraz popularno-naukowych w dziedzinie etnografii, w tym kultury duchowej regionów. Wyreżyserowała serię filmów dokumentalnych w tej dziedzinie. Organizuje i uczestniczy w konferencjach naukowych i seminariach w Polsce i za granicą.


Nagroda Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana jest przyznawana za propagowanie idei regionalizmu oraz wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski. To szczególna nagroda dla miłośników tańca, folkloru i tradycji regionalnych. Wyróżnienie otrzymały: Szkolny Dziecięcy Zespół Regionalny „PNIOKI” z Sadku-Kostrzy oraz Zespół Regionalny "Czardasz".

Zespół Regionalny "Czardasz" powstał w 1991 r. w Niedzicy. Reprezentuje wyjątkową kulturę Spisza związana z kilkuwiekowym panowaniem węgierskich władców na niedzickim zamku. Przez wszystkie lata działalności, zespół niósł wieść o Spiszu w najdalsze zakątki Polski i zagranicę. W swoim dorobku opracował i odtworzył 30 zwyczajów, obrzędów, scen rodzajowych opartych na tradycjach przodków. Zespół promował Spisz w innych regionach Polski, w kilku krajach Europy na międzynarodowych uroczystościach, krajowych konferencjach. W działaniach zespołu, w ciągu 30 lat uczestniczyły 134 osoby.

Symboliczne czeki i gratulacje przekazał laureatom Wojciech Skruch – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

UMWM, s/ zdj. Michał Żurowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
8921:15, 19 listopada 2022
Brawo. Tak ma być.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas