Węgiel w powiecie tatrzańskim w cenach od 1730 zł za tonę - podhale24.pl
Sobota, 04 lutego
Imieniny: Andrzeja, Weroniki, Gilberta
Jabłonka
Snow
-3°
Wiatr: 23.94 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-3°
Wiatr: 26.784 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-2°
Wiatr: 26.208 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-2°
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
Wiatr: 22.14 km/h Wilgotność: 96 %
Snow
-3°
Wiatr: 8.064 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
25.11.2022, 17:07 | czytano: 3631

Węgiel w powiecie tatrzańskim w cenach od 1730 zł za tonę

Wszystkie podtatrzańskie gminy przyłączyły się do akcji sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Węgiel, który trafi na składy powiatu tatrzańskiego pochodzi wyłącznie z polskich kopalń, jednak nie wszystkie gminy otrzymały zamawianą ilość. Cenowo samorządy będą pobierać mniejsze kwoty od maksymalnych. Najmniej zapłacą mieszkańcy Bukowiny Tatrzańskiej, bo 1730 zł za jedną tonę.

arch. Podhale24
arch. Podhale24
Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Biały Dunajec i Kościelisko już w przyszłym tygodniu mają otrzymać pierwsze transporty z węglem dla mieszkańców. Ceny kształtują się w kwotach od 1730 zł do 2000 zł. Każda z gmin ma otrzymać węgiel z polskiej kopalni, który jakościowo ma spełniać wszystkie normy o czym świadczą certyfikaty.

Sprawdziliśmy, jak w poszczególnych gminach będzie wyglądała sprzedaż oraz dystrybucja węgla.

Gmina Bukowina Tatrzańska

Mieszkańcy gminy mogą się cieszyć z najniższej ceny za tonę. Wyniesie ona 1750 zł brutto. Cena nie zawiera jednak kosztów transportu. Pierwszą przysługującą transzę, czyli 1,5 tony mieszkańcy mogą odebrać własnym środkiem transportu, lub zapłacić za usługę. Istnieje jednak obawa o dostępność.

- Zamawialiśmy 1400 ton, a dostaliśmy tylko 600. Mam nadzieję, że będzie to jeszcze uzupełniane - mówi Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej.

Gmina Poronin

Mieszkańcy podtatrzańskich miejscowości z niedźwiedziem w herbie węgiel będą odbierać ze składu w Bukowinie Tatrzańskiej. Cena za tonę, to 1750 zł. Pewne jest, że mieszkańcom gminy Poronin węgla nie zabraknie.

- Według szacunkowych danych potrzebowaliśmy ok. 500 ton węgla. Otrzymaliśmy 516 ton - informuje Szymon Fitak, pracownik urzędu gminy zajmujący się kwestiami związanymi z węglem. - Mamy podpisane porozumienie ze składem w Bukowinie Tatrzańskiej. Z niego mieszkańcy będą mogli odbierać węgiel - dodaje.

Urzędnicy z Poronina podjęli decyzję o nie przewożeniu węgla na składy w Poroninie, aby uniknąć dodatkowych opłat, które byłyby większe niż koszt transportu z Bukowiny. 

Gmina Biały Dunajec

Mieszkańcy gminy Biały Dunajec po węgiel będą musieli udać się do składu, z którym wójt podpisał stosowne porozumienie o współpracy. Koszt tony wyniesie 1800 zł, jednak jest to kwota bez transportu.

- Mieszkańcy będą mogli sami odebrać węgiel lub zamówić dodatkowe usługi. Może ty być transport, lub workowanie - zapewnia Andrzej Jacek Nowak, wójt Białego Dunajca.

Gmina, w której herbie widnieje pstrąg nie zamówiła od razu całej potrzebnej ilości, lecz podzieliła zamówienie na raty. - Była sugestia, aby na raz nie zamawiać dużych ilości, bo będą jeszcze dowożone. Jak to co mamy zostanie dowiezione do mieszkańców, to będą kolejne dostawy - zapewnia wójt Białego Dunajca.

Gmina Kościelisko

1900 zł to koszt tony węgla w gminie Kościelisko z doliczonym już transportem. Węgiel będzie składowany i rozwożony przez dwie firmy. - Samodzielnie nie byliśmy w stanie zorganizować transportu na terenie gminy. Wspieramy się przedsiębiorcami, którzy mają tego rodzaju działalność. W oparciu o dwa składy będziemy rozprowadzali ten węgiel. - informuje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

Węgiel, który trafi do Kościeliska pochodzić będzie z kopalni KWK Wesoła i KWK Piast – Ziemowit. - Zmówiliśmy ok. 350 ton węgla i ekogroszku. Powinniśmy do końca roku otrzymać ok. 300 ton - zaznacza Roman Krupa zapowiadając, że już w przyszłym tygodniu ruszą pierwsze dostawy do domów. 

Zakopane

Urząd Miasta Zakopane, to jedyna gmina z terenu powiatu tatrzańskiego, która jako jedyna zdecydowała się sama stworzyć miejsce składowania węgla i jego wydawania mieszkańcom. Wszystko dzięki spółce TESKO i miejscu z wagą, które znajduje się przy Drodze do Olczy na Wojdyłach.

- Mamy ok. 300 wniosków na ten moment od osób, które potrzebują zakupić węgiel. To 450 ton. Otrzymaliśmy ok. 1100 ton. Wnioskowaliśmy o więcej, ale tyle dostaliśmy. Na tą chwilę mamy zapas, ale będzie to dołożone. Nie mamy też takiego miejsca, gdzie większą ilość moglibyśmy składować - zaznacza Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Węgiel będzie dowożony z Osielca i będzie pochodzić z polskich kopalń. Cena zależnie od kosztów, które jeszcze są szacowane będzie wynosić ok. 1900-2000 zł za tonę.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
zadowolony22:35, 26 listopada 2022
a cena 4 tyś za tonę to była cena ok? a ja do tej pory wytrzymałem i teraz będę miał za dwie tony za jedną i przywiozę sam bo za dwie tony prywaciarz sąsiadowi powiedział 1200 zł i to nie jest bandytyzm < tylko wolny rynek < widzę ,że dla wielu tu komentujących zrobiła się przykrość i chcą do powrotu poprzednich cen
Wyrocznia13:47, 26 listopada 2022
Ludzie jęczą, ludzie płaczą, za swe głosy w wyborach płacą. To jest siła demokracji - głupia większość nie ma racji.
ZBULWERSOWANA10:46, 26 listopada 2022
a w nowym targu wnioski dopiero od połowy listopada.ale nigdzie nie widziałam ogłoszeń dla mieszkancow. dzwonilam do urzędu ,to traktowana dylam w ochronie srodowiska jaKO UPOŚLEDZONA ,BO CO RZAD MOWI ICH NIE OBCHODZI.
Osiol09:22, 26 listopada 2022
Czyli zima węgla brak ma być za tydzień jeden pociag(skład) a reszta jak przyślą lub jak wojnę wygramy i będziemy dzielić łupy.... Na razie likwidujemy kopalnie oczekując zwycięstwa.
jarek07:58, 26 listopada 2022
Rządzący wymyślili cenę preferencyjną ale to jest cena bandycka .
W monopolach postawisz małpę za dyrektora interes się kręci ale cena x razy w górę i płacą wszyscy.
Anna07:52, 26 listopada 2022
Do po
Węgiel to był po 1tys.tak mi się zdaje
Knt21:22, 25 listopada 2022
Pis. Ory gają tyle w tv a jeszcze nic nie ma. Nabierają starszych ludzi i nie wiedzą ze przepisy są jakieś i od kiedy ustawa jest. Oszuści i tyle a emeryci patrzą w nich jak w obrazek
Anna20:27, 25 listopada 2022
Ale super węgiel po 1730zl.Wszyscy się cieszą że tak tanio.Normalne jaja....haha

..
PO20:03, 25 listopada 2022
Jak już za rok wygramy wybory,to pisi.nie będą nam narzucać cen jakieś śmieszne 1750.pln.Wroci wolny rynek i będziemy sprzedawać nie Polski węgiel,a unijny i nie po 1750 za tonę,a po 4000,tak jak było do tej pory,i było super i niech żyje nasz wspaniały premier i król Europy i okolic donald 1 wielki wspaniały jaochl!!!
Autor19:34, 25 listopada 2022
Czarny węgiel w czarny piątek. Promocja jak w black friday przecena z 990 na 1730 i wszyscy się cieszą.
ochrona ludności17:57, 25 listopada 2022
To troska o kolejnych przybyszów ze wschodu, i aby w perspektywie wygrać wybory a potem to już rząd się "wyżywi i ogrzeje".
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas