Przedświąteczne święto gór, czyli 18. Moc Gór Festiwal w Zakopanem - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 68 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
11.12.2022, 13:41 | czytano: 2014

Przedświąteczne święto gór, czyli 18. Moc Gór Festiwal w Zakopanem

Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia będzie można połączyć wypad w Tatry z oglądnięciem ciekawych prelekcji i górskich filmów z całego świata. Jednym z gości festiwalu Moc Gór w Zakopanem jest legenda światowego alpinizmu, Słoweniec Silvo Karo, na scenie zagoszczą też opowieści o K2 i zjazdach z ośmiotysięczników oraz pokonywaniu najtrudniejszych narciarskich linii w Tatrach.

zdj. mat. prasowy
zdj. mat. prasowy
Kameralne spotkania z ciekawymi gośćmi i zestaw świetnych filmów górskich – to wszystko zaplanowano na trzy dni, od 16 do 18 grudnia. Znakomite warunki do takich spotkań gwarantują wnętrza Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Prezentację gości trzeba zacząć od Silvo Karo, który trzy tygodnie temu otrzymał nagrodę Złotego Czekana za całokształt działalności. Słoweniec opowie o swoich niesamowitych wspinaczkach na ścianach Karakorum, w Patagonii oraz w rodzimych Alpach Julijskich. O swoim wejściu na K2, na którym stanęła jako druga, po Wandzie Rutkiewicz, Polka, opowie Monika Witkowska, a o swoich tegorocznych zjazdach narciarskich z gigantów w Karakorum – Broad Peaka i Gasherbruma II, Bartek Ziemski, przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskich alpinistów. Interesująco zapowiada się rozmowa ze skialpinistami, którzy dokonywali najtrudniejszych tatrzańskich zjazdów. Słowackie środowisko będzie reprezentował Miroslav Peťo, a polskie – autor ekstremalnych linii po naszej stronie Tatr – Piotr Konopka.

Monika Witkowska na K2

Przed zimowym sezonem z pewnością wiele osób szuka wiedzy praktycznej. W sobotę Maciek Ciesielski opowie o technikach i patentach wykorzystywanych we wspinaczce big-wallowej i alpejskiej w stylu „light and fast”. Anna Figura przekaże dużą dawkę porad w trakcie prelekcji z okazji zakopiańskiej premiery jej książki „Skitury – kompletny narciarski podręcznik”. Temat turystyki narciarskiej w polskich górach rozwinie też Wojtek Szatkowski, a o wspinaczce lodowej będzie traktować wystąpienie Gilberto Merlante.

Istotną częścią festiwalu, który kiedyś nosił nazwę Spotkania z Filmem Górskim, są projekcje filmowe. Do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu filmowego zakwalifikowały się 22 obrazy, w tym 6 autorstwa polskich reżyserów. W jury zasiądą dr Mirella Kurkowska, Maciej Jabłoński, Piotr Pustelnik i Dariusz Załuski. Na ekranie pojawią się zarówno uznane i nagradzane już produkcje, jak i te, które dopiero debiutują na festiwalach. Górscy kinomani zainteresowani tematem będą mogli obejrzeć filmy, w których występują tak znane osobistości górskiego świata jak Leo Houlding, Gerlinde Kaltenbrunner, Roger Schäli czy Tom Randall. Polskie obrazy to nie tylko nagradzane już na innych festiwalach „Droga” czy „Śniła mi się połonina”, ale także ciekawie zapowiadające się „Zniknięcie Janusza Klarnera” czy „Portrety Wojenne. Kobiety – Helena Marusarzówna”.

Wejściówka na jeden dzień kosztuje 19 zł, a karnet na całość festiwalu – 50 zł. Więcej informacji, w tym kompletna lista filmów i szczegółowy program festiwalu na www.mocgor.pl

mat. prasowy, opr. s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas