Pogrzeb "Jureczka" - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Zakopane
Clouds
-2°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-2°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
20.12.2022, 12:29 | czytano: 4708

Pogrzeb "Jureczka"

Na cmentarzu Batowickim w Krakowie pochowano zmarłego 7 grudnia kpt. Jerzego Widejkę „Jureczeka” z Nowego Targu, nazywanego najmłodszym partyzantem AK na Wileńszczyźnie.

Pogrzeb kpt. Jerzego Widejki. Fot. Roksana Szczypta-Szczęch (IPN)
Pogrzeb kpt. Jerzego Widejki. Fot. Roksana Szczypta-Szczęch (IPN)
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Jana Chrzciciela przy ul. Dobrego Pasterza. Potem zebrani odprowadzili Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku w kwaterze AK cmentarza Batowickiego. Krakowski IPN reprezentowali dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz Roksana Szczypta-Szczęch.

Jerzy Widejko urodził się w Warszawie 12 czerwca 1933 r. Dzieciństwo spędził na Wileńszczyźnie. Po śmierci rodziców, wychowywany był przez najbliższą rodzinę. W 1944 r., mając zaledwie 11 lat, trafił do 3. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez por. Gracjana Froga „Szczerbca”. Służył w niej siedem miesięcy, czyszcząc broń oraz pełniąc funkcję łącznika i zwiadowcy.

18 lipca 1944 r., gdy nastąpiło rozbrojenie wileńskiej AK, Jerzy Widejko został internowany w obozie w Miednikach Królewskich. Po zwolnieniu, za kontakty z polskimi partyzantami, trafił do aresztu tymczasowego NKWD w Turgielach. Po opuszczeniu aresztu, wstąpił do oddziału partyzanckiego Samoobrony Wileńskiej AK, dowodzonego przez por. Czesława Stankiewicza „Komara”.

W październiku 1944 r. brał udział w zdobyciu wsi Rudniki, a 6/7 stycznia 1945 r. walczył w bitwie w Puszczy Rudnickiej. Ponownie został aresztowany i był przetrzymywany w więzieniu NKWD w Wilnie. Po kilku miesiącach umieszczono go w domu dziecka, skąd uciekł. W ramach ekspatriacji wyjechał do Polski.

Kpt. Widejko mieszkał w Nowym Targu. Opisał swoje wspomnienia w książce pt. „Najmłodszy partyzant wileńskiej AK”.

Instytut Pamięci Narodowej, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Adam Kwiatek20:54, 20 grudnia 2022
Miałem ten zaszczyt poznać osobiście kpt. Jerzego Widejko ps. Jureczek. Był to wyjątkowy skromny człowiek. Poznając Jego życiorys i drogę życiową, służbę w partyzantce na Wileńszczyźnie oraz w WP - darzyłem Go wielkim szacunkiem i uznaniem. Był dla mnie, prawdziwym bohaterem.Otrzymałem od Niego Jego wspomnienia zawarte w książce pt: Najmłodszy Partyzant Wileńskiej AK wraz z dedykacją, w której okreslił mnie jako przyjaciela.Było to 7.III.2008 roku. Niech spoczywa w pokoju !
Nowy Targ14:15, 20 grudnia 2022
Uczcie sie ludzie z prawa i socjalizmu od madrzejszych i wiernych krajowi...
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas