Apoloniusz Rajwa ze statuetką - podhale24.pl
Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Szczawnica
Clouds
-1°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-1°
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
-0°
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
258 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
66 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 129 | 258 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 33 | 66 %
21.12.2022, 18:05 | czytano: 1811

Apoloniusz Rajwa ze statuetką

Tytułem Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego został uhonorowany Apoloniusz Rajwa – przewodnik tatrzański, ratownik górski, geograf, taternik, speleolog i pedagog, człowiek znany większości zakopiańczyków i wszystkim tym, którym Zakopane i Tatry są bliskie. Podczas Moc Gór - Spotkania z Filmem Górskim statuetkę autorstwa Marcina Rząsy wręczył mu Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

Fot. Anna Palider / TPN
Fot. Anna Palider / TPN
Przez 12 lat Apoloniusz Rajwa związany był zawodowo z Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Kasprowym Wierchu. Prowadził tam badania pokrywy śnieżnej, letnich płatów śniegu, gęstości i radioaktywności śniegu, termodynamiki i cyrkulacji powietrza w jaskiniach tatrzańskich, klimatu Tatr i Podtatrza. Jest autorem pomiaru rekordowego wiatru zmierzonego w Tatrach czy inwentaryzacji potoków i stawów Tatr Wysokich.

Jest także zasłużonym i niezwykle doświadczonym przewodnikiem tatrzańskim I klasy i przewodnikiem wysokogórskim, taternikiem, speleologiem, ratownikiem górskim. Brał udział w eksploracji najtrudniej dostępnych jaskiń tatrzańskich i najgłębszych jaskiń Austrii i Francji. W ramach działalności przewodnickiej przeprowadził tysiące wycieczek, wygłosił setki prelekcji, a także jako instruktor przewodnictwa prowadził zajęcia na wielu kursach przewodnickich. Pracował jako nauczyciel w zakopiańskich szkołach średnich, przez 30 lat prowadził konkursy wiedzy o Tatrach dla uczniów szkół i konkursy wiedzy o gminie Kościelisko.

Jest autorem i współautorem przewodników i publikacji o tematyce górskiej, autorem opracowań naukowych, wieloletnim kierownikiem działu górskiego Tygodnika Podhalańskiego. Jego wiedza o Tatrach jest niezwykle bogata, wręcz erudycyjna. Apoloniusz Rajwa to rzetelny i dokładny kronikarz wydarzeń tatrzańskich i zakopiańskich, co niewątpliwie stanowi i stanowić będzie źródło wiedzy o naszym regionie!

Źródło: Tatrzański Park Narodowy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Strama12:57, 23 grudnia 2022
Nie biznesmen tylko Krakowski ICEK
kasa, kasa, kasa00:21, 22 grudnia 2022
Gratulacje. Wyróżnienie jak najbardziej należne. Szkoda że z rąk biznesmena, który depcze butami podstawowe wartości na jakich powstał Park Narodowy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas