Nowy Targ: "Podhalańska" uruchamia studia lekarskie. Minister potwierdza (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 01 lutego
Imieniny: Brygidy, Ignacego, Renaty
Rabka Zdrój
Snow
-0°
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
-1°
Wiatr: 16.056 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
-0°
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 83 %
Snow
-0°
Wiatr: 17.532 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 15.192 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
16.01.2023, 12:07 | czytano: 13384

Nowy Targ: "Podhalańska" uruchamia studia lekarskie. Minister potwierdza (zdjęcia)

P.o. rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej dr Bianka Godlewska-Dzioboń poinformowała, że uczelnia złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego o zgodę na uruchomienie studiów lekarskich w Nowym Targu. - Zrobię wszystko, żeby studia ruszyły od 1 października tego roku - obiecał goszczący na uczelni minister dr Przemysław Czarnek.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Wniosek o uruchomienie studiów lekarskich w Nowym Targu uczelnia złożyła z końcem grudnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, studia ruszą jesienią tego roku. Na pierwszy rok ma zostać przyjętych 45 osób. Zajęcia praktyczne studenci tego kierunku będą odbywać m.in. w tutejszych szpitalach. Stąd obecność na konferencji prasowej w siedzibie PPUZ na Kokoszkowie dyrektorów szpitali i prywatnych placówek medycznych z Nowego Targu, Zakopanego, Myślenic, Suchej Beskidzkiej i Krakowa, którzy podpisali dziś z uczelnią wstępne porozumienie w tej sprawie.

- Dzisiaj borykamy się z problemem braku lekarzy. Musimy odpowiedzieć na potrzeby regionu i mieszkańców, bo zostaliśmy powołani do kształcenia, także lekarzy - przekonywała na konferencji rektor Godlewska-Dzioboń, której obok ministra Czarnka towarzyszyli też parlamentarzyści poseł Anna Paluch i senator Jan Hamerski.

Minister mówił, że według szacunków w Polsce brakuje ok. 60 tysięcy lekarzy. - Z kierunku lekarskiego stworzono kierunek ultraelitarny, na który nie mogą dostać się nawet najlepsi uczniowie szkół średnich. On ma być elitarny, ale nas nie stać na to, żeby młodych, ambitnych, uzdolnionych ludzi zostawiać poza systemem. Jedynym sposobem na uzupełnienie braków jest radykalne zwiększenie liczby miejsc na studiach medycznych i otwieranie kierunków na uczelnia niemedycznych. Już dzisiaj na takich uczelniach jest więcej studentów niż na uczelniach medycznych - dodał.

Minister zapewnił, że zrobi wszystko, żeby studia lekarskie na PPUZ, która ma zmienić nazwę na Akademia Podhalańska, ruszyły od 1 października tego roku. - Jestem przekonany, że nie będzie żadnych problemów z wyrażeniem zgody na uruchomienie kierunku - podkreślił, wręczając p.o. rektora czek na 3 mln zł. Zapewnił jednocześnie, że nowotarska uczelnia może liczyć na wsparcie finansowe na rozwój kierunku lekarskiego.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Burok22:28, 19 stycznia 2023
Daj nam Dobry Boże duuuuużo zdrowia żeby te lykorze nie musieli nas leczyć :(
Gulasz Juliusz Zeżarł14:47, 19 stycznia 2023
@mądry i skromy

Pesymista twierdzi, że gorzej być nie może. Optymista na to: oj, może, może;)
Impreza tu impreza tam14:38, 19 stycznia 2023
Oby jakość tych przyszłych " lekarzy" nie była jak do tej pory w szpitalach i prywatnych placowkach
Zeglas22:44, 18 stycznia 2023
Mowie wam, wiecej hokeistow I wiecej sciezek rowerowych , miasto nie potrzebuje niczego innego
co za ludzie19:30, 18 stycznia 2023
Ludzie psioczą teraz na lekarzy co kształcili się bóg wie gdzie, a na do własnego gniazda zwyczajnie s... Jeszcze nic nie uruchomili, a już tylu znawców tematu.
xyz17:39, 18 stycznia 2023
ha HA HAAA
to są żarty. Przy 2 szpitalach w powiecie, kolejnych 3 czy 4 obok w powiecie - nie ma na to szans.

Gdzie oddziały orolaryngologii? okulistyki? endokrynologii? angiologii? transplantologii? resztę można by wymieniać.

Gdzie zaplecze pod anatomię, histopatologię, fizjologię?

Trzeba mierzyć cele na możliwości, a takich uczelnia nowotarska zdecydowanie nie ma.
mądry i skromny16:39, 18 stycznia 2023
A to się "doktory" rozgdakały [ a podobno są tacy zarobieni] a ja powiem tak- od tych co są, każdy będzie lepszy- i taka jest prawda.
void null16:27, 18 stycznia 2023
Tak z ciekawości ... skąd wezmą "preparaty" na zajęcia z anatomii ?!
Gulasz Juliusz Zeżarł13:26, 18 stycznia 2023
@UJoters
Lekarz moze przystępować 3 wyjatkowo 4 razy do państwowego egzaminu specjalizacyjnego. Zatem nie ma takich, którzy 10 x usilowali zdać:)

Natomiast oczywiscie nie chodzi o poziom intelektualny potencjalnych studentów tej uczelni, bo pewnie będą świetni, ale o ZASOBY, WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE UCZELNI, UMOŻLIWIAJĄCE ICH WYKSZTAŁCENIE NA KIERUNKU LEKARSKIM, bo tych nie ma i nie da się ich (nawet przy nieograniczonych nakładach) szybko stworzyć.
Jedza00113:23, 18 stycznia 2023
Komentarz do otwarcia wydz.lekarskiego w NT...
Pycha kroczy przed upadkiem.
xxx11:26, 18 stycznia 2023
To jest b. dobry pomysł. Pomysł na lata, ale kiedyś trzeba zacząć...
Wiktor09:51, 18 stycznia 2023
Po pierwsze to nie możliwe ,po drugie macie czarny pijar w środowisku naukowców uczelni medycznych ,a to jest najważniejsze ,wiec wybijcie sobie to z głowy
UJoters09:42, 18 stycznia 2023
Już oceniliście poziom lekarzy których jeszcze uczelnia nie wykształciła.
A kto z Was pyta lekarza za którym razem zdał specjalizację? Przecież wśród nich są wybitni specjaliści i tacy którzy po 10 razy próbowali podejść do egzaminu i tak samo są kardiologami, onkologami, etc. Te sita nie są tak szczelne żeby nie przepuścić 1/1000 gamonia. Tak samo będzie na PPUZ skończą i tacy i tacy.
Ociec22:08, 17 stycznia 2023
To jest zły pomysł.
JFK21:25, 17 stycznia 2023
Czekam kiedy Polska Agencja Kosmiczna otworzy na naszej Uczelni kosmonautykę i kosmologię księżycową.I niech malkontenci milczą.Niemcy nie chcą, żebyśmy mieli astronautów,których i tak jest mało, ale będzie więcej!A jaki honor dla regionu.Rakiety będą startować z Wielkij Krokwi, skąd jak wiadomo jest bliżej do nieba.Koniec z kastą astronautów.Ksiezyc dla każdego!
Smerf18:49, 17 stycznia 2023
Nie o ilosc lekarzy chodzi lecz o jakosc. Bedzie trzeba omijac szerokim lukiem medykow tam wyksztalconych. Kpina, zenada
Inka18:33, 17 stycznia 2023
Bardzo słusznie bo lekarzy powinno się kształcić w każdym powiecie ,zeby ich było jak najwięcej i to bezrobotnych wtedy usługi będę za grosze a nie jak teraz za tysiące .
Enigma18:31, 17 stycznia 2023
Za 6 lat jak pójdę do lekarza to poproszę o pokazanie dyplomu.
Jak zobaczę PPUZ to odpowiem, że wolę sam się leczyć.

I do tego ten nepotyzm mnie rozbraja - w dzisiejszych czasach coś takiego ma miejsce?
Kasia15:20, 17 stycznia 2023
Ja tam mogę wykładać bo jestem mondrzejsza od lekarzy
Jagna14:14, 17 stycznia 2023
Do mądry i skromny...
Kiedyś były punkty za pochodzenie . Za chwile będą uczelnie w każdym mieście kształcące lekarzy. To prawie jak punkty za pochodzenie.
baciok@12:48, 17 stycznia 2023
Szykujcie się już nogami do przodu. Kadrą bedą nasi przyjaciele z UA. Tam można każdy papiór kupić. A że nie znają jezyka . To nic
spostrzegawczy11:51, 17 stycznia 2023
"Rektor" uczelni BGD przedtem zagorzała działaczka PO, teraz idzie ramię w ramię z PIS. Czego się nie robi dla władzy.
Jagna11:49, 17 stycznia 2023
Trzeba iść za ciosem ...by ulepszyć studia lekarskie na Podhalance trzeba stworzyć je jako studia zdalne.Wystarczy komputer z kamerą przez ,którą można odbywać wykłady i ćwiczenia.Kolejnym plusem jest obniżenie kosztów nie będzie potrzebna infrastruktura sale wykładowe ,do ćwiczeń,laboratoria.Niepotrzebne będą szpitale kliniczne ,dydaktycy ,wychodzenie z domów na zajęcia.Egzaminy i kolokwia też można bedzie zdalnie zdawać.Studenci ,pracownicy i rząd będą zadowoleni z takiej formy.Po zdanych pomyślnie egzaminach można będzie zostać lekarzem...można.Tylko co napisałam jest fikcją ,która może okazać się rzeczywistością.Jesli otwiera się kierunek lekarski na nieprzygotowanej do tego uczelni.
komplementarny08:21, 17 stycznia 2023
Nie ma kampusu, nie ma rozwoju, nie ma obiecanej kasy. Są za to mżonki i wyrźnięta setka drzew przed starym szpitalem. Wyrzuceni pracownicy akademiccy, chaos i konferencja prasowa. I świetlana przyszłość dla tonącego Titanica z matką chrzetną naszego gombrowiczowskiego transatlantyka. A para, za parą idzie w tan. Ministerek, samozwańcza dr paniusia (z dopiskiem p.o., nie mylić z PO, bo to stara historia, a tylko krowy nie zmieniają poglądów) i wybitni parlamentarzyści, których wiedza ogarnia wszystkie aspekty szkolnictwa (z naciskiem na to wyższe) i nauki, co widać, słychać i nawet czuć. Sami widzicie, że jest, i będzie kogo leczyć w niedługiej przyszłości.
mądry i skromny04:21, 17 stycznia 2023
Pierwszy raz będę życzył, żeby jakiś pomysł PIS-u się udał- a co do poziomu nauczania to przypominam że co czwarty lekarz w Polsce jest w wieku emerytalnym więc studia kończył za Gierka a przypominam że do 1987r. przy rekrutacji na studia obowiązywały punkty za pochodzenie [na studiach medycznych szczególnie] które były więcej warte niż oceny ze szkoły średniej.
avitat22:44, 16 stycznia 2023
No, teraz to już będzie strach iść do lekarza!
m22:30, 16 stycznia 2023
Ja was proszę jaki lekarski w NT. Z czym ta uczelnia chce do ludzi? Studiowałem tam 2 lata fizjoterapię i pielęgniarstwo w międzyczasie poprawiałem matury. Udało mi się ( de facto na 3 roku studiów) dostać na medycynę na UJ. Zakres materiału do opanowania jest ogromny. Po 2 latach na kierunkach medycznych gdzie z egzaminów w większości same 5 zdobywałem na zaliczeniach, miałem ogromne problemy z przyswojeniem ilości materiałów do zaliczenia na kolokwiach z anatomii, biofizyki itp. Podhalanka nie powinna kształcić lekarzy. Dlaczego? Bo nie ma do tego zaplecza i poziom jest zbyt niski.
Aa22:18, 16 stycznia 2023
Do rektor:
W zupełności się z Tobą zgadzam!
felczer21:49, 16 stycznia 2023
Pomylili daty tych Sabałowych Bajań mieli to upublicznić 1-04-2023r.a nie teraz.
KNT21:45, 16 stycznia 2023
Kurcze zazdroszczę,że młodym że tyle teraz mają kierunków
Oni20:58, 16 stycznia 2023
Wspaniały pomysł! Napewno się uda...już teraz mamy wspaniałych specjalistów od fizjoterapii. Tez katedry nie I orzygotowania nie było a teraz... teraz katedra fizjoterapii konkuruje z zagranicznymi uczelniami...wciąż nowe konferencje międzynarodowe oraz dobrze szkolący personel w nowotarskim szpitalu teoretyczno praktycznie z licznymi dokonaniami na forum uczelni polskich .
Gulasz Juliusz Zeżarł20:56, 16 stycznia 2023
@nowotar
Ja narzekam? Podałem merytoryczne argumenty.
A ty sfrustrowany, że w twojej rodzinie przyszli lekarze słbo napisali lekarski egzamin państwowy i nie dostali się na specjalizację snujesz baśnie o mafii. A w mojej rodzinie napisali ten egzamin bardzo dobrze i dostali się bez żadnych znajomosci gdzie chcieli. Wystarczy się uczyć od rana do nocy, nie imprezować i poswięcić całe życie i już- widzisz jak łatwo? Przy czym nawet nie masz pojęcia, że piszesz głupoty, bo specjalizację robi sie po zakonczeniu studiow i od wzrostu absolwentów medycyny nie przybędzie wcale miejsc specjalizacyjnych. To zupelnie inna opowieść.
Informatyk20:43, 16 stycznia 2023
To jak emeryt to będą pewnie uczyć: BASIC'a - język programowania wysokiego poziomu, opracowany w 1964.

Dobrze żyć z sąsiadami po koleżeńsku bo to i dojechać można razem do pracy i kawy się napić ......
Jacek20:33, 16 stycznia 2023
Do: Arek.
Śmieją się z Informatyki Ekonomicznej bo pracownie komputerowe robił sąsiad Kanclerza - emeryt, którego Kanclerz zatrudnił bo żaden poważny informatyk nie chce tam pracować.
Krasnal18:57, 16 stycznia 2023
Z kierunku lekarskiego stworzono kierunek ultraelitarny, na który nie mogą dostać się nawet najlepsi uczniowie szkół średnich. Moja córka jest na drugim roku UJ w Krakowie, i teraz dopiero widzę że nie wystarczy mieć w miarę dobrej średniej w liceum. Ludzie wiecie ile to jest nauki żeby zostać lekarzem? Grube książki które trzeba znać na pamięć! W Krakowie i Warszawie brakuje wykładowców od specjalizacji a wy się cieszycie ze lekarze którzy skończą w Nowym Targu będą was leczyć? Chyba z pieniędzy!
Zeglas18:55, 16 stycznia 2023
Beda studentki doktorki !
Jak zawsze , polecam nasza uczelnie, choc uwazam ze potrzebujemy wiecej hokeistow I rowerzystow , ale Co zrobisz
Praktykujący lekarz profesor18:25, 16 stycznia 2023
Dlaczego nikt nie słucha ekspertów, mówiących jednym głosem, że medycyna w wyższych szkołach zawodowych to niewypał?

Pomysł został storpedowany przez konferencję rektorów akademickich uczelni medycznych.

NT nie spełnia minimalnych kryteriów. Kto będzie wykładał anatomię, fizjologię, biochemię, biodynamike? I jak? W jakim laboratorium, w jakim prosektorium? PPUZ nie ma nawet zaplecza do separacji DNA z banana, a co dopiero do analizy tkanek ludzkich!

Szpital kliniczny? Dobre, czcze marzenia! Bo taki szpital moze utworzyć tylko uniwersytet. Ale jak sie nie wie, to sie opowiada banialuki, które kupi ciemny lud i które dobrze sprawdzaja sie jako medialna pożywka tuż przed wyborami, gdy sondaże lecą na łeb, na szyję.
Arek18:13, 16 stycznia 2023
Kierunek lekarski otworzą z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej tak jak informatykę ekonomiczną (czyt. ekonomię z elementami informatyki)? A swoją drogą szybko zrobili ten wniosek o medycyne. Skąd wzorce? Kto pisał? Bo przecież nie Hubert z Iwonem.

W imię poparcia samych swoich notariusz Czarnek podpisze każdy papier wyprodukowany przez bgd na Kokoszkowie i wyslany sową do stolecy, po tym, jak pani Paluch w neurologicznym spaźmie rzuci głową w prawo i lewo.

Cała Polska smieje sie z tej informatyki i bedzie smiac z medycyny. Cala Polska smieje sie z góralskiej Sorbony.
Urlich von Pipke17:58, 16 stycznia 2023
Gulasz Juliusz Zeżarł ładnie przedstawił stan rzeczy. A do tych którzy taki pomysł wspierają, chwalą mam pytanie czy chcielibyście lecieć z pilotem który uczył się na symulatorze?
nowotar17:53, 16 stycznia 2023
Panie Gulasz,czy jak tam zwiesz...Ciągłe narzekania to domena totalnych i już nam bokiem wychodzi.Jeszcze się nic nie zaczeło a już wybrzydzają i krytykują.Mamy takich lekarzy w rodzinie,że aby zrobić specjalizację,jaką chcieli mieli oczekiwać nawet kilkanaście lat bo na 5 miejsc najpierw dostali się niezbyt rozgarnięci i mądrzy synusie prominentów a zdolny kandydat był odrzucany.Jest mafia sędziowska ale niestety jest mafia lekarska również.Lekarze potrzebni a więc nie narzekajcie,pozwólcie im studiować i nie krytykujcie tej uczelni,że to obciach bo może być nawet lepsza jak niektóre uniwersytety, a to już honor dla Podhala.
doktór17:25, 16 stycznia 2023
Jakie będzie czesne?
Broda17:00, 16 stycznia 2023
Kiełbasa przedwyborcza. Może i niektórzy mniej myślący dadzą się na to nabrać. Ludzie powinni pamiętać jak obecna władza i jej sługusy po urzędach zniszczyły ludziom życie. A co do uczelni. Z g... bata nie ukręcisz i raczej poziomem prędko nie dorówna wielu letnim uczelnią medycznym. Do tego trzeba funduszy i innej organizacji.
nie żartuję , mówię prawdę16:48, 16 stycznia 2023
Strach pomyśleć jak mieliby mnie leczyć ci wyszkoleni w tej "uczelni" doktory? Aż boje się pomyśleć o tym? Na pewno podniesie się wskaźnik zgonów na Podhalu pomimo dobrego powietrza. Panie Boże miej pacjentów w ciągłej i nieustającej opiece.
Tabletka16:44, 16 stycznia 2023
W sumie...to dobrze. Będzie miał kto leczyć mieszkańca wreszcie
Rektor15:53, 16 stycznia 2023
To dzieci lokalnych konowałów nie będą już ppniewierać się po uczelniach na SK czy też UA.
góral15:52, 16 stycznia 2023
no to teraz modlitwy górali o dobre zdrowie nabiorą większego sensu......
Opopp15:51, 16 stycznia 2023
Mam nadzieje ze to żart i urojenia osób które są pod opieka specjalistów od psychiatrii. Albo zwykła ściema przedwyborcza dla prostaków wyborców.
NT15:50, 16 stycznia 2023
Należy się cieszyć, ze będziemy mieli na Podhalu Akademię, w murach której będą kształceni przyszli lekarze.
Jak można ciągle być nie zadowolonym, jak ktoś chce zrobić coś dobrego dla społeczności, słyszy kompromitacja i krytyka wszystkich poczynań,
Pani rektor BGD.
Kompromitacją było blokowanie rektoratu, próby wyprowadzania studentów na ulice, sianie nienawiści wśród wykładowców, ale to już przeszłość, jest spokój i rozwój Uczelni. Niech tak pozostanie.
gorol15:29, 16 stycznia 2023
Jeśli ludzie na Podhalu HONORU nie mają, to takie rzeczy będą przechodziły
DURNY POMYSŁ !!!!! - tyle w temacie15:27, 16 stycznia 2023
Posłowie PIS teraz będą się piąć i nadymać, żeby pokazać, że coś robią. Spierniczyli ludziom życie przez ostatnie 3 lata, a teraz złote góry obiecują. KAŻDY NORMALNY wie, że to zagrywka POLITYCZNO-PRZEDWYBORCZA
Nt14:52, 16 stycznia 2023
Kiedy wybory rektora? Czy to jest zgodnie z prawem żeby p.o. rządzi tak długo bez wyborów?
lekarz z doświadczeniem14:52, 16 stycznia 2023
Chore pomysły chorej umysłowo władzy. Wkrótce wdrożymy radziecki model studiów medycznych; 3 lata ogólnolekarskich i 2 lata specjalistycznych i już po 5 latach szkółki mamy specjalistów. Problem braku kadry rozwiązany a co do jakości to przecież władcy nie będą się leczyć u tych po zawodówce tylko stworzyli sobie niedawno PIM (państwowy instytut medyczny)
Krzysztof14:50, 16 stycznia 2023
No to strach chorować. Czekamy jak otworzą prawo i politechnikę.
Czemu se seminarium nie zrobią tylko eksperymenty na ludziach będą prowadzić?
ocenka z Krakowa14:45, 16 stycznia 2023
Jak będą tacy lekarze jakim była A.Paluch geodetą
i takim jak historyk J.Hamerski
to tylko mogą leczyć górali
nikt z Polaków nie chciałby
Dulcynea14:38, 16 stycznia 2023
To ja już wole doić owce jak mam tam się z nimi zadawać
Grażyna Mikołajska14:26, 16 stycznia 2023
@Gulasz Juliusz Zeżarł. Dokładnie , jak piszesz.
Osiol14:26, 16 stycznia 2023
Studenci i kadry dydaktyczne z Ukrainy pewnie.... miejscowe osobniki do eksperymentów(nauki zawodu) .... Zaczynam rozumieć potrzebę kaplicy w szpitalu...
Towarzystwo się uwiarygodnia czeki... kierunki, ministry sami swoi i ani słowa o rzetelnych wyborach. A kierunek powinien nadawać rektor i powinien być podany po wyborach a tu teraz po tym kierunku konkurencja(na rektora) się rozszarza o rektora w kierunku medycznym
Czy to strzał w stopę czy objaw tonącego okrętu i brzytwy
No comment13:58, 16 stycznia 2023
ja to pozostawię bez komentarza..
Świat wywrócił się do góry nogami...
mieszkaniec13:49, 16 stycznia 2023
W pierwszych słowach gratulacje dla Pani Rektor BGD!
Następnie wielkie uznanie dla Pani Rektor naszej Uczelni, nikt inny poza Panią nie miałby tyle determinacji w rozwój Uczelni, za to bardzo Pani dziękujemy.
Doprowadziła Pani do najszybciej rozwijającej się Uczelni w kraju.
Po Pani działaniach widać, że podjęte wcześniej decyzje były słuszne, tak trzymać.
Niech rok 2023 będzie rokiem pomyślnym dla Pani, Uczelni oraz całej Społeczności
Gulasz Juliusz Zeżarł13:43, 16 stycznia 2023
Wprawdzie w państwie rządzonym przez PIS, jak pokazuje doświadczenie z ostatnich lat, można zadekretować absolutnie wszystko-zatem medycynę na Podhalance, bez kłopotu, ale są pewne "ale"...
Ta uczelnia jest absolutnie i całkowicie na to nieprzygotowana (brak katedr nauk podstawowych - anatomii, fizjologii, cytologii, biochemii itd, brak pracowni specjalistycznych, brak kadry, brak odpowiednich oddziałów szpitalnych do zajęć praktycznych).

Pierwsze z brzegu kosmiczne wprost banialuki: "Zajęcia praktyczne studenci tego kierunku będą odbywać m.in. w tutejszych szpitalach". A pytanie jest bardzo proste: KTO BĘDZIE PROWADZIŁ TE ZAJĘCIA? Lekarze obecnie pracujący w szpitalach nie mają czasu, a poza tym nie mają żadnego przygotowania dydaktycznego do prowadzenia zajęć ze studentami. Jeżeli dostaną etat akademicki, to będą mniej pracować "z pacjentami", bo część etatu zostanie przeznaczona na zajęcia ze studentami, czyli w tym czasie nie będą zajmować się chorymi. A to tylko mały, malusieńki drobiażdżek w organizacji studiów medycznych.
Tylko ktoś kto nie ma bladego pojęcia, że medycyna to nie rachunkowość czy teologia, i nie wystarczy dwóch nauczycieli akademickich i komputer z dostępem do sieci, żeby mieć Katedrę Czegośtam, mógł wpaść na taki pomysł.
Równie dobrze można na Podhalance rozpocząć szkolenie pilotów odrzutowców - przecież mamy lotnisko a na nim doświadczonych pilotów i dodać naukę prowadzenia łodzi podwodnych na jeziorze Czorsztyńskim (i oczywiście kurs na kapitana lotniskowca lub przynajmniej kutra torpedowego na powierzchni tegoż jeziora)

Generalnie otwieranie gdzie popadnie studiów medycznych przypomina w swej istocie sarmackie "pospolite ruszenie" - byleby liczba wojska była duża, to przeszkolenie i uzbrojenie się nie liczy-w boju się zahartują. To już w średniowieczu niespecjalnie dobrze działało, a potem wcale.
Teraz też pospolite ruszenie. Za mało lekarzy? Państwo zrobi wam więcej,bo każdy kto chce, zostanie lekarzem , a zweryfikuje się ich "w boju".
Pozostaje zatem życzyć Góralom, żeby sprawdzanie efektów działania ministra Czarnka et consortes "w boju" nie okazało się "ubojem" :):):)
Ula13:43, 16 stycznia 2023
Pani Bianka faux pass. Kompromitacja.
Grazyna Mikołajska13:36, 16 stycznia 2023
Cha cha, cha Idą wybory, Idą wybory.
Baba13:32, 16 stycznia 2023
Strach się bać?
Maria13:27, 16 stycznia 2023
A co z wyborami Rektora?
Adc12:31, 16 stycznia 2023
A gdzie w NT kliniki? Gdzie zakłady anatomii, medycyny sądowej, etc? 45 osób z czego do 6go roku przetrwa może 6-8 to rzeczywiście spoko pomysł. Już lepiej uruchomcie politologię albo prawo i na przyjmujcie tyle osób ile złoży papiery. Rozumiem, że uczelnia mierzy siły i środki, ale żeby to miało sens, Nowy Targ musiał by mieć przynajmniej dwa szpitale (co jest w sumie bardzo dobrym pomysłem) z czego jeden kliniczny, a na pierwszy rok powinno być przyjętych od razu z 200-300 kandydatów żeby zrobić tym konkurencję dla innych uczelni. Poza tym z 200-300 studentów będzie max 100 lekarzy i to bardziej rokuje na przyszłość. Co z tego, że Podhalanka uruchomi lekarski jak go rok później zamknie.
...12:26, 16 stycznia 2023
I ciekawe kogą przyjmą?!
Dla Polaków już coraz mniej miejsca!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas