Proces o 10 mln zł dla syna "Ognia" odroczony - podhale24.pl
Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
11°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 98 %
Rain
16°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
18.01.2023, 08:55 | czytano: 3602

Proces o 10 mln zł dla syna "Ognia" odroczony

Przed Sądem Okręgowym w Nowym Sączu rozpoczął się proces w sprawie 10 milionów złotych zadośćuczynienia dla syna Józefa Kurasia "Ognia". Z powodów proceduralnych rozprawa została odroczona do 20 lutego.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Sędzia odroczył rozprawę na prośbę prokuratora i biorącego udział w rozprawie pełnomocnika Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Motywowana ona była tym, że stanowisko przedstawiciela MSWiA (który został powołany i był obecny podczas rozprawy online) otrzymali oni w ostatnim momencie, a w ich ocenie pismo wymagało dokładnej analizy prawnej. Odroczenia ma powód czysto proceduralny.

W sprawie chodzi o zadośćuczynienie za represje, których Józef Kuraś „Ogień” i jego rodzina mieli doświadczyć w okresie powojennym od aparatu państwowego. Zbigniew Kuraś domaga się zadośćuczynienia, odszkodowania i budowy pomnika dla ojca.

Przypomnijmy, iż w 2019 roku nowosądecki sąd oddalił wniosek Zbigniewa Kurasia o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla rodziny oraz o postawienie ojcu symbolicznego nagrobka. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który w 2021 roku kazał powtórzyć proces, uznając, że pozbawienie się życia przez Józefa Kurasia "Ognia" było jednak zdeterminowane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

To odmienne stanowisko o tego, jakie w 2019 roku przedstawił Sąd Okręgowy w Nowym Sączu. Uzna on wówczas, że odszkodowanie można otrzymać za represje w związku z działalnością niepodległościową. Mimo, jak mówiła sędzia prowadząca sprawę, licznych i szczegółowych pytań skierowanych do Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie o działalność "Ognia", nie uzyskano w ocenie sądu jednoznacznej opinii pozwalającej rozstrzygnąć, czy działalność "Ognia" była działalnością na rzecz niepodległości państwa polskiego czy też była jej zaprzeczeniem.

Od ostatniej sprawy minęło sporo czasu, ponieważ sąd pozyskiwał dodatkową opinię Instytutu Pamięci Narodowej na temat działalności niepodległościowej Józefa Kurasia. Jeżeli sąd uzna, że opinia sporządzona przez IPN jest wyczerpująca, powinien wydać wyrok. Jeżeli będzie miał jeszcze wątpliwości w tym zakresie, może ponownie zwrócić się do IPN z prośbą o uzupełnienie informacji.

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Kto jeszcze poszkodowany?16:12, 19 stycznia 2023
@ Saba
Skoro twoja babcia została wdową przez "Ognia" to znaczy, że dziadek
miał "kumciu" z komuną a ta dbała o tak poszkodowanych z jej powodu.
Chyba mamie nie chciało się uczyć.
Blazej15:56, 19 stycznia 2023
Reparacje od tego Pana za wyrządzone krzywdy przez ojca a co ?! Bezczelne towarzystwo !!!! Wstydu ani za grosz !!! Już Mickiewicz o Was pisał - Dziady !
Somsiod10:35, 19 stycznia 2023
Jeśli Ci wszyscy naciągacze dostaną chociaż jeden grosz , to przyznam że żyjemy w państwie marnym. Jeśli jest chociaż jedna osoba której ten człowiek uprzykrzył życie to już powinien wyrok zapaść nie tylko żeby nic nie dostał ale wręcz by zapłacił karę za to iż sądy tyle czasu poświęcają na nich
Z tego co wiem jest wiele rodzin poszkodowanych - wręcz cierpiały całe miejscowości tak ze szykuj Pan kasę dla ofiar panie ......
Harnaś22:23, 18 stycznia 2023
Znawcy tematu się odezwali a co wy wiecie dzbany o tamtych czasach że wydajecie wyroki nie znając tematu.Najpierw poczytajcie trochę a potem wydajcie oceny innych.
alik20:14, 18 stycznia 2023
A kiedy ruszy proces o zadośćuczynienie rodzinom ofiar "ognia" po 30 stycznia 1945 roku?
Saba18:58, 18 stycznia 2023
Ja jako wnuczka ofiary Ognia o ile mam się starać? Moja mama wychowała się bez ojca, nie mogła skończyć wymarzonej szkoły, całe życie ciężko pracowała. O ile mam się starać?
Rufio14:46, 18 stycznia 2023
takie żądania to bezczelność. Rodzinkę zaślepiły pieniądze, a przy obecnej władzy jest szansa naciągnąć państwo na wypłatę. Mało im pomników bandyterki ? w Zakopanem, pod Turbaczem... i jeszcze osobny dla szefa bandy ?
Janusz Widelec12:29, 18 stycznia 2023
Jaką akcje niepodległościowa wykonał Ogień? Co takiego zrobił, że należą się pieniądze?
Współpracował z Rosjanami? Przyjął nominacje na komendanta UB? Wydawał wyroki bezprawnie czy zabijał bez sądu?
STAŚ10:16, 18 stycznia 2023
Długo to, trwa!!!
Osiol09:08, 18 stycznia 2023
Ile tych pomników które trzeba pilnować dzień i noc??
Nadto jak traktować gołębie nie zachowujące żadnej powagi
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas