Dzięki inwestycji zostanie zbadany obszar niecki podhalańskiej pod względem występowania wód geotermalnych. Pierwszym celem tego odwiertu jest wykonanie badań na głębokości ok. 3,5 km, kolejnym na głębokości ok. 5 km, a trzecim odwiertu na głębokości ok. 7 km w głąb ziemi. Za każdym razem zostaną zbadanie parametry wody, a więc jej temperatura, skład i wydajność złoża. To pozwoli na ocenę wydajności wody geotermalnej na danej głębokości odwiertu. Prace wiertnicze planowane są do połowy 2024 roku.
– Po zebraniu danych, przeliczeniu wyników, zostanie podjęta decyzja z której głębokości pokładu będziemy czerpać wodę, tak abyśmy mieli, jak największe korzyści – wyjaśnia Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary. Dodaje, że gminę Szaflary interesuje pozyskanie ciepłej wody nie tylko do ogrzewania domów. – Chcemy uruchomić pierwszą w Polsce elektrownię geotermalną, a do tego potrzebujemy pozyskania wody o temperaturze ok. 160 stopni Celsjusza. Już teraz wiemy, że na głębokości ok. 3,5 km woda osiąga temperaturę od ok. 85 do ok. 90 stopni Celsjusza. Taka temperatura wody jest w sąsiednim odwiercie na terenie Geotermii Podhalańskiej.
Warto podkreślić, że elektrownie geotermalne są w wielu krajach świata. Największe to: elektrownia Hellisheiði w Islandii (303 MW), The Geysers Fields w USA (908 MW), Larderello we Włoszech (420 MW) i Wairakei w Nowej Zelandii (293 MW). Z kolei do krajów o największej dynamice wzrostu zainstalowanej mocy geotermalnej wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej należą m. in. Turcja, Kenia, Indonezja, USA i Kostaryka.
Gorąca woda geotermalna będzie wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków oraz innych celów. - Na terenie gminy Szaflary mamy już zaprojektowany sieci ciepłownicze z pozwoleniem na budowę dla ok. 1150 budynków w 25 dystryktach na terenie 4 miejscowości naszej gminy, a więc: Szaflar, Zaskala, Boru i części Bańskiej Niżnej. Miasto Nowy Targ ma zaprojektowaną magistralę z Bańskiej Niżnej do Nowego Targu. Tam planowane jest dostarczanie wody geotermalnej do nowotarskiego MPEC – wyjaśnia wójt Rafał Szkaradziński.
- Czekamy na wyniki odwiertu, a teraz wraz z miastem Nowy Targ staramy się o pozyskanie funduszy na budowę magistrali ciepłowniczej. Fundusze planujemy pozyskać z Polskiego Ładu – podkreśla.
Tekst i zdjęcia: UG Szaflary, oprac. r/