Restauracja i browar PKL otwarty. Powstała specjalna trasa do zwiedzania browaru (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Nowy Targ
Clouds
13°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 8.856 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
52 %
Zakopane
52 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
30.04.2023, 12:47 | czytano: 3663

Restauracja i browar PKL otwarty. Powstała specjalna trasa do zwiedzania browaru (zdjęcia)

Restauracja i browar "Gwarno”, to nowy punkt na gastronomicznej i turystycznej mapie Zakopanego. Osoby odwiedzające to miejsce mogą nie tylko zjeść i napić się piwa z górskiej wody, ale także zobaczyć jak produkowane jest piwo.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
"Gwarno" należy do Polskich Kolei Linowych. Obiekt powstał przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej na Gubałówkę.

- 4,5 roku temu powstał pomysł. Sama budowa zajęła znacznie mniej czasu - mówi Marta Łukaszczyk, brand manager PKL. - Brakuje takich miejsc w Zakopanem. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, gdzie goście będą się czuć dobrze, ale też nawiązujące do historii. Architektura budynku i elementy dekoracyjne są dla nas bardzo ważne, bo nawiązują do górskości i tatrzańskości. Mamy wypisane szczyty gór na suficie i odwzorowane w dekoracjach. Mamy również zdjęcia zasłużonych z Podhala. Oprócz dawania rozrywki, dobrego nakarmienia i poczęstunku piwem, to ten element edukacji towarzyszy nam od samego początku. Dlatego też budynek architektonicznie nawiązuje do pierwszego budynku stacji dolnej kolei na Gubałówkę. Oczywiście teraz jest w wydaniu nowoczesnym, ale elementy charakterystyczne wykorzystaliśmy przy projektowaniu elewacji zewnętrznej.

Podczas spożywania posiłków z wnętrza przeszklonego budynku można podziwiać Tatry, Gubałówkę i Zakopane. Powstało także specjalne miejsce, czyli trasa zwiedzania. Podczas przejścia można dowiedzieć się jak powstaje piwo i zobaczyć urządzenia, które są wykorzystywane do różnych procesów.

- Wszystko zaczyna się od selekcji odpowiednich składników. Bazujemy na naturalnych, dobrej jakości składnikach. Po selekcji odpowiednich produktów słód jest śrutowany, czyli ziarna są rozdrabniane z taką pieczołowitością, aby zachować całą łuskę, która będzie nam potrzebna w dalszym procesie produkcji piwa. Ześrutowany słód jest umieszczany w kadzi zaciernej, gdzie w połączeniu z ciepłą wodą dochodzi do procesu zacierania. Tam pracują enzymy i rozkładają skrobię zawartą w ześrutowanym słodzie na takie cukry, które są fermentowane przez drożdże. Następnym etapem jest filtracja, czyli oddzielanie tego słodu od brzeczki, czyli od tej części, w której rozpuszczone są cukry. Do dalszego etapu produkcji służy nam brzeczka do której dodawany jest chmiel i w procesie warzenia, czyli intensywnego wrzenia. Proces ten trwa przez ok. godzinę do półtorej trwa i dochodzi do izomeryzacji kwasów zawartych w chmielu, dzięki czemu uzyskiwana jest goryczka, na której bardzo nam zależy. W zależności od stylu piwa dodawane są jeszcze chmiele, które aromatyzują nasze piwo. Dalej taka brzeczka chmielona jest chłodzona i trafia przewodami do tanko-fermentorów. Tam zaszczepiane są odpowiednie szczepy drożdży zależnie od stylu piwa. Dalej pozostaje nam już czekać, aby to piwo, które chcemy uzyskać było jak najsmaczniejsze, klarowne, dobrze nagazowane i nad tym pieczę sprawujemy my, piwowarzy - opisuje cały proces warzenia piwa Małgorzata Wnuk, główny piwowar Gwarno.

Na samym końcu ścieżki każdy zwiedzający może sobie wybić miedzianą monetę. Jest to także element historyczny przy ważeniu piwa, ponieważ w dawnych czasach, aby ograniczyć kradzieże przy produkcji, pracownicy otrzymywali takie monety, które pod koniec pracy mogli wymienić na butelki piwa.

W "Gwarno" dostępne będą cztery rodzaje piwa produkowane na bieżąco. Trzy z nich dostępne będą na stałe, a jedno będzie piwem sezonowym, które będzie się zmieniać.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Osiol21:06, 30 kwietnia 2023
Na filmie,, janosik''był przymusowy wykup okowity może włączyć do tradycji???
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas