3 Maja i akcja oddawania krwi w Poroninie. "To absolutny rekord", "Trzeba pomagać ludziom" - podhale24.pl
Niedziela, 03 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Jabłonka
Clouds
-8°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-8°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-8°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-7°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-8°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-9°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
04.05.2023, 11:13 | czytano: 1773

3 Maja i akcja oddawania krwi w Poroninie. "To absolutny rekord", "Trzeba pomagać ludziom"

Gmina Poronin świętowała obchody 3 Maja. Na Tarasówce odbyło się Święto Bacowskie. Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie trwała akcja oddawania krwi. Były też występy zespołów i pokaz ratownictwa w wykonaniu strażaków. 

Fot. Mateusz Łacek/UG Poronin
Fot. Mateusz Łacek/UG Poronin
Akcja oddawania krwi, zorganizowana w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie, cieszyła się ogromną popularnością. Aż 69 osób oddało krew i zebrano jej w sumie 31,5 litra. – To absolutny rekord – mówi Maria Lambrecht, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zakopanem.

Krew oddawali mieszkańcy Gminy Poronin i sąsiednich Gmin, strażacy ochotnicy i wszyscy ludzie, którzy chcą podzielić się najcenniejszym darem i w ten sposób pomóc innym. Przez cały dzień ustawiała się długa kolejka.

Na scenie GOK-u wystąpili: zespół regionalny „Zbójnicek” z programem artystycznym "Poli Siy" oraz zespoły tańca ludowego z Augustowa ,,Bystry” i ze Słowacji ,,Ondalik”.

Strażacy przygotowali pokaz ratownictwa technicznego. Zaprezentowali, jak wygląda udzielanie pomocy w wypadku drogowym i wydobywanie poszkodowanych z samochodu.

- Z jednej strony 3 Maja to pamięć, która dotyczy rzeczy najistotniejszych i tego, żebyśmy byli dumni ze swojego państwa, ponieważ tak naprawdę Konstytucja pokazała światu, że jesteśmy bardzo nowoczesnym państwem, nowoczesną społecznością i nie mamy czego się wstydzić, jeśli chodzi o rozwój społeczeństwa. Jest to też pamięć o tym, że dla każdego Polaka, tak jak krzyż dla chrześcijanina, są rzeczy święte – hymn Polski, godło, orzeł i flaga biało-czerwona. To wszystko mamy zapisane w Konstytucji. Jest to dzień, w którym należy te wszystkie elementy ze sobą łączyć, żeby wzajemnie się oświetlały i przydawały sobie wartości. Ale 3 Maja to też święto naszej małej lokalnej społeczności, kiedy łączymy się wokół idei pomocy dla drugiego człowieka. Mała czteroletnia dziewczynka, która jest chora, zatroszczyła się o innych chorych i prosi, żeby szczególnie dla dzieci chorych oddawać krew. Od samego rana było mnóstwo osób, które chciały oddać krew i tym najcenniejszym darem się podzielić. Kiedyś Gałczyński pisał, że flaga bało-czerwona jest jak krew i jak niewinność. Te wszystkie elementy dzisiaj pięknie się ze sobą łączą – mówiła wójt gminy Poronin Anita Żegleń.

Pierwszą osobą, która w tym dniu oddała krew, był Wojciech Łukaszczyk Tady z Murzasichla, strażak OSP. – Cztery-pięć razy w roku oddaję krew, bo trzeba pomagać ludziom – przekonywał.

- Nasi przodkowie oddawali krew za Ojczyznę, a my dzisiaj możemy oddać krew dla Klary i wszystkich, którzy jej potrzebują. To najcenniejszy dar, który możemy oddać – mówiła Anna Zasada, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Poronin.

Adam Pawlikowski przewodniczący Rady Gminy Poronin dodał, że osobiście zna Klarę i jej rodzinę. – Jest to niesamowita wojowniczka, która dała nam impuls do tego, żeby oddawać krew. A przykładem jest to, jak sobie dzielnie radzi w szpitalu. Ważne jest, żebyśmy szli oddawać krew, bo to cenny dar dla chorych dzieci – zachęcał Adam Pawlikowski.

Na Tarasówce w Małem Cichem została odprawiona Msza Święta, było też poświęcenie i okadzenie owiec. Tym samym bacowie oficjalnie rozpoczęli sezon. Na miejscu można było spróbować tradycyjnych wyrobów, jak oscypek, żętyca, bundz.

Źródło: UG Poronin, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
?22:01, 4 maja 2023
Wielski szacunek. pytane czy ktoś kto oddawał krew przyglądał się , gdzie to to na prawdę idzie>? czy są jakieś informacje?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas