Poświęcenie zabytkowej kapliczki św. Kingi (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 01 marca
Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Nowy Targ
Clouds
10°
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.112 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
11°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
156 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
118 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 78 | 156 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 59 | 118 %
29.05.2023, 18:30 | czytano: 3902

Poświęcenie zabytkowej kapliczki św. Kingi (zdjęcia)

Uroczyście została poświęcona odrestaurowana staraniem Pienińskiego Parku Narodowego kapliczka św. Kingi oraz nowa figura Pod Ociemnem w Krościenku nad Dunajcem. Wydarzenie zostało zorganizowane w dniu zesłania Ducha Świętego z udziałem zaproszonych gości, mieszkańców i turystów.

- Bardzo dużą rolę przy renowacji kapliczki odegrał pan Radosław Kozłowski, to była jego inicjatywa – mówił podczas uroczystości Michał Sokołowski, dyrektor Pienińskiego Parku Narodowego. Renowacja kapliczki była możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 100 tysięcy złotych z budżetu województwa w ramach konkursu „Ochrona zabytków Małopolski”. Stosowną umowę na dofinansowanie Pieniński Park Narodowy podpisał z Zarządem Województwa już 18 maja ubr. Renowację obiektu przez kilka miesięcy prowadziła firma z uprawnieniami konserwatorskimi, natomiast nową figurę świętej Kingi wykonała Joanna Hagno Jachymiak, inspektor w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Nowym Targu. – Figurę wykonałam w oparciu o obraz św. Kingi znajdujący się w Starym Sączu – mówiła pani inspektor. To ona także zadbała o całe wyposażenie kaplicy.

Warto przypomnieć, że była to już kolejna odnowa tej zabytkowej kapliczki. Kroniki podają, że była ona odrestaurowana na pewno w 1901 roku i w 1949 roku. W jej wnętrzu umieszczony jest wiersz Gorzkowskiego, a na ścianie czołowej kapliczki napis: „Na chwałę Bogu, pomyślność ludu, opamiętanie wrogów”. Jej datowanie nie jest znane, ale wiadomo, że już początkiem XIX wieku była ona umieszczana na mapach Pienin. Jest ona zresztą wpisana do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.

Rys historyczny tego wyjątkowego miejsca podczas uroczystości poświecenia kapliczki przypomniał Krzysztof Koper, historyk i znawca Krościenka nad Dunajcem. Przypomniał on, że kapliczka była już doskonale znana w początkach XIX wieku. Mówił o magiczności tego miejsca „Pod Ociemnem”. To tu kiedyś nie było domostw, a miejsce było oddalone od miejscowości, zaciemnione. – Już w XVII wieku, to miejsce omijano o zmierzchu, jako budzące lęk, groźne, magiczne, tajemnicze, w którym - jako miejscu granicznym - mogły gromadzić się np. choroby – mówi Krzysztof Koper. Wyjaśniał, że miejsce to raz do roku, jako graniczne, niepewne obchodzono i to często bosymi stopami. Przypomniał, że droga do tzw. Kresu, przy której stoi kapliczka była kiedyś jedyną drogą wiodącą do wsi Szczawnica Niżna. To tu też kiedyś rodzina Gabrysiów, jako przewoźnicy, w miejscu przeprawy na tzw. Piaskach przewoziła ludzi przez Dunajec do czasu, gdy w 1872 roku właściciel Szczawnicy Józef Szalay nie wybudował mostu przez Dunajec dla swych gości. Most ten zabrała w 1934 roku wielka powódź.

Krzysztof Koper podkreślił także, że w pobliżu kapliczki było też miejsce, które w XIII wieku uciekając do Zamku Pienińskiego przed Tatarami przekroczyła św. Kinga wraz z swymi 70 zakonnicami. – Od początku tu było miejsce kultu – mówił Krzysztof Koper, przypominając, że to tu kiedyś był odcisk stópki św. Kingi, zabrany do Starego Sącza jeszcze w XIX wieku. Mówił też o bliskości drogi na Węgry oraz wody w pobliżu kapliczki, która niestety zniknęła w XIX wieku.
- Święta Kinga była wzorem władczyni – mówiła poseł Anna Paluch, podkreślając, że do dziś powinna ona być wzorem dla rządzących, bo to ona swym majątkiem pomagała poddanym po najeździe Tatarów na Ziemię Sądecką. – Była wzorem władczyni, która lud wspiera i mu pomaga. Poseł dodała też, że czas średniowiecza był czasem, gdy kwitła kultura, rozwijała się nauka, powstawały uniwersytety. – To był ważny czas dla kultury europejskiej – podkreśliła, dziękując równocześnie dyrektorowi Pienińskiego Parku Narodowego za remont zabytkowej kapliczki.

- Dzisiejsze wydarzenie świadczy o tym, że pamiętamy o naszej historii – mówił wójt Jan Dyda, przypominając, że zawnioskował do Rady Gminy, aby to właśnie św. Kinga, uznawana zawsze przez mieszkańców Krościenka nad Dunajcem za opiekunkę miasteczka, stała się jego oficjalną patronką. Przybliżył procedurę starań o specjalny dokument w Watykanie i zapewnił, że jest już pozytywna decyzja Kongregacji Kultu Bożego i czeka jedynie na najważniejszy podpis. – Za inicjatywę renowacji kapliczki św. Kingi, dziękuję panu dyrektorowi Pienińskiego Parku Narodowego Michałowi Sokołowskiemu, a także panu Radosławowi Kozłowskiemu. Przy okazji chcę poinformować, że gmina złożyła pięć wniosków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (Polski Ład): na remont zabytkowej kapliczki pw. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Zdrojowej w Krościenku nad Dunajcem, remont zabytkowej kapliczki św. Rocha przy ul. Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem, remont kapliczki św. Marcina w Grywałdzie, remont zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św. Marcina w Grywałdzie oraz remont zabytkowego budynku starej plebanii w Krościenku nad Dunajcem – mówi wójt Jan Dyda.

W uroczystości udział wzięła jako gość specjalny Pani Krystyna Aleksander, wszechstronna artystka: malarka i poetka, miłośniczka św. Kingi. Napisała ona okazjonalny wiersz o św. Kindze, który odczytała pani Bożena Soliwoda. – Zawsze kiedy jest mi ciężko na sercu wzdycham do św. Kingi, zamykam oczy i myślę, że mnie ona wysłucha – mówiła pani Krystyna Aleksander.

Nową figurę oraz odrestaurowaną kaplicę poświęcił ks. Stanisław Kłyś z miejscowej parafii, została też odmówiona litania do św. Kingi, a na zakończenie odprawiono nabożeństwo Majówkowe. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbała Muzyka Jaśka Kubika oraz Związek Podhalan.

Organizatorami wydarzenia byli: Pieniński Park Narodowy, Gmina Krościenko nad Dunajcem., Parafia w Krościenku nad Dunajcem oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

CKiP w Krościenku, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Kubel12:59, 11 czerwca 2023
Widać idą wybory!
jaś16:03, 5 czerwca 2023
Jak taka uroczystość to urzedasy ile dostała kapela p.Jana a ile orkiestra OSP W Krościenku.???? Wszedzie tylko orkiestra kazda uroczystość orkiestra OSP a może nie chcą Ci panowie i panie grać za darmo i to w niedzielę!!!!
Fajnie tak się jest pokazać bo się w urzędzie ma władzę ale ona kiedyś przeminie..... i co w tedy panie D i T...
Góralka09:00, 1 czerwca 2023
Tak myślę, że drogo zapłacili za jedną kapliczkę. A ta konserwator to co konserwowała jak figurka nowa?
Bernadeta09:15, 31 maja 2023
Dla ciebie Maniek bardziej ciekawa jest pani poseł a ja jestem ciekawa wnętrza kapliczki, bo na to poszły wspólne pieniądze.
Średniowiecze21:51, 30 maja 2023
Jakby się tych gości spytać kim była św Kinga to na wabank nikt by nie wiedział
Krótko powiem kim była .Była bogata, miała męża i była dziewicą ha ha dobre jaja
Średniowiecze18:13, 30 maja 2023
Cytuję :w dniu zesłania ducha świetego

Czy ktośtego tego ducha widział?
ot tak17:09, 30 maja 2023
Wszystko zostaje w rodzinie Kozłowskich ,,
Nie ważne co w srodku.. ważne co na zewnątrz.. ot cały PiS
Maniek13:14, 30 maja 2023
Bernadeta bo chyba nic ciekawego w środku? ????.
Bernadeta11:17, 30 maja 2023
Ale dlaczego nie ma zdjęć kapliczki wewnątrz bo to chyba ważniejsze niż ciągle ci sami klaszczący politycy?
Ewelina09:33, 30 maja 2023
Czy w sumie konserwator z delegatury jako urzędnik państwowy może robić konserwację? Oto jest pytanie?
zpodhalanskiej07:36, 30 maja 2023
no to teraz inflacja bedzie spadac
zpodhalanskiej07:36, 30 maja 2023
no to teraz inflacja bedzie spadac
Adwokat diabła22:04, 29 maja 2023
Więcej jest tych kapliczek niż mieszkań dla młodych nie mówiąc o plebaniach które wielkością przypominają bloki mieszkalne .

Jeszcze im mało to na boku budują pawilony handlowe jak to ma miejsce np w Nowym Targu
Jan21:10, 29 maja 2023
A czarownica z Pienin była
Osiol19:06, 29 maja 2023
Szkoda ze parafianie tacy biedni że sami czy w czynie społecznym lub za pokutę tylko państwowa firma naginając musi to sponsorować a to nie jej rola.
wiktor18:53, 29 maja 2023
Dlaczego wszyscy tacy smutni?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas