PORANNY BÓL PIETY? BOLESNE PIERWSZE KROKI? ZACZNIJ DZIEŃ BEZ BÓLU Z CENTRUM MEDYCZNE MEDICA PER PEDES! (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Szczawnica
Clear
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 50 %
Clear
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 49 %
Clear
10°
Wiatr: 3.024 km/h Wilgotność: 54 %
Clear
11°
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 48 %
Clear
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 58 %
Clear
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 60 %
Jakość powietrza
112 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 56 | 112 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
01.06.2023, 11:00 | czytano: 1785

PORANNY BÓL PIETY? BOLESNE PIERWSZE KROKI? ZACZNIJ DZIEŃ BEZ BÓLU Z CENTRUM MEDYCZNE MEDICA PER PEDES! (art. sponsorowany)

Ból i dyskomfort zlokalizowany w obrębie stopy jest przyczyną około 15% wizyt w gabinetach lekarskich i fizjoterapeutycznych. Dolegliwością powszechnie występującą u osób dorosłych i stanowiącą poważny problem społeczny, jest przewlekły ból pięty. Szacuje się, że ostroga piętowa dotyczy 10-15% populacji. W naszym Centrum Medyczne MEDICA PER PEDES ostroga piętowa to bardzo częsty powód wizyt wielu pacjentów.

Umów się na wizytę TUTAJ

Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa, to zmiana zwyrodnieniowa guza piętowego kości piętowej, która powoduje powstanie narośli kostnej. Dochodzi do tego wówczas, gdy przez długi czas występuje zapalenie rozcięgna podeszwowego lub kaletki ścięgna Achillesa. Bierze się to z przewlekłego przeciążania mięśni stopy i łydki, bądź urazów w obrębie pięty. Możemy wyróżnić dwa rodzaje ostrogi:

* Ostroga piętowa górna – narośl pojawia się w górnej części piety, w okolicach przyczepu ścięgna Achillesa, dlatego też ból jest zlokalizowany z tyłu pięty i może również przechodzić na ścięgno Achillesa.

* Ostroga piętowa dolna – narośl pojawia się na guzie kości piętowej, a więc ból jest odczuwalny od dołu pięty i w obszarze podeszwy stopy.

Na powstanie ostrogi piętowej wpływ ma wiele czynników, m.in. są to:
- wiek,
- płeć,
- praca stojąca,
- otyłość,
- płaskostopie,
- niewygodne i źle dobrane obuwie,
- częste chodzenie na wysokich obcasach,
- zmniejszony zakres zgięcia grzbietowego w stawie skokowo-goleniowym, - przebyte urazy w obrębie kości piętowej
Najczęściej ostroga piętowa występuje u biegaczy, a także u kobiet miedzy 40, a 60 rokiem życia.

Umów się na wizytę TUTAJ

Jakie są charakterystyczne objawy?
Palący, kłujący, tępy lub ostry ból zlokalizowany w obrębie pięty. W fazie początkowej ból występuje tylko po przeciążeniu stopy. Natomiast w późniejszych etapach może pojawiać się pod koniec dnia, a konkretniej podczas wchodzenia po schodach, stania na palcach, chodzenia, czy też biegania po twardym podłożu. „Bólem pierwszego kroku” określa się ból związany z obciążeniem stopy po odpoczynku.

Jak wygląda leczenie?
Głównym celem leczenia jest wyeliminowanie czynnika, który sprzyja jej powstaniu. Równie ważnym elementem jest zlikwidowanie stanu zapalnego, powstałego na skutek przewlekłego drażnienia tkanek miękkich przez narośl.

W leczeniu ostrogi piętowej istotna będzie terapia manualna tkanek miękkich wykonana przez doświadczonego fizjoterapeutę. W skład takich terapii wchodzą:
- bierne techniki mobilizacji oraz ćwiczenia rozciągające i wzmacniające,
- masaż poprzeczny rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki,
- dynamiczny masaż tkanek głębokich.

Ponadto, aby poprawić jakość życia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia ostrogi piętowej zaleca się rolowanie twardą piłeczką podeszwowej powierzchni stóp.

Terapią wspomagającą będzie również kinezjotaping, czyli aplikacja elastycznych taśm na skórę w celu zapewnienia wsparcia i stabilizacji. Taping może przynieść kilka korzyści w przypadku tego schorzenia:

Redukcja bólu
Poprzez stabilizację i podparcie stopy, taping może pomóc w zmniejszeniu bólu i dyskomfortu związanego z ostrogą piętową. Taśmy mogą działać jako dodatkowy "opatrunek", który zmniejsza napięcie w tkankach i ogranicza ruch kości piętowej.

Poprawa biomechaniki stopy:
Poprzez odpowiednie ustawienie stopy i korekcję nieprawidłowej biomechaniki,taping może wpływać na zmniejszenie obciążenia na pięcie. To może przyczynić się do procesu gojenia i zapobiegania nawrotom ostrogi piętowej.

Zmniejszenie obciążenia na pięcie
To może przyczynić się do procesu gojenia i zapobiegania nawrotom ostrogi piętowej


Umów się na wizytę TUTAJ

Oprócz radzenia sobie z bólem i dyskomfortem, istotne jest również zidentyfikowanie i eliminacja przyczyn prowadzących do powstania ostrogi piętowej. Metody takie jak: odpoczynek, terapia zimnem, ćwiczenia rozciągające, stosowanie wkładek ortopedycznych oraz taping mogą być skutecznymi narzędziami w procesie leczenia i rehabilitacji. W przypadku ostrogi piętowej zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który może dostosować plan terapeutyczny do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Leczenie ostrogi piętowej zazwyczaj jest procesem długotrwałym, ale przy odpowiednio dobranej terapii możliwe jest zniwelowanie bólu, który następnie może całkowicie ustać. Konieczne są jednak regularne wizyty u specjalisty zajmującego się problemem.

Zapraszamy na konsultacje z naszymi specjalistami.
W Centrum Medycznym Medica per Pedes uzyskasz pomoc:

ORTOPEDY, FIZJOTERAPEUTY, PODOLOGA, REUMATOLOGA, DIETETYKA I REFLAKSOLOGA.

Umów się na wizytę TUTAJ


WYLECZYMY TWOJE STOPY I NOGI
Centrum Medyczne MEDICA PER PEDES
ul. Kolejowa 68
34- 400 Nowy Targ
Rejestracja: 500 301 420
lub online https://podolog.org/zespol/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas