Bierzmowanie na Niwie z metropolitą krakowskim (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 06 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 2.124 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 1.872 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 0.468 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
Wiatr: 0.612 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
-3°
Wiatr: 1.44 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
330 %
Nowy Targ
130 %
Zakopane
80 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 165 | 330 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 65 | 130 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
10.06.2023, 09:53 | czytano: 7435

Bierzmowanie na Niwie z metropolitą krakowskim (zdjęcia)

- Niech te krzyże wzywają Was, by bronić Chrystusa, wyznawać wiarę w Niego, mieć zawsze odwagę przeciwstawiać się dzisiejszym antychrystom i tym, którzy pojawią się w kolejnych latach i dziesięcioleciach. W zmaganiach o prawdę o Chrystusie dajcie się prowadzić przez Ducha Świętego - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii św. Barta Alberta w Nowym Targu.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wśród bierzmowanych. Fot. Szymon Pyzowski
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wśród bierzmowanych. Fot. Szymon Pyzowski
Na początku Mszy św. arcybiskupa powitał proboszcz ks. Andrzej Kwak. – Witamy cię w naszej parafii, w twojej parafii. Jesteś naszym pasterzem i przyszliśmy tu z radością, by napełnić się radością i Bożym Duchem. Dziś ta świątynia przez twą posługę stanie się po raz kolejny wieczernikiem zesłania Ducha Świętego. Łaska Boża przez twą pasterską posługę spłynie na naszą młodzież, rodziny, na każdego z nas – powiedział.

W homilii arcybiskup wskazał na istotne pytanie postawione przez Jezusa: jak uczeni w Piśmie mogą twierdzić, że Mesjasz jest synem Dawida, skoro jest kimś więcej – Bożym Synem. Jezus zwrócił na to uwagę także Nikodemowi, mówiąc, że tak Bóg umiłował świat, że Syna swego dał, by każdy kto w Niego uwierzy, miał życie wieczne. W świetle tych słów można zrozumieć wagę wyznania św. Piotra, który powiedział „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego”.

W Kafarnaum Chrystus zapowiadał ustanowienie Eucharystii. Niektórzy spośród słuchaczy stwierdzili wtedy, że ta mowa jest zbyt trudna. Na pytanie Jezusa, czy apostołowie także chcą odejść, Piotr odpowiedział: „Panie, do kogóż pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego”. Umocnieni przez Ducha Świętego apostołowie szli na cały świat, głosząc Ewangelię i udzielając chrztu. Arcybiskup przyznał, że prawda o Jezusie często spotykała się z odrzuceniem. Świadczą o tym słowa św. Jana, który pisał, że ci, którzy nie uznają w Jezusie godności Bożego Syna są antychrystami.

Metropolita nawiązał do uroczystości Bożego Ciała, która w liturgii jest potwierdzeniem słów Jezusa z Kafarnaum, dotyczących Eucharystii. W 1263 r. jeden z kapłanów podczas odprawiania Mszy św. zwątpił w przeistoczenie. W tym momencie z podniesionej hostii zaczęły spływać krople krwi. O tym cudzie dowiedział się papież, który nakazał procesyjnie przynieść do Orvieto korporał, naznaczony krwią. Znajduje się on w katedrze, w której są umieszczone freski, a wśród nich jeden o tytule „Kuszenie antychrysta”. Umieszczono na nim człowieka, który przemawia, a do jego uszu szepcze szatan. To dzieło daje do zrozumienia jak wielkie zło, cierpienia i zamieszanie powoduje postać antychrysta i słuchanie jego słów. – Ta postać antychrysta jest ciągle obecna w dziejach świata. Także dziś, wszędzie tam, gdzie głosi się kłamstwo, nienawiść, wzywa do przemocy, tam wszędzie do czynienia mamy z działalnością złego ducha, który posługuje się antychrystami. Tam, gdzie neguje się Boga, odrzuca Chrystusa i Jego Ewangelię, podważa się godność kobiety i mężczyzny, instytucji rodziny, gdzie się chce deprawować dzieci – tam mamy do czynienia ze złym duchem, który posługuje się antychrystami – znaczył metropolita.

Arcybiskup powiedział, że na tym tle należy także rozumieć słowa młodych, którzy wyrazili chęć wyznawania wiary i życia według jej zasad. Przypomniał, że z miłości Duch Święty chce udzielić im swych darów, by potrafili odważnie wyznawać Jezusa. – Przez całe swe dalsze życie bądźcie nieustannie otwarci na natchnienia Ducha Świętego, który zawsze w głębi waszych sumień będzie mówił, jak żyć, jak postępować, jak pozostać wiernymi Jezusowi aż do końca – podkreślił metropolita. Zwrócił uwagę na krzyże zawieszone na piersiach młodych, które nie mogą być tylko pamiątka, ale powinny mówić o wielkiej miłości Chrystusa. – Niech te krzyże wzywają Was, by bronić Chrystusa, wyznawać wiarę w Niego, mieć zawsze odwagę przeciwstawiać się dzisiejszym antychrystom i tym, którzy pojawią się w kolejnych latach i dziesięcioleciach. W zmaganiach o prawdę o Chrystusie dajcie się prowadzić przez Ducha Świętego – dodał.

Na końcu Mszy św. w odpowiedzi na podziękowania i życzenia złożone z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa, metropolita krakowski przypomniał, że święcenia przyjął z rąk wielkiego świadka wiary abp Antoniego Baraniaka. Wspomniał, że większość swego życia spędził w Poznaniu i wyraził radość, że może jubileusz świętować w Archidiecezji Krakowskiej. Przyznał, że Podhale jest mu bliskie, ponieważ często spędzał tu urlop. Podziękował mieszkańcom Nowego Targu za ich modlitwę i dodał, że dziś 50 lat mija od momentu, gdy święcenia kapłańskie przyjął abp Stanisław Gądecki. Powiedział, że w czasie obrzędu bierzmowania zaczął padać deszcz. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który łączył deszcz z darami Ducha Świętego. – Przekazaliście swym dzieciom dar życia i bezcenny dar wiary. Otaczajcie ten dar swą troską rodzicielską, wychowawczą, ciesząc się z nich wzrastania w łaskach u Boga i ludzi – podkreślił i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do piękna tej uroczystości.

Źródło: Kuria Metropolitarna w Krakowie, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Abrakadabra12:38, 11 czerwca 2023
Do lontes- spowiadal
Owieczka22:40, 10 czerwca 2023
Chrzest udzielał mi Jankowski,
Komunie udzielał mi Wesołowski
Bierzmowany byłem przez szkodonia
Ślub udzielał mi Gil
Sale weselną miałem od sołtysa Głodzia
Więcej nie pamiętam jak Dziwisz
Miał być ślub... I wesele22:08, 10 czerwca 2023
No jakby pannę młodą ogarnęli to z tą bryczką by im wesele wyszło... Co za wstyd. Święto młodzieży która się w wierze umacnia a pseudo proboszcz BIZNESMEN robi cyrk kanalie wioząc jak do ślubu... Oj pokarało Niwe takim duszpasterzem oj pokarało... Ciekawe tylko ile ludzie jeszcze te cyrki wytrzymają... Bo gdyby nie ludzie to tego kościoła by nie było a obecny proboszcz chyba nieświadom...
sprawiedliwy20:54, 10 czerwca 2023
Bierzmowanie przez ubeka nie zlustrowanego których Dziwisz uchronił !
radykalny Benek NRŻ20:24, 10 czerwca 2023
Żenująca sylwetka.
Osiol19:44, 10 czerwca 2023
A Jezus miał bierzmowanie?
lontes19:03, 10 czerwca 2023
Ks. Franciszek były proboszcz nieobecny na uroczystości?
Abrakadabra18:50, 10 czerwca 2023
Jedynym i słusznym proboszczem i godnym włodarzem tej parafii jest proboszcz Franciszek !!! Dobry człowiek,genialny ksiadz, jak powie kazanie to sie człowiek naprawde zastanowi...nie szuka poklasku i nie łupi ludzi z kasy !!! Masz to dasz nie masz to i tak Ci sakramentu udzieli !
Zorro16:09, 10 czerwca 2023
do Bierzmowny- ulżyło mi także- zrobiłem to tylko dla starszej babci- i bo matka się czepia a sama nie chodzi do kościoła- ojciec też nie - jak mówią Bóg jest wszędzie- no to od teraz będę go też wszędzie szukał
ED16:08, 10 czerwca 2023
wojtuś wojtuś o czym ty piszesz
Mitologie15:48, 10 czerwca 2023
Do Wojtek
Z tego co można zauważyć to jest na odwrót ten zły to anioł a dobry to diabeł.
Wszelakie zło , cierpienia , kataklizmy to wina boga bo bez jego woli nic na ziemi się nie dzieje a tzw diabeł nic nie może .
To jest wciskanie kitu
Mitologie15:48, 10 czerwca 2023
Do Wojtek
Z tego co można zauważyć to jest na odwrót ten zły to anioł a dobry to diabeł.
Wszelakie zło , cierpienia , kataklizmy to wina boga bo bez jego woli nic na ziemi się nie dzieje a tzw diabeł nic nie może .
To jest wciskanie kitu
wystraszona15:42, 10 czerwca 2023
i kto to zapłaci za te przejażdzki pięknymi powozami wielebnego...rodzice ? zenujące
Adwokat diabła15:18, 10 czerwca 2023
Przeciwstawiać się antychrystom? Dobrze mówi bo to znaczy żeby trze przestać kleru słuchać i chodzić w ich miejsca kultu w szczególności dzieciom trzeba zabronić
wojtek14:21, 10 czerwca 2023
jak ten wstretny J......i nie wstydzi się pokazywać pod twarzą anioła ,diabeł który tylko jątrzy na innych
średniowiecze12:52, 10 czerwca 2023
parenting.pl - 29.05.2023
"Ksiądz proboszcz zawierzył dzieci pierwszokomunijne Matce Bożej. Jako dowód oddania się Maryi dzieci zostały symbolicznie "zakute w kajdany" - czytamy na Facebooku parafii pw. bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Muszynie.
Wolny od sekty12:34, 10 czerwca 2023
Jendraszewski symbol osoby kochających ludzi.
Biskupi, ks, wiadomo w jaki sposób kochają Chrystusa i dzieci
Bierzmowany12:09, 10 czerwca 2023
No i koniec z przymusem chodzenia na religię i do kościoła
takie są Fakty11:49, 10 czerwca 2023
biznes.interia.pl - 7 czerwca (06:00)
"Zaświadczenia kościelne są masowo podrabiane, a handel lewymi papierami potrzebnymi do uzyskania sakramentów kwitnie. Głównie chodzi o kupno zaświadczeń potrzebnych do ślubu kościelnego, za które zainteresowani są w stanie zapłacić nawet kilkaset złotych. W internecie sprzedaż lewych zaświadczeń kościelnych prowadzona jest na forach i w grupach zbierających chociażby osoby biorące niebawem ślub."
takie są Fakty11:22, 10 czerwca 2023
fakty.tvn24.pl - 9 czerwca 2023, 19:43
"Trzy tygodnie czekała na przerwanie ciąży i w końcu doczekała się, gdy powiedziała "Faktom" TVN, że boi się, iż w końcu umrze na sepsę jak pacjentki w Pszczynie i w Nowym Targu. Po zakazaniu aborcji ze względu na uszkodzenie płodu lekarze czekają, aż płód umrze, a kobiety boją się, że same umrą."
takie są Fakty11:21, 10 czerwca 2023
theguardian.com - Fri 9 Jun 2023 21.42 BST
"Archidiecezja rzymskokatolicka St Louis zgodziła się zapłacić 1 milion dolarów na rozstrzygnięcie pozwu złożonego przez mężczyznę, który był wykorzystywany seksualnie jako dziecko przez księdza, który wcześniej spędził 12 lat w więzieniu za nadużycie innego chłopca, powiedział adwokat ofiary w piątek"
takie są Fakty11:20, 10 czerwca 2023
wiadomosci.gazeta.pl - 10.06.2023 07:06
W piątek Aborcyjny Dream Team poinformował o ciężarnej Milenie, która zwróciła się do aktywistek z prośbą o pomoc. "Od środy rana jesteśmy w stałym kontakcie z panią z Łodzi. Trafiła do szpitala w sobotę, 14. tydzień ciąży, odpływ wód, płód w kanale rodnym. Gdy zapytała personel medyczny, czy mogą coś zrobić, skoro jest w trakcie poronienia, usłyszała, że nie mogą 'bo takie jest w Polsce prawo'. Lekarze nakazali przyjmować nospę (na powstrzymanie skurczy) i progesteron (na podtrzymanie ciąży) i oczywiście leżeć. Dodatkowo pacjentka otrzymała antybiotyk"
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas