Surwiwalia w Kościelisku, czyli jak zrobić prowizoryczną wędkę, naostrzyć nóż czy rozpalić ognisko (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Czarny Dunajec
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.148 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-3°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-6°
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-10°
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 88 %
Jakość powietrza
78 %
Nowy Targ
106 %
Zakopane
298 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 39 | 78 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 53 | 106 %
Rabka-Zdrój
Zła
PM 10: 149 | 298 %
10.06.2023, 14:39 | czytano: 2738

Surwiwalia w Kościelisku, czyli jak zrobić prowizoryczną wędkę, naostrzyć nóż czy rozpalić ognisko (zdjęcia)

Rozbijanie namiotów, strzelanie z łuku, pierwsza pomoc, rozpalanie ogniska, a także surwiwalowe igrzyska, to tylko część atrakcji, jaka czeka na miłośników aktywności na świeżym powietrzu w Kościelisku w Kirach.

Fot. Marcin Szkodziński
Fot. Marcin Szkodziński
Obok stadionu biathlonowego w Kirach powstało surwiwalowe miasteczko. Surwiwalia 2023, to dziewiąta odsłona nauki i zabawy w terenie, a na Podhalu wydarzenie odbywa się po raz drugi. Organizatorzy zadbali, aby dzieciom i dorosłym, którzy przybyli do surwiwalowej wioski nie nudziło się i każdego dnia są nowe prezentacje i nowe zadania do wykonania. - Mamy tu miłośników i pasjonatów przyrody. Mają oni ogromną wiedzę, nie tą książkową, ale tą którą zdobyli w terenie i dzielą się nią. Uczą innych np. jak zrobić prowizoryczną wędkę, jak naostrzyć siekierę lub nóż, jak przygotować się do wyprawy, ale też uczymy się alfabetu morse'a - opowiada Krzysztof Domarecki, Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, grupa regionalna Podhale

- Uczymy się rozpalania ogniska krzesiwem, jak rozpoznawać rośliny w terenie, jak przygotować się do wyprawy w góry lub teren, jak rozbić namiot, jak przywiązać hamak, rozpoznawanie śladów zwierząt - opowiada Wioletta Domarecka, prezes Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu. Nauczyć się można było także tego jak zrobić wędkę i wypróbować sprzęt strażacki.

Zorganizowano także dla dzieci igrzyska surwiwalowe. Dzieci miały do pokonania tor, podczas którego musiały się zmierzyć z różnymi zadaniami. Taka nauka przez zabawę ma je przygotować do działania w sytuacjach kryzysowych. Jednym z ważniejszych elementów były m.in. zajęcia z pierwszej pomocy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. - Warsztaty z pierwszej pomocy jak udzielić jej sobie i innym. Były też fantomy. Uczyliśmy dzieci, żeby nie bały się pomagać. Chciały tego spróbować. Nawet wolontariusze prowadzący te zajęcia byli zaskoczeni zaciekawieniem dzieci - zaznacza Wioletta Domarecka.

W surwiwalowym obozie powstała także wioska Słowian. Zainteresowani mogą zobaczyć jak wyglądało życie naszych przodków sprzed kilkuset lat.

Surwiwalia 2023 potrwają jeszcze do niedzieli 11 czerwca.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas