"Idziemy do przodu". Jest absolutorium dla burmistrza Nowego Targu (zdjęcia z sesji) - podhale24.pl
Czwartek, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba
Jabłonka
Clouds
13°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
13°
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 97 %
Rain
11°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
26.06.2023, 18:26 | czytano: 4645

"Idziemy do przodu". Jest absolutorium dla burmistrza Nowego Targu (zdjęcia z sesji)

NOWY TARG. Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu Miasta za rok ubiegły - radni przegłosowali absolutorium dla burmistrza.

zdj. Szymon Pyzowski
zdj. Szymon Pyzowski
Rok 2022 w kwotach

Planowany w ub. roku deficyt był na poziomie ok. 16 mln zł, ale rok zakończono nadwyżką w wysokości 4,5 mln. W 2022 roku na inwestycje wydano blisko 29 mln, z czego środki własne to 17 mln , dotacje i porozumienia 7 mln, środki z Rządowego Funduszu Polski Ład - 350 tys, środki unijne - 4,6 mln.

Na początku 2022 roku zadłużenie wyniosło 18 mln. W ciągu 12 miesięcy dokonano spłat kredytów i pożyczek w kwocie 4,9 mln, a na koniec roku pozostało do spłaty 13 mln. Nadwyżka budżetowa wyniosła 4,5 mln, a nadwyżka operacyjna - 18,2 mln zł.

Największą pozycję wśród wydatków bieżących w ub. roku stanowiły wydatki na oświatę i wychowanie - 48,5 mln, na rodzinę, czyli pomoc społeczną - 27 mln, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska 19,5 mln zł,

Podsumowując raport finansowy, skarbnik Ewa Bobek stwierdziła: "idziemy do przodu".

- Moje wątpliwości wzbudza tryb przyznawania stypendiów sportowych, nie ma stosownego obwieszczenia burmistrza, nie są to informacje upublicznianie. To samo dotyczy kar i grzywien dla burmistrza. Skargi na burmistrza na jego "bezczynność" dyskredytują go - mówiła radna Ewa Pawlikowska.

Pochwały dla burmistrza, naczelników i dyrektorów

Leszek Pustówka dziękował za nakłady finansowe na kulturę i chwalił "prężną działalność Miejskiego Centrum Kultury". - Organizowane są cykliczne spotkania, wystawy, było spotkanie noworoczne, funkcjonuje kino z bardzo ambitnym repertuarem, są koncerty plenerowe, był bardzo udany Jarmark Podhalański. Docenić należy Miejską Bibliotekę Publiczną, której działalność jest widoczna. Nowoczesna biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek. Może frekwencja spadła, ale to się odbuduje w wynikach. Działalność biblioteki to też spotkania autorskie i warsztaty. To najbardziej widoczna działalność biblioteki. Tu duże podziękowanie dla dyrektor Danuty Wojdyło, dla Wydziału Promocji i naczelnik Katarzyny Put, bo działalność kulturalna naszego miasta cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszego społeczeństwa - przekonywał radny, przewodniczący Komisji kultury, i oświaty.

Jacenty Rajski jako przewodniczący Komisji finansów i ekonomiki mówił, iż " nadwyżka operacyjna w dochodach wskazuje potencjalną zdolność miasta do spłaty zobowiązań i finansowania nowych inwestycji".

- Zadłużenie zmalało, inwestycje zostały wykonane co pokazuje, że Miasto jest właściwie zarządzane. Nic w tym dziwnego, bo naszym miastem zarządza sprawny i doświadczony profesjonalista - skwitował radny.

Katarzyna Wójcik z Komisji sportu, turystyki i promocji - mówiła, że "Miasto oferuje nowe atrakcje i przyczynia się do rozwoju sportu".

Andrzej Swałtek pochwalił zakończenie budowy ulicy Sikorskiego. - W końcu doczekała się ta ulica realizacji i będzie oddana. Kiedyś nazywano ją "wschodnią obwodnicą" i starania o jej budowę były już za czasów poprzedniego burmistrza. Cieszę się, że zostanie w końcu otwarta i odciąży ulicę Szaflarską - mówił radny.

Absolutorium udzielone zostało 17 głosami "za", przy 2 sprzeciwu i 2 wstrzymujących się.

Burmistrz dziękuje i apeluje o optymizm

- To głosowanie to pewne skwitowanie roku pracy. Roku wyjątkowego, bo w 2022 zmierzyliśmy się z dużymi ryzykami i zagrożeniami, z tym czego człowiek nie planuje. mierzyliśmy się z falą migracji ze Wschodu i dzięki pracy społecznej ludzi z Nowego Targu - daliśmy radę. Były obawy jak to wpłynie na dochody Miasta i dzięki Bogu udało się to opanować. Dziękuję za prace i za zaufanie, bo dużym komfortem jest to, że możemy liczyć na państwa wsparcie i merytoryczne dyskusje na komisjach i na forum Rady - co procentuje efektami naszej pracy. Na ile to możliwe i starcza nam wiedzy i kompetencji - staramy się pracować rzetelnie i uczciwie - mówił Grzegorz Watycha.

Jak przypomniał - to ostatnie absolutorium i zatwierdzenie sprawozdania finansowego w tej kadencji samorządu. - Nie można wciąż utyskiwać, nie poddawajmy się malkontenctwu. Można widzieć butelkę czy papier na chodniku, zrobić zdjęcie i wysłać na FB, ale można też się schylić i podnieść. Chodzi o to by się nie zadręczać, ale cieszyć tym, co mamy. Obiektywnie rzecz biorąc - ostatnie lata są dobre, koniunktura jest dobra, mamy niskie bezrobocie, dzięki rożnym zbiegom mamy wsparcie finansowe. Jest problem z galopującą inflacją, ale cały czas większość mieszkańców stać na to, żeby się zaopatrzyć, płacić podatki, rachunki i korzystać z wakacji. Nie ukrywamy problemów, każdy może wyciągać wnioski z opracowanego raportu o stanie Miasta. W tej kadencji do 2022 roku o 54 tysiące metrów kwadratowych przyrosła powierzchnia pod działalność gospodarczą. Możemy narzekać, że nie inwestuje się w atrakcje turystyczne - ale tu problemem jest rozdrobnienie własności działek. W Waksmundzie się udało porozumieć i jest Brawa w Gorce. My mamy swoje atuty, położenie Nowego Targu determinuje to, czym jesteśmy. Postawiliśmy na promocję i z relatywnie niewielkich środków osiągamy dobre efekty. Dziękuję wszystkim za współpracę. Są pewne małe problemy, ale wyciągamy wnioski. Do końca tej kadencji będziemy zmagać się z problemami, które życie i realność przez nami postawi - podsumował burmistrz.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Spostrzegawcza11:31, 27 czerwca 2023
Krycha
Brawo, tak działa reklama, tylko nie jest tu mowa o pisowni, co też ważne, ale o tym, co jest prawdą. Teraz poklask, wcześniej krytyka. Podobnie i tu.
Krycha, kim jesteś?
0
P.08:34, 27 czerwca 2023
Śmiechu warte. Co jeden to lepszy. Jeden rządził prawie 20lat drugi też mocno stołek gryzie. A wrony dalej zawracają stwierdziwszy że koniec świata osiągnęły.
0
Krycha08:15, 27 czerwca 2023
Do Spostrzegawcza Podwoje się otwiera,a nie zatrzymuje w nich kogokolwiek,pozdrawiam
0
Broda08:10, 27 czerwca 2023
Miasto widmo wiecznie zakorkowane.
0
z terenu07:11, 27 czerwca 2023
No proszę jacy to przewrotni radni najpierw krytykują teraz znowu chwalą! Jak to wszystko zrozumieć?
0
112 złotych06:58, 27 czerwca 2023
Jeszcze paluchowej tam brakuje.
0
desperat06:44, 27 czerwca 2023
"Miasto oferuje nowe atrakcje i przyczynia się do rozwoju sportu" Pani Katarzyno, pieniądze na sport w mieście skończyły się w marcu !!! Czy to takie atrakcje i rozwój ma Pani na myśli? Czy może spektakularne sukcesy frekfencji na obiekcie "olimpijskim" - to na szczęście za kasę z zewnątrz.
0
bezradny06:28, 27 czerwca 2023
@Spostrzegawcza - turystów zatrzymać, chyba w korkach albo na dołku w komisariacie?
0
Grzmot w nocniku05:54, 27 czerwca 2023
Betonowanie i asfaltowanie Nowego Targu nazywacie krokiem w przyszłość?!
0
Paweł23:07, 26 czerwca 2023
W Dunajcu mają dzieła sztuki w postaci domowej roboty armaty z lufom z rury PCV a czym może się pochwalić. Nowy targ
0
Paweł23:07, 26 czerwca 2023
W Dunajcu mają dzieła sztuki w postaci domowej roboty armaty z lufom z rury PCV a czym może się pochwalić. Nowy targ
0
Prawda22:56, 26 czerwca 2023
Prawda jest taka, że to banda nieudaczników - smog zabiją nas co roku, turystyka leży , nawet drogi do bramy w górce nie można było zrobić, żeby odbic Waksmundowi trochę turyst?w i korzystać z cudzej inwestycji. Gdyby nie lody w rynku i ścieżki rowerowe nad Czorsztyn (a to nie zasługa władz) dalej o tym mieście nikt by nie słyszał
0
Grzesiek21:03, 26 czerwca 2023
Idziemy do przodu ale wychodzi nam na odwrót
0
OSTATNI BORIANIN20:33, 26 czerwca 2023
Jako nagrode dla burmistrza, propopnuje wyciac jeszcze 10 h lasu na os Bor!
0
Spostrzegawcza20:31, 26 czerwca 2023
Biblioteka, no cóż wynika ma kto? Biblioteka, czy dyrektor???
Reszta może być, warunki na świecie trudne, Miasto daje radę.
Po mojemu trzeba turystów zatrzymać w naszych podwojach!!!
0
Osiol20:08, 26 czerwca 2023
Aż ciężko uwierzyć że jest tak dobrze to jak wiadomości ze świata równoległego.
Ale mieszkańcy jeszcze mają zdolność płacić podatki co tłuste koty cieszy miska będzie pełna
0
Pluszak19:23, 26 czerwca 2023
To mówiłem ja Pustówka Leszek przewodniczacy drugiej klasy. Nagrało się. Łubu dubu, łubu dubu...
0
góralka18:58, 26 czerwca 2023
Na ile to możliwe i starcza nam wiedzy i kompetencji - staramy się pracować rzetelnie i uczciwie - mówił Grzegorz Watycha. A ja mu jakoś nie wierzę. U Watychy wszystko jest na odwrót
0
Zadowolony mieszkaniec18:54, 26 czerwca 2023
Ostatnia interwencja w komentarzach na temat Pani Pawlikowskiej pomogła bo w końcu zjawiła się na Sesji osobiście. Szok i niedowierzanie
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas