Tego nie ma w całej okolicy. Gmina wybuduje tradycyjną zagrodę góralską - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Czarny Dunajec
Clouds
20°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
27.06.2023, 13:08 | czytano: 4674

Tego nie ma w całej okolicy. Gmina wybuduje tradycyjną zagrodę góralską

Wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach poinformował o nietypowym przedsięwzięciu, jakiego podejmie się samorząd. Gmina planuje rekonstrukcję tradycyjnej zagrody góralskiej. Zagroda Maniowska stanie na gminnej działce w Maniowach. Tworzyć ją mają budynek mieszkalny, budynek gospodarczy, kuźnia i piwnica.

Fot. UG Czorsztyn
Fot. UG Czorsztyn
Gmina posiada aktualny projekt zagospodarowania działki w Maniowach oraz pozwolenie na budowę dla tej inwestycji według tradycyjnej architektury Starych Maniów. Architekturę projektował znany i ceniony zakopiański architekt inż. arch. Jan Karpiel-Bułecka, we współpracy z inż. arch. Pawłem Polakiem.

Na prostokątnej działce przewidziane są 4 budynki. W ich otoczeniu zaprojektowane zostały miejsca postojowe. Place, dojazdy i dojścia byłyby utwardzone kamieniem dzikim, a całość parceli pokryta zielenią niską (trawiastą).Zespół budynków tworzących tradycyjną podhalańską zagrodę przeznaczony byłby na cele kulturalno-oświatowe. Obiekt będący repliką budynku mieszkalnego z przełomu XIX i XX w. (budynek 1) przeznaczony byłby na miejsce spotkań gminnych zespołów regionalnych czy warsztatów kulinarnych z przygotowania tradycyjnych potraw regionalnych, (tych prostych) których mamy ogromne bogactwo. Odbywać miałyby się odczyty, prelekcje, konkursy kulinarne a także małe wystawy rękodzieła ludowego naszych rodzimych artystów. Replika budynku gospodarczo-inwentarskiego (budynek 2) pełnić miałaby rolę ekspozycji starego sprzętu rolniczego i tradycyjnych form przechowywania płodów rolnych. Podobną funkcję miałaby pełnić wkopana w skarpę piwnica (budynek 4). Replika kuźni (budynek 3) przeznaczona byłaby na ekspozycję sprzętu kowalskiego oraz tradycyjnych wyrobów z możliwością organizowania pokazów tradycyjnej obróbki metalu wraz z zajęciami kowalstwa artystycznego.

Budynki wznoszone byłyby według tradycyjnej sztuki ciesielskiej i murarskiej. Wykonane na wzór budynków ze starych Maniów. Podkreślić należy, że to nie ma być obiekt pełniący funkcję skansenu, będącego ekspozycją obiektów zabytkowych, lecz obiekt współczesny nawiązujący w swojej architekturze do zrekonstruowanej tradycyjnej zagrody góralskiej z przeznaczeniem na działalność kulturalno-oświatową.Celem tego projektu i inwestycji jest ocalenie od zapomnienia tradycji, budownictwa, otoczenia i wnętrz, jakie kiedyś wypełniały nasze maniowskie domy. To miejsce w którym nasze dzieci, mieszkańcy i turyści odwiedzający naszą gminę mogliby uczestniczyć w zajęciach kulinarnych, zapoznając się jednocześnie z pracami twórców ludowych, z rękodziełem i rzemiosłem. Zrekonstruowana tradycyjna zagroda góralska rozszerzałaby ofertę atrakcji turystycznych regionu. Zaznaczyć należy, że w pobliżu, jak i w sąsiednich gminach, nie ma takiego obiektu.

Inwestycja, jak przekonuje wójt, mogłaby zostać zrealizowana przede wszystkim z pozyskanych na ten cel środków zewnętrznych w wysokości ok. 90%.oprac. r/ UG Czorsztyn
Ankieta
Ankieta zakończona

Jakie macie plany na wakacje?

 • 33%
  Wybieramy się za granicę
 • 20%
  Skorzystamy w polskich atrakcji turystycznych
 • 10%
  NIe mamy jeszcze planów
 • 37%
  Zostajemy w domu
Oddanych głosów: 297
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
mieszkaniec207:34, 29 czerwca 2023
Wójt wszelkimi sposobami stara się wypełnić zobowiązania w stosunku do nieruchomości obok urzędu gminy.
0
Bosomir06:02, 29 czerwca 2023
Jest kuźnia, a gdzie targowisko i gildia magów poziomu I?
0
Ryży00:55, 29 czerwca 2023
Ciekawe czy mieszkańcy wiedzą że obok gminy na pustej działce ma powstać duży budynek z lokalami na wynajem, sklepy itp taka mała galeria... Czy radni coś się pochwalą na sesji ?
0
Magda23:49, 28 czerwca 2023
Opracowanie - Urząd Gminy - a to wyjątkowo ciekawe, bo mieszkańcy NIE WYRAŻAJĄ ZGODY na zaciąganie kredytu na bezsensowną inwestycję, której chce tak naprawdę tylko uparty wójt. Mimo braku zgody forsuje na siłę coś, co jest nikomu niepotrzebne - zamiast np. zająć się tematem przepięknych zabudowań starego Czorsztyna, które niszczeją na Stylchynie. Tego typu tendencyjne autopromocyjne artykuły nie zmienią tego, że są dziesiątki innych, istotnych wydatków oraz potrzeb z zakresu infrastruktury - i że jeden człowiek próbuje zadłużyć gminę na kosmiczne pieniądze wyrzucone w błoto na siłę. Chyba pora zainteresować tą kwestia inne - bardziej krytycznie podchodzące do sprawy media i nagłośnić to, jak można się w tych czasach próbować bezprawnie bawić w dyktaturę.
0
Mieszkaniec22:33, 28 czerwca 2023
Brawo ! no to śmiało możemy powiedzieć ze mamy kolejny scenariusz do serialu Ranczo ????
0
Tomek20:30, 28 czerwca 2023
Jak przed przed gminą powstanie planowany budynek usługowy to ta zagroda przy potoku to będzie prawdziwy skansen.
0
Tomek20:30, 28 czerwca 2023
Jak przed przed gminą powstanie planowany budynek usługowy to ta zagroda przy potoku to będzie prawdziwy skansen.
0
Śturchac9119:46, 28 czerwca 2023
Dobry pomysł i ile będzie z tego jakiś dutek
0
Bartek19:45, 28 czerwca 2023
Przeca Maniowy do na śpisie są a nie na Podhalu to chyba radni nie wiedzą co robią
0
Iron18:31, 28 czerwca 2023
Cóż to za fałszywe informacje. Przecież radni odrzucili budowę stodoły za kredyt na sesji. Wójt wybuduje? Za swoje? Chyba tak bo raczej nie za nasze na to mu nie pozwolimy. Niech sobie buduję za swoje na swojej działce. Skanseny w Kluszkowcach ruina, dróg wymaga remontów ablo budowy bo wciąż wiele ulic to polne drogi.
0
Kolega16:37, 28 czerwca 2023
A ja wam powiem czemu wojt upiera się przy tej zagrodzie. Razem ze swoimi kolesiami zrobi tam legalną bimbrownie, bo jak przestanie wójtować to jakieś zajęcie musi mieć. A gdyby przypadkiem znowu wybuchło to spali tym razem już nie swoje. Ten Pan to ma łeb na karku A bimber to jego pasja życiowa.
0
Mieszkanka12:22, 28 czerwca 2023
Wójtowi się już chyba całkowicie w głowie pomieszało. Tyle jest potrzebnych inwestycji a on jakis skansen wymyśla. W Kluszkowcach i Sromowcach Niznych stare remizy,prawie się walą. W sromowcach plany zrobili i tyle. Inwestycja utknęła w miejscu.A stara remiza się sypie,w innych miejscowościach nowe,odremontowane remizy, w których można robić imprezy i spotkania a w jednej z większych miejscowości turystycznych takie dziadowanie. A on kredyt będzie brał na jakieś pierdoły. Żałosne
0
Mieszkaniec05:36, 28 czerwca 2023
Panie wójcie, daj Pan spokój. Już dosyć tak nieprzemyślanych inwestycji. Potrzebne to nam jak świni niebo. (chyba że ktoś na Panu "wymusza groszem" taką budowę)
0
Marek23:05, 27 czerwca 2023
Tyle terenu przed Gminą a stawiać chcą tą zagrodę wciśniętą na działce koło potoku o co tu chodzi.
0
Mieszkaniec21:10, 27 czerwca 2023
Panie Tadeuszu podaj się pan do dymisji i won z Maniów
0
Bocian20:17, 27 czerwca 2023
Wójtowi i tym jego radnym - bezradnym to się w d..... poprzewaracało!!!! Wydawać nie swoje pieniądze na głupoty nikomu nie potrzebne!!! Jak pan Wach zagra tak reszta tańcuje!!!
0
Bocian20:16, 27 czerwca 2023
Wójtowi i tym jego radnym - bezradnym to się w d..... poprzewaracało!!!! Wydawać nie swoje pieniądze na głupoty nikomu nie potrzebne!!! Jak pan Wach zagra tak reszta tańcuje!!!
0
Osiol19:40, 27 czerwca 2023
No to pokażcie dochodowość na półwyspie stylchyn, ile turystów na rok, jakie wpływy na rok, jakie koszty roczne jak się to bilansuje albo zarabia jak jest ok to brawo budować kolejna atrakcje ale jeśli........
0
John z Nasa19:29, 27 czerwca 2023
Pan wójt uporczywie forsuje postawienie kolejnych budynków, których nikt w gminie nie potrzebuje ani nie chce. Radnych od lat nie jest w stanie przekonać do wzięcia pożyczki na ten cel, a Urząd po wrzuceniu postu na lokalnym forum został zrównany z ziemią i skrytykowany za bezsensowność inwestycji w każdym możliwym aspekcie.
W żaden sposób włodarze nie próbują nawet tego uzasadnić sensownie tylko wrzucają gdzie się da właśnie taką zdawkową wizytówkę z kilkoma rzutami z których nic nie wynika licząc na poparcie z nie wiadomo której strony.
Ilość nieprzemyślanych inwestycji w gminie jest zastanawiająca (nowa strefa przed Urzędem vis-a-vis starej niszczejącej fontanny, która prosi się o odnowienie. Powstają nowe rzeczy, jednocześnie nie przykładając się w żadnym stopniu do utrzymywania już istniejących.
Obecnie proponowana zagroda to będzie kolejna inwestycja na kredyt, w której coś się będzie działo raz lub dwa razy do roku a po kilku latach zacznie do tego stopnia niszczeć, że nie będzie się opłacało tego remontować. Studnia bez dna, której nikt z mieszkańców nie chce oprócz chyba samego Wójta.
0
Piękna19:00, 27 czerwca 2023
Wójt Czorsztyna to regionalista z krwi i kości. Na Stylchnie w Kluszkowcach wszyscy budują jak chcą a on domki pobudował w stylu regionalnym z drewna. W Maniowach w centrum same pawilony handlowe a on chce budynki regionalne. Chwała mu za to.
0
Bartłomiej18:42, 27 czerwca 2023
Od kiedy Maniowy i gmina Czorsztyn zalicza się do Podhala , żeby powstała tam "góralska zagroda"
0
Trzef18:05, 27 czerwca 2023
Panie, głupi by się kapnął, że to nie ten styl co był dawno temu w Maniowach czy Czorsztynie. Co na to konserwator, czy wydał zgodę na takie coś?
0
Harnaś16:16, 27 czerwca 2023
Pogonić osłów i oślicę. Niech się przestaną lansować i wydawać cudze pieniądze a nie swoje. Niech budują za własną kasę. Niech jeszcze przywiozą kaczora z Żoliborza i pomnik mu postawią. Wstyd i żenada dla myślących ludzi. Chyba że uważacie wszystkich za debili
0
Mieszkaniec15:47, 27 czerwca 2023
Patrząc na forsowanie przez Wójta inwestycji pomimo sprzeciwu Radnych Gminnych i społeczności lokalnej, widzę że są jakieś znane tylko Wójtowi argumenty za powstaniem skansenu na tej działce.
0
rufi15:38, 27 czerwca 2023
ale krzywe te budynki, aż oczy bolą
0
Maniowion14:51, 27 czerwca 2023
Nie wiem kto ten projekt robił, ale to styl zakopiański. Tak z ciekawości popatrzyłam na domy, piwniczki i obory na staremaniowy.pl i nijak się ten projekt nie ma do tych domów, które tam stały. To przerost treści nad formą. I po co to?? Prawdziwe zagrody z Maniów są o ile mi wiadomo w Kluszkowcach na os. Stylchyn. Po co robić jakieś nowe? Komu to potrzebne? Trzeba było zadbać o te autentyczne. Może lepiej tą kasę przeznaczyć na ratowanie tego co już jest, tym bardziej że pieniądze "idą z góry". Albo głupota albo czyjeś widzimisie. Wybory się zbliżają i PIS kampanie za miliony robi? Lepiej by na tym posłowie lokalni wyszli jakby uratowali chociaż jeden zabytek z Osady na Stylchynie
0
202314:12, 27 czerwca 2023
Bezsensowna inwestycja, której prawie nikt nie chce. Pieniądze wyrzucane w błoto.
0
Magda14:04, 27 czerwca 2023
juz to jest w skansenach, orginalne,stare,po co budowac?
0
88813:18, 27 czerwca 2023
Będzie jak ze skansenem na Stylchynie?Doprowadzonym do ruin w których straszy...Wg.mnie są bardziej priorytetowe inwestycje z których mogli by korzystać wszyscy mieszkańcy a nie garstka osób.Inwestycje i przetargi w tej gminie strasznie zawyżone...Bułecka do najtańszych też nie należy i nie jest jedynym na Podhalu....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas