Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafią na Podhale - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Czarny Dunajec
Clouds
12°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
14.07.2023, 13:34 | czytano: 3914

Środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków trafią na Podhale

- Każdy z obiektów, które znalazły się na liście inwestycji z rządowym dofinansowaniem, to świadek historii. To perły i perełki naszej kultury. Otrzymaliśmy prawie 202 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: praca konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych – informuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku
Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku
Remontem konserwatorskim zostaną objęte kościoły, kapliczki, przydrożne krzyże i zabytkowe budynki m. in. w Ludźmierzu, Zakopanem, Rabce-Zdroju, Harklowej, Maniowach, Grywałdzie, Poroninie czy Szaflarach. Liderem jest gmina Kościelisko, która zyska 3,5 mln zł na remont kościoła parafialnego pw. św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku (kościół na zdjęciu).

Każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie 10 wniosków. Przedmiotem wniosku mogły być prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane.

Wśród zabytków, które otrzymały dofinansowanie jest renowacja ośmiu kapliczek i krzyży przydrożnych na terenie Gminy Szaflary (kwota 196 tys. zł).

Powiat nowotarski na ocenę bezpieczeństwa konstrukcji oraz prace zabezpieczające budynku bazyliki Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu wystarał się o kwotę dofinansowania w wysokości 1,8 mln o. Blisko pół miliona przeznaczono na prace remontowo-konserwatorskie przy kościele p.w. Narodzenia NMP w Harklowej i ponad 670 tysięcy na remont więźby dachowej i pokrycia dachu w kościele p.w. Św. Marcina w miejscowości Krempachy.

Czorsztyn - 1,2 mln na renowację XVII-wiecznego Kościoła Św. Sebastiana w Maniowach, a Ochotnica Dolna milion na I etap renowacji zabytkowego Dworku Berskich w Tylmanowej.

Krościenko nad Dunajcem otrzyma środki na konserwację ścian i dachu zabytkowego kościoła parafialnego pw. Św.Marcina w Grywałdzie (245 tys. zł), remont zabytkowej kapliczki św. Marcina w Grywałdzie (294 tys.) oraz remont zabytkowej kapliczki p.w św. Rocha przy ul.Trzech Koron w Krościenku nad Dunajcem (294 tys. zł).

Miasto i Gmina Szczawnica otrzyma dotację w wysokości 147 tys. zł na prace konserwatorskie przy ogrodzeniu Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaworkach.

Prace konserwatorskie pokrycia dachowego w zabytkowym budynku "Wańkówka" w Poroninie wsparte zostaną kwota 112 700 zł. Z kolei remont budynku przy ul. Ciągłówka oraz dachu wraz z wymianą pokrycia na budynku klasztornym Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Zakopanem dofinansowany został kwotą 931 tys. zł.

Gmina Bukowina Tatrzańska na wykonanie prac remontowo-modernizacyjnych w budynku Domu Ludowego otrzymała 792 tys. a na prace remontowe w budynku starego Kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej - 196 tys.

Gmina Lipnica Wielka na remont trzech drewnianych dzwonnic loretańskich znajdujących się w miejscowości Kiczory oraz w Sołectwie Skoczyki i Murowanica w Lipnicy Wielkiej - 245 tys., a Łapsze Niżne na wykonanie prac konserwatorsko – remontowych kościoła p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych - 120 tys.

Miasto i Gmina Czarny Dunajec na konserwację barokowego retabulum w kościele św. Jakuba Apostoła w Piekielniku - 254 800 zł, a na przeprowadzenie prac konserwatorskich ołtarza głównego z XVIII/XIX w. w kościele w Pieniążkowicach - 655 600 zł.

Gmina Raba Wyżna na odnowienie ołtarza głównego w Kościółku Św. Antoniego w Sieniawie - 245 tysięcy, na remont zakrystii kościoła św Stanisława BM w Rabie Wyżnej w celu odrestaurowania i udostępnienia zabytkowego pomieszczenia nad zakrystią - 490 tys. a na odtworzenie kopuły wieży pierwotnej kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Skawie - 490 tys. zł.

Łapsze Niżne złożyły kilka wniosków i gmina otrzymała dofinansowanie na wymianę elementów więźby dachowej oraz poszycia dachu kaplicy Matki Bożej Karmelitańskiej kościoła p.w. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Frydmanie (640 tys.), remont fragmentu muru wokół kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Kacwinie (120 tys.) oraz na wykonanie prac restauratorsko-konserwatorskich polichromii z 1912 roku na sklepieniu nawy kościoła parafialnego p.w. Św. Bartłomieja Apostoła w Niedzicy (120 tys.).

Miasto i Gmina Szczawnica dzięki dofinansowaniu w wysokości 245 tys. zł rozpocznie modernizację krzyża na wzgórzu Bryjarka, a także rozpocząć I etap renowacji budynku kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej wraz z otoczeniem w Parku Dolnym w Szczawnicy. Tu kwota dotacji na opracowanie dokumentacji wyniosła ok. 108 tys.

Samorząd Rabki-Zdrój otrzymał wsparcie finansowe na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich na zabytkowym budynku Willa Konary (150 tys.), prac budowlano-konserwatorskich ogrodzenia zabytkowego budynku Willa Konary (150 tys.) oraz wymianę pokrycia dachowego na zabytkowej Willi Krzywoń w Rabce-Zdroju uszkodzonego w wyniku żywiołu (500 tys.)

Ponad 340 tys. dofinansowania trafi do Krościenka nad Dunajcem na remont zabytkowego budynku starej plebani.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Mała Mi21:29, 4 sierpnia 2023
A Dębno? Kościół wpisany na listę UNESCO, ale parafianie renowację muszą w większej części finansować sami. Dlaczego? Fajnie się szczycić, przywozić jakiegoś angielskiego hrabiego, żeby pooglądał, ale pieniążki to we własnym zakresie, ciut, ciut więcej jak mówił ksiądz proboszcz.
Chociaż nie, racja, przecież Dębno ma rozwinięta turystykę, ilu gości się tam przewija i wrzuca dobrowolną ofiarę, minimum 5 złotych plus kram handlowy rozstawiony przed ołtarzem - to wiedzą wszyscy. Ale tylko nieliczni wiedzą co się z tymi pieniążkami dzieje. Także może niech pani oprowadzająca razem z kościelnymi i księdzem proboszczem zamiast do kieszonki pieniążki przeznaczą na potrzeby parafii? Wstyd w tak znanym i dochodowym kościele żebrać o pieniądze.
Także zmieniam zdanie. Super że inni mają szansę na rozwój, a najbardziej cenny kościół gminy niech sam zarobi na swoje utrzymanie. Sam, nie rękami parafian
ocena z Orawy10:38, 17 lipca 2023
PiS rozrzuca pieniądze
a nasze wnuki będą zaciskać pasa
PiS to partia antypolska to już wiemy
Roberto08:26, 17 lipca 2023
dajcie i róbcie a na jesień do szafy :-)
Platforma obornika10:59, 16 lipca 2023
@Gg, masz błędne wrażenie to są te pieniądze, które Tusk szukał w Zakopanem. Nie zastanawia cię gdzie się one wcześniej podziewały?
Smutna13:50, 14 lipca 2023
Czy zabytkami są tylko kościoły, kaplice i krzyże?
Gg13:43, 14 lipca 2023
A te pieniądze na te zabytki to rząd dał ze swojej kieszeni, czy może są z podatków. Bo jak się to czyta to mam wrażenie że z własnej kieszeni.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas