Jury w składzie: Anna Janus-Sitarz, Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora oceniło 36 projektów i każdy z nich wywoływał zachwyt oryginalnością, pasją autorów i skutecznością działań, bądź to osób prywatnych, bądź pracowników w maleńkich, wiejskich bibliotekach, w szkołach, a także wielkomiejskich bibliotekach z rozmachem organizujących wielkie imprezy czytelnicze. Nie słabną w kreatywności poprzedni finaliści, a dołączają nowi uczestnicy. Uznanie należy się zarówno świetnej akcji wymiany książek w krakowskim żłobku, jak i współpracy bibliotekarzy, którzy odwiedzają swoje placówki i inspirują się wzajemnie, a także licznym warsztatom dla młodzieży, inspirowanym książkami.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyróżniło pięciu finalistów, a także laureata, czyli autora najlepszego projektu. Zwyciężczynią tegorocznego konkursu za projekt „Przerwa na czytanie” została Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim.
- Trudno nie wybrać na pierwsze miejsce pomysłu Przerwa na czytanie, który nie wymagał nawet żadnych nakładów finansowych, a zyskał niesłychany, międzynarodowy zasięg, obejmujący ponad pół miliona czytających. Nagroda należy się za kreowanie dobrego klimatu wokół książki tworzenie pozytywnej mody na czytanie, oddzielenie czytania od naturalnie z nim kojarzącego się szkolnego przymusu. Projekt perfekcyjnie trafił słowem „przerwa” w jedyne skojarzenie, które bez względu na to czy szkoła jest lubiana, czy nie, jest zawsze pozytywne. A to wszystko z elementami zabawy, rywalizacji, czytania „wspólnotowego”, „czytania zbiorowego angażującego nawet nieczytających”. Właśnie takich akcji tworzących klimat przyjemności czytania potrzeba jest jak najwięcej - podsumowała prof. Anną Janus-Sitarz.
Jury nagrodziło także 5 projektów. Są to:
- Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska, z Biblioteki „Centrum Wszystkiego” Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie, za projekt „SOS dla poezji”
- Maria Jaczun i Anna Rumas z Bibliotelki SP nr 307 im. Jana III Sobieskiego w Warszawie, za projekt „Pokoje zagadek – gdy czytanie zmienia się w przygodę”
- Dominika Zaręba, z Galerii Lanckorońskiej Kazimierza Wisniaka, przy Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie, za projekt „Dolibuk – lanckoroński krasnoludek i bajkopisarz”
- Zbigniew Pacho, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej za projekt „Mecenasi Kultury MBP Rawa Mazowiecka”
- Paulina Knapik-Lizak oraz Zespół: Anna Grychowska, Radosław Kurzeja, Anna Szczerbowska, z Biblioteki Kraków, za projekt „Rodzinne podróże po literaturze”.
Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas