Znamy zwycięzców konkursu "Zwyrtała 2023" - podhale24.pl
Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Rabka Zdrój
Snow
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 3.924 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
15.07.2023, 12:13 | czytano: 1539

Znamy zwycięzców konkursu "Zwyrtała 2023"

Podczas „Konferencji dla dorosłych” w Teatrze Lalek „Rabcio” rozstrzygnięto konkurs „Zwyrtała 2023” na najlepszy pomysł promujący czytanie, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju Rabka Festival.

Fot. Piotr Kuczaj
Fot. Piotr Kuczaj
Jury w składzie: Anna Janus-Sitarz, Grzegorz Leszczyński i Konstanty Przybora oceniło 36 projektów i każdy z nich wywoływał zachwyt oryginalnością, pasją autorów i skutecznością działań, bądź to osób prywatnych, bądź pracowników w maleńkich, wiejskich bibliotekach, w szkołach, a także wielkomiejskich bibliotekach z rozmachem organizujących wielkie imprezy czytelnicze. Nie słabną w kreatywności poprzedni finaliści, a dołączają nowi uczestnicy. Uznanie należy się zarówno świetnej akcji wymiany książek w krakowskim żłobku, jak i współpracy bibliotekarzy, którzy odwiedzają swoje placówki i inspirują się wzajemnie, a także licznym warsztatom dla młodzieży, inspirowanym książkami.

Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wyróżniło pięciu finalistów, a także laureata, czyli autora najlepszego projektu. Zwyciężczynią tegorocznego konkursu za projekt „Przerwa na czytanie” została Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim.

- Trudno nie wybrać na pierwsze miejsce pomysłu Przerwa na czytanie, który nie wymagał nawet żadnych nakładów finansowych, a zyskał niesłychany, międzynarodowy zasięg, obejmujący ponad pół miliona czytających. Nagroda należy się za kreowanie dobrego klimatu wokół książki tworzenie pozytywnej mody na czytanie, oddzielenie czytania od naturalnie z nim kojarzącego się szkolnego przymusu. Projekt perfekcyjnie trafił słowem „przerwa” w jedyne skojarzenie, które bez względu na to czy szkoła jest lubiana, czy nie, jest zawsze pozytywne. A to wszystko z elementami zabawy, rywalizacji, czytania „wspólnotowego”, „czytania zbiorowego angażującego nawet nieczytających”. Właśnie takich akcji tworzących klimat przyjemności czytania potrzeba jest jak najwięcej - podsumowała prof. Anną Janus-Sitarz.

Jury nagrodziło także 5 projektów. Są to:

- Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska, z Biblioteki „Centrum Wszystkiego” Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie, za projekt „SOS dla poezji”

- Maria Jaczun i Anna Rumas z Bibliotelki SP nr 307 im. Jana III Sobieskiego w Warszawie, za projekt „Pokoje zagadek – gdy czytanie zmienia się w przygodę”

- Dominika Zaręba, z Galerii Lanckorońskiej Kazimierza Wisniaka, przy Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie, za projekt „Dolibuk – lanckoroński krasnoludek i bajkopisarz”

- Zbigniew Pacho, z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej za projekt „Mecenasi Kultury MBP Rawa Mazowiecka”

- Paulina Knapik-Lizak oraz Zespół: Anna Grychowska, Radosław Kurzeja, Anna Szczerbowska, z Biblioteki Kraków, za projekt „Rodzinne podróże po literaturze”.

Źródło: UM Rabka-Zdrój, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas