Problem z remontem Pomnika Katyńskiego na nowotarskim cmentarzu - podhale24.pl
Niedziela, 21 kwietnia
Imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada
Szczawnica
Snow
Wiatr: 10.296 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 9.468 km/h Wilgotność: 81 %
Snow
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-0°
Wiatr: 9.216 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
26.07.2023, 13:54 | czytano: 3073

Problem z remontem Pomnika Katyńskiego na nowotarskim cmentarzu

Urząd Miasta w Nowym Targu ogłosił trzeci przetarg na remont Pomnika Katyńskiego na cmentarzu przy ul. Skotnica. W pierwszym nie było chętnych, w drugim zgłosiła się jedna firma, ale za wykonanie prac chciała prawie pół miliona złotych. Urząd zabezpieczył na ten cel 250 tys. zł, dlatego nie zgodził się na tak wysoką cenę i ogłosił trzeci przetarg.

Fot. UM Nowy Targ
Fot. UM Nowy Targ
Prace obejmą m.in. konserwację pomnika – miedzianej rzeźby orła oraz krzyża z płyt piaskowca z osadzonym w nim krzyżem żeliwnym, wykonanie nowej stopy fundamentowej pomnika, trzech stalowych tablic, instalacji elektrycznej oświetlenia pomnika, wbudowanie pod krzyż urny z ziemią z mogił katyńskich, obsadzenie kwietników i terenu kwatery zielenią oraz wykonanie schodów terenowych. Termin realizacji prac to 3 miesiące.

Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. Zgodnie z założeniami planów, monument wraz z przyległym do niego terenem ma stać się widoczny i rozpoznawalny jako symboliczne miejsce poświęcone ofiarom II wojny światowej, zamordowanym w walce o polską niepodległość. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu znajduje się kwatera żołnierzy sowieckich, która w 2015 roku została odnowiona przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica 8 w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. To niezwykle ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu. Cyklicznie odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym.

r/ UM Nowy Targ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Smok19:26, 28 lipca 2023
Ale na żydoskie macewy to sami nowotarżany zbierajom, dzieci swoje wysyłajom żeby tam liście grabić....
Smok19:23, 28 lipca 2023
Ale na żydoskie macewy to sami nowotarżany zbierajom, dzieci swoje wysyłajom żeby tam liście grabić, dobry niewolnik to posłuszny niewolnik
V21:54, 26 lipca 2023
U Watychy wszystko jest na odwrót
Optymista21:46, 26 lipca 2023
Młodzież się tak interesuje historią, że ma to gdzieś a za lat 50 połowa pomników będzie wymagała remontów. Pieniądze wywalane w błoto zamiast zrobić szeroką drogę w byłym NZPS-sie
Podatnik16:11, 26 lipca 2023
Na pewno do remontu dołożą się lokalni członkowie PO KOD PSL i emeryci PZPR lub ich dzieciaki na wysokich dochodowych stanowiskach pracy.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas