Pomnik Katyński w nowej odsłonie. Za 450 tysięcy złotych - podhale24.pl
Niedziela, 03 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Jabłonka
Clouds
-7°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-7°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-7°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
-6°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-7°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-8°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
06.09.2023, 15:19 | czytano: 3023

Pomnik Katyński w nowej odsłonie. Za 450 tysięcy złotych

NOWY TARG. Ok. 450 tysięcy złotych wyniesie koszt remontu Pomnika Katyńskiego na nowotarskiej nekropolii. 200 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 23 tysiące - z urzędu marszałkowskiego, 16 tysięcy - z Instytutu Pamięci Narodowej, resztę dołoży Miasto. Monument w nowej odsłonie powinien być gotowy w listopadzie.

Fot. Piotr Dobosz
Fot. Piotr Dobosz
W nowotarskim magistracie miało dziś dojść do podpisania umowy z wykonawcą, firmą Katanga - Kwapisiewicz ze Świętokrzyskiego, właściciel z powodu awarii samochodu nie dojechał jednak na spotkanie, umowę podpisze jutro. Dziś natomiast burmistrz Grzegorz Watycha przedstawił dziennikarzom genezę pomysłu i sam projekt.

- Do tego zadania przygotowywaliśmy się od kilku lat. Po pierwsze wymagał interwencji konserwatorskiej, po drugie ważna jest wymowa historyczna - podniesienie jego czytelności i zaktualizowanie przesłania - mówił nowotarski włodarz, który przy stole zasiadł w towarzystwie posłanki Anny Paluch i wiceprzewodniczącego sejmiku Jana Piczury, a także wiceburmistrza Waldemara Wojtaszka, Pauliny Dembskiej-Sięki i Marii Góraś-Okły z referatu gospodarki komunalnej oraz radnego Jana Łapsy. To właśnie ten ostatni od lat zabiegał o remont pomnika i wydeptywał ścieżki dla inwestycji, m.in. poprzez Piczurę i Annę Paluch, która - jak można się było spodziewać podczas kampanii wyborczej - obiecywała, że jeśli obecna władza nadal będzie rządzić, ona będzie wspierać Miasto w takich inicjatywach.
- Zmieniają się czasy, upływają lata, a jednak prawda historyczna o mordzie katyńskim wymaga cały czas przypominania, przedstawiania jej nowym pokoleniom - kontynuował Watycha.Projektantką pomnika jest Dorota Rozbicka z pracowni konserwacji zabytków „Arkona” z Krakowa, która zaproponowała swoje zmiany w stosunku do obecnego monumentu - zachowując pierwotny wygląd i symbol orła - dodała nowe elementy. Modernizacja obejmie m.in. konserwację miedzianej rzeźby orła i krzyża z płyt piaskowca, ułożonego na kwaterze, powstaną nowe fundamenty, murki, kwietniki, przeniesiona zostanie urna z ziemią z mogił katyńskich. Pomnik będzie podświetlony, zostaną też wykonane tablice z nazwiskami 39 osób, które udało się ustalić, pochodzących z Nowego Targu lub z nim związanych, które zostały zamordowane w Katyniu, Miednoje i Bykowni.

Dofinansowanie modernizacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się Miastu dopiero za trzecim podejściem, za wspieranie inicjatywy nowotarski włodarz dziękował dziś posłance Paluch i wiceprzewodniczącemu Piczurze oraz - oczywiście - radnemu Łapsie - spiritus movens przedsięwzięcia.
Problemy były też z przetargami na remont i przebudowę pomnika. Do pierwszego nikt się nie zgłosił, druga oferta była za droga, dopiero trzeci przyniósł efekt. Firma Katanga wykona prace za 424 tysiące 350 złotych, do tego dojdą jeszcze koszty nadzoru inwestorskiego i autorskiego, całość powinna się zamknąć w 450 tysiącach. Burmistrz liczy, że do połowy listopada inwestycja zostanie ukończona.Pomnik Katyński, zaprojektowany przez Leszka Pustówkę i Janusza Slowakiewicza, powstał w 1990 roku i znajduje się w południowej części kwatery nr 25 na nowotarskim cmentarzu. Tu co roku, 17 września, odbywają się powiatowe uroczystości, związane z rocznicą sowieckiej napaści. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia.

W tej samej części cmentarza, w bliskim sąsiedztwie, znajdują się groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej podczas II wojny światowej. Ta kwatera została kilka lat temu odnowiona przez rosyjską ambasadę, tym bardziej więc istotne, by Pomnik Katyński doczekał się renowacji.

Z kolei o zlikwidowanie pomnika na sąsiedniej kwaterze, z sowieckimi symbolami, wystąpił do wojewody Tadeusz Morawa i kombatanci, lecz wojewoda - jak poinformował dziś burmistrz Watycha - odpowiedział, że pomniki na nekropoliach nie podlegają ustawie dekomunizacyjnej.

- Zmarłych trzeba zostawić w spokoju - skomentowała Anna Paluch.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Mieszkaniec12:23, 8 września 2023
Oby znalazło się tam miejsce na kawałek brzozy ,to byłaby taka relikwia
moim_zdaniem11:00, 8 września 2023
Jezu słodki !!! Ja niedoczytawszy! SERIO ?! 450 TYŚ (czterysta pięćdziesiąt tysięcy) ??
Przecież to jest WARTOŚĆ MIESZKANIA 4 POKOJOWEGO !
Z całym szacunkiem ale to chyba żart.

Może to pomyłka i ma być 45 tyś ?? Jeśli nie to, ciekawe
DLACZEGO TO JEST TAKIE DROGIE ??
moim_zdaniem10:53, 8 września 2023
Wybory idą...? Trzeba "pokazać, że się staramy"
Osiol10:04, 7 września 2023
@ saper
Daj spokój 29 stycznia 45r w walce o wyzwolenie nowego targu poległo 1220 rosjan(przew,po miejscach walk i męczeństwa lata 39-45)
Dekownicy(tu wiklipedia) siedzieli w domu i przeżyli a wnuki dziś piszą...
emeryt bez węgla w piwnicy08:59, 7 września 2023
Pomników więcej niż przeszkol, żłobków, domów starców...a bawmy się dla chwały
Krem z pachy08:32, 7 września 2023
@ Historyk
zgodnie z zaproszeniem na komisję zamieszczonym na stronie miasta - radni jadą nie do Krempach tylko do Krępach.
Beo08:23, 7 września 2023
A pani Ania buja w obłokach....nic ująć noc dodać
saper08:02, 7 września 2023
A to ten sam pan Łapsa, który w akcie postsowieckiego uciemiężenia składał kwiaty jako reprezentant Miasta pod stojącym w sąsiedztwie pomnikiem Armii Czerwonej? Tej samej, która wykonywała rozkazy Stalina w Katyniu mordując polskich żołnierzy i funkcjonariuszy II RP? Tej samej, która zniewoliła Polskę na przeszło pół wieku? No, smutny ten teatrzyk pogardy dla ofiar w obliczu oprawców.

A pani Paluch to nie przeszkadza, że na terenie wolnej Polski wgnieciono ten pomnik naszych bohaterów i ofiar mordu katyńskiego w jakiś kąt alei zasłużonych oprawców spod znaku sowieckiej gwiazdy? Symbolu zniewolenia polskiego narodu? Symbolu gwałtu, nieprawości i wynarodowienia?

Panie burmistrzu, to zatem nie powód do dumy. To powód raczej do wstydu i zwykłe tchórzostwo. Szczególnie w kontekście kolejnego ludobójstwa rosyjskiego, rozgrywającego się na naszych oczach przy eksterminacji ludności cywilnej na Ukrainie.

Właśnie tak wygląda relatywizowanie rzeczywistości przez symetrystów i zakłamywanie historii. Hańba! Homo sovieticus wciąż żywy...
Pierun22:18, 6 września 2023
Widzisz i nie grzmirz
Historyk21:10, 6 września 2023
Idea jest ....pieniądze są....a Osoby Niepelnosprawne Dorosłe wysyła się do Krempach...historia pamięta
Osiol21:03, 6 września 2023
Może jak pan Jan doglądnie tematu to się uda miasta nie skompromitowac.
Optymista20:27, 6 września 2023
Pieniądze podatnika "dobrze zagospodarowane"
Mam to wydam. Oczywiście nie swoje ale na głupoty można. Kto zabroni bogatemu.
Człowiecze zanim wydasz, to zastanów się 10 razy byś nie wydał na głupotę nikomu niepotrzebną. Równie dobrze mogłeś postawić pomnik Kazimierzowi Wielkiemu
nogaty20:06, 6 września 2023
Wyremontuję pomnik z kolegami w tydzień, pewnie szybciej(zależy od pogody) za 100tyś w tym materiały z górnej półki(20,30 tyś) .No chyba że radny Łapsa zażyczy sobie żeby go pokryć złotem to 100 tyś więcej.
czekam i czuwam18:58, 6 września 2023
ciekawe czy flaga UA będzie pośrodku czy z prawej...
Pinokio18:50, 6 września 2023
Jasiek pije darmową wodę. Waldek bawi się telefonem. No pełna powaga
Sdsss17:04, 6 września 2023
W listopadzie. Czyli w największe święto w roku będą tam roboty? Geniusze!
bob17:03, 6 września 2023
Zeby nie było tak jak z Pegazem na Domu Kultury ---- kiczem .
miasteczkowy16:29, 6 września 2023
Za takie pieniądze to się (mimo kryzysu) dom stawia.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas